settings icon
share icon
Jautājums

Kas ir inteliģentā dizaina teorija?

Atbilde


Inteliģentā dizaina teorija saka, ka inteliģentiem cēloņiem ir nepieciešamība izskaidrot kompleksu, informācijas bagātu bioloģijas struktūru un to, ka šie cēloņi ir empīriski pierādāmi. Dažas noteiktas bioloģiskas īpašības met izaicinājumu Darviniskajam standarta dabiskās izlases izskaidrojumam, jo pēc visa izskatās, ka tie ir plānoti un paredzēti. Kopš dizains, loģiskā kārtā, pieprasa inteliģenta dizainera klātbūtni, dizaina parādīšanās tiek minēta kā pierādījums dizainerim. Pastāv trīs galvenie strīda jautājumi attiecībā uz inteliģento dizaina teoriju: 1) minimālā/ nesamazināmā sarežģītība. 1) precizētā sarežģītība. 3) antropais princips (Atziņa, ka Visuma raksturlielumi ir tieši tādi, kādi nepieciešami, lai tajā pastāvētu cilvēks).

Nesamazināmā sarežģītība ir definēta kā ”...vienota sistēma, kas sastāv no vairākām, labi saskaņotām detaļām, kas mijiedarbojas un veicina pamatfunkciju darbību, un kurā kaut kādas daļas izņemšana ir par cēloni faktiskam visam sistēmas funkcionēšanas sabrukumam.” Vienkārši izsakoties, dzīve ir savīta no dažādām detaļām, kas pastāv un paļaujas viena uz otru tādā kārtībā, ka katra daļa ir noderīga. Nejaušību mutācija var atbildēt par kādu jaunas daļas attīstību, bet tā nevar atbildēt par vienlaicīgi jeb līdztekus sakrītošu daļu attīstību, lai visa sistēma funkcionētu. Piemēram, cilvēka acs ir ļoti vajadzīga un vērtīga sistēma. Bez optiskā nerva, bez acu ābola un vizuālās smadzeņu garozas, nejauši mutētā, nepilnīgā acs patiesībā varētu darboties pretēji sugas izdzīvošanai, bet kā rezultātā visa suga tiktu iznīcināta dabiskās atlases procesa rezultātā. Vienkārši izsakoties - acs ir lietderīga sistēma tika tad, ja visas tās daļas ir klāt un darbojas precīzi un pareizi. Ja nē, tad iznīcināma visa pārējā sistēma.

Precizētā sarežģītība ir jēdziens, ka, kopš precīzi sarežģītas sistēmas ir atrodamas organismos, dažas vadošās formas var atskaitīties par to oriģinālu. Precizētās sarežģītības argumenti norāda, ka kompleksa sistēma nav spējīga attīstīties caur nejaušības procesu. Piemēram, ja istabā atstās 100 pērtiķus un 100 datorus, tad ar laiku varbūt kāda skaņa, vārds, vai pat teikums tiks radīts, bet tas nevar radīt Šekspīra lugas vērtu spēli. Un cik gan daudz vairāk bioloģiskā dzīve ir kompleksāka un sarežģītāka par Šekspīra uzvedumu?

Antropais princips izklāsta to, ka pasaule un visums ir ”smalki saskaņoti” tādējādi atļaujot pastāvēt dzīvei uz zemes. Ja elementu attiecības gaisā un uz zemes taptu kaut nedaudz pārtaisītas, tad ātri pazustu ļoti daudzas sugas. Ja zeme pagrieztos tikai dažas jūdzes tālāk no saules vai tuvāk saulei, tad arī daudzas sugas ātri vien izzustu. Kārtībā, lai uz zemes spētu pastāvēt dzīve un attīstība to pilnīgā saskaņā un harmonijā, ir nepieciešams neiedomājami daudz dažādu variāciju, un absolūti neiespējami ir tas, ka viss mainīgums var pastāvēt tikai pēc nejaušības principa un nesaskaņotiem notikumiem.

Inteliģentā dizaina teorijas aizstāvji neuzdrošinās noteikt inteliģences avotu, klusē par to (vai tas ir Dievs, vai NLO, vai kas cits). Kā arī, pārsvarā inteliģentā dizaina teorētiķi ir teisma piekritēji (Mācība, pēc kuras pastāv Dievs, kas pēc savas gribas radījis pasauli un to vada). Viņi redz dizaina parādības, kas izplatās bioloģiskajā pasaulē kā pierādījumu tam, ka Dievs eksistē. Tomēr ir tādi ateisti, kas vēlas, bet nespēj apgāzt spēcīgo dizaina pierādījumu un tai pašā laikā nav spējīgi atzīt, ka pastāv Radītājs - Dievs. Ņemot palīgā visus pieejamos datus viņi cenšas pierādīt, ka zeme ir radusies ar kaut kādas citas, ārpus zemes valdošas sugas (citu planētu pārstāvji) palīdzību. Protams, viņi neiedrošinās apgalvot, ka citu planētu pārstāvji ir atbildīgi par oriģinālo radīšanu un tādējādi viņi atkal ir tajā pašā sākotnējā punktā bez ticamas atbildes.

Inteliģentā dizaina teorija nav Bībeliskā radīšana. Pastāv divas ļoti svarīgas atšķirības starp šīm divām pozīcijām. Bībeliskā radīšana sākas ar atzinumu, ka Bībeles viedoklis ir uzticams un pareizs, ka dzīvi uz zemes ir radījis gudrs un inteliģents radītājs - Dievs. Tad viņi meklē pierādījumus dabas valstībā un nonāk pie secinājuma, ka tomēr jā, dzīvi uz Zemes ir radījis kāds cits, vieds spēks. (bet nav svarīgi, kas tas varētu būt).

English



Atpakaļ uz latvisko versiju

Kas ir inteliģentā dizaina teorija?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries