settings icon
share icon

Книга Естери

Автор: Книга Естери конкретно не називає свого автора. Найпопулярнішими кандидатами на авторство є Мардохей (один з головних героїв книги), Ездра та Неемія (яким були відомі перські звичаї).

Дата написання: Книга Естери швидше за все була написана між 460 і 350 рр. до н.е.

Мета написання: Мета книги полягає в демонстрації Божого провидіння, особливо щодо Його обраного народу, Ізраїлю. Книга Естери розповідає про впровадження свята Фрурів та обов’язок його постійного дотримування. Вона читалася під час днів цього свята на честь великого визволення єврейського народу, здійсненого Богом через Естеру. Євреї сьогодні, як і раніше, читають цю книгу в дні Фрурів.

Ключові вірші: Естери 2:15: «А коли надійшов час увійти до царя Естері, дочці Амінадава, брата батька Мардохея, вона не опустила нічого з того, що заповів євнух, сторож жінок. Бо Естера знаходила милість у всіх, хто її бачив» (тут і далі – сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).

Естери 4:14: «Бо якщо не послухаєшся в цей час, юдеям буде допомога і захист з іншого місця, а ти і дім твого батька будете знищені. І хто знає, чи не на цей час ти стала царицею».

Естери 6:13: «Якщо Мардохей з роду юдеїв, а ти почав коритися перед ним, то ти неодмінно впадеш».

Естери 7:3: «Якщо я знайшла милість перед царем, нехай дасться душа на прохання моє, і мій народ – на моє бажання».

Коротке резюме: Книгу Естери можна розділити на три основні частини. 1:1–2:18 – Естера замінює Астіну; 2:19–7:10 – Мордехай перемагає Амана; 8:1–10:3 – ізраїльтяни переживають спробу Амана знищити їх. Шляхетна Естера ризикувала своїм життям, адже вона розуміла, за що боролася. Вона свідомо йшла на смертельно небезпечні кроки й виступила проти Амана, другої людини в царстві її чоловіка. Вона довела, що є мудрим і гідним супротивником, залишаючись, разом з тим, скромною дружиною, що поважала статус свого чоловіка-царя.

Ця історія дуже схожа на історію Йосифа в книзі Буття 41:34–37. Обидві вони оповідають про іноземних монархів, від яких залежала доля євреїв. Обидві історії демонструють героїзм ізраїльських людей, які намагалися врятувати свій народ. Присутність Божої руки очевидна в тому, що те, що здавалося смертельною загрозою, насправді перебувало під контролем всемогутнього Бога та, в кінцевому результаті, оберталося на благо. У центрі цієї історії лежить конфлікт між євреями і амаликійцями, початок якого згадується у книзі Вихід. Метою Амана була остання згадана в Старому Завіті спроба повного знищення євреїв. Ці плани, врешті-решт, привели до його власної смерті та призначення Мардохея на його пост, а також до звільнення євреїв.

Бенкет є провідною темою цієї книги – в ній згадується десять банкетів, і багато подій були сплановані, організовані чи здійснені на цих банкетах. Хоча ім’я Бога жодного разу не згадується в даній книзі, цілком очевидно, що євреї в Сузах прагнули Його втручання, постячи та молячись протягом трьох днів (Естери 4:16). Незважаючи на те, що закон про їхнє знищення був укладений у відповідності із законодавством мідян і персів, роблячи його незмінним, своїми молитвами вони відкрили шлях для відповіді на них. Естера ризикувала своїм життям, не раз входячи до царя без запрошення (Естери 4:1–2; 8:3). Вона не отримала задоволення від знищення Амана – її єдиним бажанням був порятунок свого народу. Свято Фрурів було впроваджене на згадку для всім євреїв, і вони дотримуються його до цих пір. Обраний Богом народ, без будь-якої прямої згадки Його імені, був врятований від знищення завдяки мудрості та смиренності Естери.

Передвістя: Книга Естери звертає нашу увагу на постійне невидиме протистояння сатани Божим цілям і, особливо, обіцяному Месії. Прихід Христа до людей був пов’язаний з існуванням єврейської раси. Так само, як Аман готував змову проти євреїв, аби знищити їх, так і сатана виступає проти Христа та Божого народу. Але як Аман закінчив життя на шибениці, зробленій ним для Мардохея, так і Христос використовував знаряддя, приготоване ворогом. Хрест, на якому сатана планував знищити Месію, став тим же засобом, за допомогою якого Христос знищив «розписку стосовно нас, яка своїми приписами була проти нас, Він забрав її з-поміж нас і прибив до хреста. Скинувши начальства і влади, Він відважно викрив їх і переміг у Собі» (Колосянам 2:14–15). Так само, як Аман був повішений на шибениці, яку він спорудив для Мардохея, диявол був уражений хрестом, який він поставив, аби знищити Христа.

Практичне застосування: Книга Естери вказує на вибір, який ми робимо – або вбачаючи руку Божу в наших життєвих обставинах, або ж сприймаючи їх, як простий збіг. Бог є суверенним правителем Всесвіту, і ми можемо бути впевненими, що Його плани не змінюватимуться через дії нечестивих людей. Хоча Боже ім’я і не згадується у цій книзі, Його турбота про Свій народ – як про окремих його представників, так і про цілу націю – очевидна. Наприклад, ми не можемо не помітити вплив Всемогутнього, що виявився у своєчасному безсонні царя Артаксеркса. На прикладі Мардохея та Естери в цій книзі продемонстрована мовчазна мова любові, яку наш Отець часто використовує для прямого зв’язку з нашою душею.

Естера виявила благочестивий і смиренний дух, який був свідченням великої сили та готовності до послуху. У своєму смиренні Естера помітно відрізнялася від оточуючих, і це дозволило їй досягти високого положення цариці. Вона показала нам, що збереження шанобливості й скромності, навіть у тяжких – якщо не нестерпних обставинах – часто робить нас джерелом невимовних благословень для нас самих та інших людей. Нам варто наслідувати її благочестиву поведінку у всіх сферах життя, а особливо у випробуваннях. Жодного разу ми не бачимо, щоб вона скаржилася чи виявляла погане ставлення. Навпаки, ми багато разів читаємо, що вона домагалася прихильності оточуючих. Ця прихильність, фактично, і врятувала її народ. Ми можемо отримати таку прихильність, якщо будемо гідно сприймати несправедливі переслідування та наслідувати приклад Естери щодо збереження позитивного ставлення, в поєднанні з покорою та рішучістю покладатися на Бога. Цілком можливо, що Бог помістив нас у ту ситуацію, в якій ми зараз перебуваємо, якраз для такого ж випробування?

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Книга Естери
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries