settings icon
share icon
Otázka

Čo je to klauzula filioque?

Odpoveď


Klauzula filioque bola a dodnes je cirkevným sporom o Duchu Svätom. Zaoberá sa otázkou: „Z koho vzišiel Duch Svätý, z Otca alebo z Otca a Syna?" Slovo filioque v latinčine znamená „a Syn". Pomenovanie „klauzula filioque" vzniklo, keď ku Nicejskému vyznaniu viery bola pridaná fráza „a Syn", ktorá naznačuje, že Duch Svätý vzišiel z Otca „a Syna". Tieto rozsiahle nezhody napokon v roku 1054 viedli až ku schizme medzi rímskokatolíckou a pravoslávnou cirkvou. Dodnes sa na klauzule filioque nevedia zhodnúť.

V Jánovi 14:26 sa píše: „No Tešiteľ, Duch Svätý, ktorého pošle Otec v mojom mene..." a v Jánovi 15:26 zase: „Keď príde Tešiteľ, ktorého vám ja pošlem od Otca, Duch pravdy, ktorý vychádza od Otca, ten bude vydávať o mne svedectvo." Pozri tiež Jána 14:16 a Filipanom 1:19. Tieto oddiely z Písma naznačujú, že Ducha posiela Otec aj Syn. Kľúčovým prvkom klauzuly filioque je túžba ochrániť božskú podstatu Ducha Svätého. Biblia jasne učí, že Duch Svätý je Boh (Skutky 5:3-4). Oponenti klauzuly filioque namietajú, že ak by bol Duch Svätý poslaný Otcom aj Synom, znamenalo by to, že je im podriadený. Zástancovia klauzuly filioque však veria, že ak aj Duch Svätý vzchádza z Otca aj Syna, nijako to nemení fakt, že Duch je Bohom rovnako, ako Otec aj Syn.

Kontroverzná klauzula filioque pravdepodobne zahŕňa aspekt Božej osoby, ktorý nikdy nebudeme schopní plne pochopiť. Boh, ktorý je nekonečná bytosť, je v konečnom dôsledku našou obmedzenou ľudskou mysľou nepochopiteľný. Duch Svätý je Boh a bol Bohom poslaný ako „náhrada" za Ježiša Krista tu na zemi. Otázku, či bol Duch Svätý poslaný Otcom alebo Otcom aj Synom, je pravdepodobne nemožné rozhodne zodpovedať a ani to nie je nevyhnutné. Klauzula filioque bude možno musieť zostať polemikou.

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to klauzula filioque?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries