settings icon
share icon
Jautājums

Ko nozīmē tas, ka cilvēks ir radīts pēc Dieva tēla un līdzības (1.Mozus gr.1:26-27)?

Atbilde


Pēdējā pasaules radīšanas dienā Dievs teica: ”Taisīsim cilvēku pēc mūsu tēla, pēc mūsu līdzības” (1.Mozus gr.1:26). Viņš pabeidza Savu darbu ar ”personisku pieskārienu.” 1.Mozus gr.2:7 varam lasīt: ”Un Kungs Dievs izveidoja no zemes pīšļiem cilvēku un iepūta viņa nāsīs dzīvības dvašu, un cilvēks kļuva par dzīvu būtni.” Saskaņā ar šo, cilvēks ir unikālākā būtne starp visām citām radībām. Cilvēks ir ar materiālo ķermeni un nemateriālo dvēseli/ garu.

Būt pēc Dieva ”tēla” vai ”līdzības” nozīmē to, ka cilvēki līdzinās Dievam. Ādams nelīdzinājās Dievam tādā nozīmē, ka Dievam bija miesa un asinis. Svētie Raksti saka, ka ”Dievs ir gars” (Jāņa ev.4:24) un Viņam nav ķermeņa. Šeit jāsaprot tas, ka Ādama ķermenis atspoguļoja Dievu tanī, ka bija radīts perfekts - bez slimībām un nebija pakļauts nāvei.

Dieva tēla būtība attiecas uz cilvēka nemateriālo daļu. Tas padara cilvēku atšķirīgu no dzīvnieku pasaules, dod valdīšanas spējas pār visu pasauli kā Dievs to ir iecerējis (1. Mozus gr.1:28) un dod spēju sazināties ar Pašu Radītāju. Līdzība Dievam ir garīga, morāla un sociāla.

Garīgi cilvēks bija radīts kā saprātīga, ar gribu apveltīta būtne. Citiem vārdiem sakot, cilvēkam ir dota spēja domāt un izvēlēties. Tas atspoguļo Dieva intelektu un brīvību. Jebkuru doto mirkli kāds izgudro jaunu aparātu, kāds raksta grāmatu, glezno, izbauda mūziku, rēķina vai dod vārdu dzīvniekam tādējādi pasludinot faktu, ka visi ir radīti pēc Dieva tēla un līdzības.

Morāli cilvēks bija radīts kā taisnīga un perfekti nevainīga būtne - atspoguļojums Dieva svētumam. Dievs uzlūkoja visu, ko bija radījis (ieskaitot cilvēku) un teica, ka tas viss ir ”ļoti labs” (1.Mozus gr.1:31). Mūsu sirdsapziņa jeb varam arī teikt - ”morālais kompass” ir pierādījums mūsu oriģinālajai būtībai. Jebkurā gadījumā, kad kāds uzraksta likumu, novēršas no ļaunā, slavina labu uzvedību vai jūtas vainīgs utt., viņš vai viņa apstiprina, ka ir radīti pēc Dieva tēla un līdzības.

Sociāli cilvēks bija radīts sadraudzībai. Šis atspoguļo Dieva trīsvienības dabu un Viņa mīlestību. Ēdenē vīrieša vienīgās attiecības bija ar Dievu (1.Mozus gr.3:8 norāda uz attiecībām ar Dievu) un Dievs radīja pirmo sievietei jo, ”Nav labi cilvēkam būt vienam” (1. Mozus gr.2:18). Katru reizi, kad kāds precas, iegūst jaunu draugu, apskauj bērnu, apmeklē baznīcu utt., viņš vai viņa demonstrē faktu, ka mēs visi esam radīti pēc Dieva tēla un līdzības.

Daļa no tā, ka esam līdzīgi Dieva tēlam, ir Ādamam dotā spēja veikt brīvu izvēli. Lai arī viņam bija dota taisnīga daba, Ādams izdarīja ļaunu izvēli un sacēlās pret Dievu. Ar šo rīcību Ādams izkropļoja Dieva tēlu sevī pašā un nodeva šo sabojāto tēlu tālāk uz visām nākošajām paaudzēm (Rom.5:12). Uz šodienu mēs joprojām nesam Dieva tēlu sevī (Jēkaba 3:9), bet mēs nesam arī grēka atstātās rētas. Garīgi, morāli, sociāli un fiziski mēs demonstrējam grēka radīto efektu.

Labās ziņas ir tādas, ka Dievs izglābjot (pestījot) personu, sāk tās oriģinālo atjaunošanu radot ”jaunu cilvēku,” kas ir radīts pēc Viņa tēla patiesā taisnīgumā un svētumā (Ef.4:24). Glābšana ir iespējama tikai un vienīgi no Dieva žēlsirdības caur ticību Jēzum Kristum kā savam glābējam no grēka, jo grēks ir tas, kas šķir mūs no Dieva (Ef.2:8-9). Caur Kristu mēs esam radīti kā jaunas radības pēc Dieva tēla un līdzības (2.Korintiešiem 5:17).

English



Atpakaļ uz latvisko versiju

Ko nozīmē tas, ka cilvēks ir radīts pēc Dieva tēla un līdzības (1.Mozus gr.1:26-27)?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries