www.gotquestions.org/Polski



Pytanie: Jak wyglądał proces sądowy Jezusa, zanim został ukrzyżowany?

Odpowiedź:
W noc, gdy Jezus został aresztowany, został postawiony przed Annaszem, Kajfaszem i całym zgromadzeniem przywódców religijnych- Sanhedrynem (Ew. Jana 18.19-24; Ew. Mateusza 26.57). Potem został zabrany przed Piłata, rzymskiego prefekta (Ew. Jana 18.28), który odesłał go do Heroda (Ew. Łukasza 23.7), ten ponownie do Piłata (Ew. Łukasza 23.11-12), który ostatecznie skazał go na śmierć.

W procesie sądowym Jezusa można wyróżnić sześć części: trzy rozprawy przed Radą Najwyższą (sądem religijnym) i trzy rozprawy przed sądem rzymskim. Jezus został postawiony przed Annasza, wcześniejszego arcykapłana; Kajfasza ówcześnie panującego arcykapłana, a potem przed całą Radą Najwyższą - Sanhedrynem. W tym procesie („procesie religijnym”) został uznany winnym bluźnierstwa, twierdząc że jest Synem Bożym, Mesjaszem.

W trakcie procesu sądowego odbywającego się przed władzą żydowską, przywódcy religijni nie kryli swojej nienawiści do Jezusa, ponieważ nawet nie zważali na poprawne wypełnienie wielu swoich żydowskich praw. Z perspektywy prawa żydowskiego w rozprawach sądowych Jezusa widać kilka poważnych wykroczeń prawnych: 1) Żaden proces sądowy nie mógł być rozpatrywany podczas świąt, a proces Jezusa miał miejsce w trakcie Paschy. 2) Każdy z członków Rady Najwyższej powinien głosować indywidualnie „za” lub „przeciw”, lecz Jezus został skazany przez aklamację. 3) Jeśli na podstawie wyroku osądzono karę śmierci, to z wykonaniem tej kary odczekiwano do następnego dnia, jednak w sytuacji Jezusa minęło zaledwie kilka godzin, zanim zawisł On na krzyżu. 4) Żydzi nie mieli wówczas władzy do tego, by kogokolwiek zabijać, jednak dołożyli wszelkich starań by doprowadzić do śmierci Jezusa. 5) Żaden proces sądowy nie mógł być przeprowadzony w nocy, lecz ten proces odbywał się tuż przed zmierzchem. 6) Oskarżony miał prawo do obrońcy lub swojego reprezentanta, lecz Jezus nie miał żadnego. 7) Oskarżonemu nie można było zadawać pytań, które by go oskarżały, lecz Jezus był przesłuchiwany w ten sposób, np. gdy pytano go czy jest Chrystusem?

Procesy sądowe przed władzą rzymską rozpoczęły się przed Piłatem (Ew. Jana 18.28), po których Jezus został pobity. Oskarżenia jakie mu postawiono były całkiem odmienne od tych, które pojawiły się podczas procesów religijnych. Został On oskarżony o podjudzanie ludzi do wywoływania zamieszek, o to, że zakazywał ludziom płacenia podatków i obwieszczał się królem. Piłat jednak nie znalazł powodu by zabić Jezusa, więc odesłał go do Heroda (Ew. Łukasza 23.7). Herod poniżył i wykpił Jezusa, a chcąc uniknąć jakiś politycznych odpowiedzialności, odesłała go z powrotem do Piłata (Ew. Łukasza 23.11-12). To był ostatni proces, w którym Piłat starając się uspokoić niechęć Żydów do Jezusa, rozkazał go wychłostać. Rzymska chłosta była okrutnie bolesna, licząca prawdopodobnie 39 batów. Na koniec starań o uwolnienie Jezusa, Piłat zaproponował, że ukrzyżuje Barabasza i uwolni Jezusa, lecz na próżno. Tłumy domagały się uwolnienia Barabasza i ukrzyżowania Jezusa. Piłat spełnił ich wolę względem Jezusa (Ew. Łukasza 23.25). Procesy sądowe Jezusa wskazują na kompletną kpinę całego wymiaru sprawiedliwości. Jezus, najbardziej niewinny człowiek w całej historii świata, został uznany winnym przestępstw których nie popełnił i skazany na karę śmierci przez ukrzyżowanie.

© Copyright Got Questions Ministries