www.gotquestions.org/Polski



Pytanie: Czym jest wesele Baranka?

Odpowiedź:
W swojej wizji z Księgi Objawienia 19.7-10, Jan opowiada o istotach niebiańskich, które wywyższały Boga, gdy miała się rozpocząć uczta Baranka- dosłownie wesele. Koncepcja wesela jest lepiej zrozumiana, gdy przyjrzymy się jej w świetle zwyczajów ślubnych panujących za czasów Chrystusa.

Te zwyczaje zaślubin mają trzy główne części. Po pierwsze, dokumenty potwierdzające zawarcie małżeństwa były podpisywane przez rodziców panny młodej i pana młodego, a rodzice panny płacili posag panu młodemu albo jego rodzicom. Zwyczaj ten rozpoczynał okres zaręczyn. W czasie takich zaręczyn Józefa i Marii, okazało się, że Maria jest w ciąży (Ew. Mateusza 1.18; Ew. Łukasza 2.5).

Drugi etap takiego procesu zazwyczaj rozpoczynał się rok później, gdy pan młody wraz ze swoimi przyjaciółmi mężczyznami, udawał się do domu panny młodej o północy, tworząc na ulicach paradę z pochodniami. Panna młoda zawczasu wiedziała, że to się wydarzy danego dnia, dlatego wraz ze swoimi pomocnicami, kończyła tą paradę w domu pana młodego. Zwyczaj ten został wykorzystany w przypowieści o dziesięciu pannach w Ew. Mateusza 25.1-13. Trzecim etapem była już sama uczta weselna, która mogła trwać przez kilka dni, jak przedstawia to historia wesela w Kanie galilejskiej w Ew. Jana 2.1-2.

Wizja Jana z Księgi Objawienia przedstawia wesele Baranka (Jezusa Chrystusa) z jego Oblubienicą (Kościołem) w trzecim etapie zaręczyn, podkreślając że pierwsze dwa etapy już miały miejsce. Pierwszy etap został ukończony na ziemi, gdy każdy wierzący osobiście zaufał Chrystusowi jako swojemu Zbawicielowi. Posag zapłacony Rodzicom pana młodego (Bogu Ojcu) dotyczył przelania krwi Chrystusa za Oblubienicę. Dzisiejszy kościół na ziemi jest zaręczony z Chrystusem i, jak w przypowieści o mądrych niewiastach, wszyscy wierzący powinni obserwować i wyczekiwać przybycia pana młodego (Powtórnego Przyjścia). Drugi etap symbolizuje Pochwycenie Kościoła, gdy Chrystus przyszedł po pannę młodą, aby zabrać ją do domu Ojca. Wesele, które następuje po tym wydarzeniu jest trzecim i ostatnim etapem.

W uczcie weselnej uczestniczyć będzie nie tylko Kościół będący Oblubienicą Chrystusa, ale także inni. Tymi „innymi” są święci Starego Testamentu, którzy powstaną przy Drugim przyjściu, podobnie jak umarli męczennicy za czasów Wielkiego Ucisku. Anioł przekazał Janowi, „Błogosławieni, którzy są zaproszeni za weselną ucztę Baranka” (Księga Objawienia 19.9). Uczta weselna Baranka jest świętem wywyższenia tych, którzy są w Chrystusie.

© Copyright Got Questions Ministries