settings icon
share icon

Книга Ездри

Автор: Книга Ездри конкретно не називає свого автора. Традиційно вважається, що її автором є пророк Ездра. Цікаво відзначити, що як тільки він з’являється у розділі 7, виклад у книзі змінюється від третьої особи до першої. Це є додатковим аргументом на користь його авторства.

Дата написання: Дана книга була, швидше за все, написана між 460 і 440 рр. до н.е.

Мета написання: Ця книга присвячена подіям, що відбувалися на землі Ізраїлю під час повернення з вавилонського полону та в наступні роки, охоплюючи період приблизно у сто років, починаючи з 538 р. до н.е. Особлива увага в книзі Ездри приділяється відновленню храму. Вона містить детальні генеалогічні записи, головним чином з метою встановлення вимог до священства з боку нащадків Аарона.

Ключові вірші: Ездри 3:11: «І відповіли прославленням і подячними молитвами до Господа: Бо Він добрий, бо навіки Його милосердя над Ізраїлем! І весь народ подав великий голос, щоб співати для Господа при закладенні основи Господнього дому» (тут і далі – сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).

Ездри 7:6: «Цей Ездра прийшов з Вавилону, він – писар вправний у законі Мойсея, який Господь Бог дав для Ізраїлю. І цар дав йому відпустку, тому що рука Господа, його Бога, була на ньому в усьому, чого він прагнув».

Коротке резюме: Книга може бути розділена таким чином: розділи 1–6 – перше повернення Зоровавеля та будівництво другого храму; розділи 7–10 – служіння Ездри. Оскільки між 6 і 7 розділами пройшло понад півстоліття, то дійові особи першої частини книги уже померли до того часу, коли Ездра почав своє служіння в Єрусалимі. Ездра є головним героєм книг Ездри та Неемії. Обидві книги закінчуються молитвами сповіді (Ездри 9; Неемії 9) й подальшою відмовою людей від своїх гріховних учинків. Деякі ідеї щодо походження підбадьорливих повідомлень Анґея та Захарії, представлених у цій історії (Ездри 5:1), можна зустріти в пророчих книгах, які носять їхні імена.

Книга Ездри охоплює події від повернення з полону для відновлення храму до указу Артаксеркса – події, описаної на початку книги Неемії. Анґей був головним пророком у дні Ездри, а Захарія – у дні Неемії.

Передвістя: У книзі Ездри триває біблійна тема останку. Кожного разу, коли на людей падало лихо чи покарання, Бог зберігав крихітний останок для Себе – Ной та його родина були врятовані від руйнівного потопу, сім’я Лота – з Содому та Гомори, 7000 пророків врятувалися в Ізраїлі від переслідувань Ахава та Єзавелі. Коли ізраїльтяни опинилися в єгипетському полоні, Бог звільнив Свій залишок людей і вивів їх до Обіцяної землі. З Вавилону до Юдеї повернулося близько п’ятдесяти тисяч людей (Ездри 2:64–67), але, порівнюючи себе з чисельністю колишнього Ізраїлю за часів розквіту при царі Давиді, вони були засмучені, що лише жменька з їхнього народу вціліла. Тема останку переноситься до Нового Завіту, де Павло говорить нам, що «так само і тепер, за вибором благодаті, залишився останок» (Римлянам 11:5). Хоча більшість людей у часи Ісуса відкинула Його, залишилося багато тих, кого Бог захистив і зберіг у Своєму Сині та в завіті Його благодаті. Протягом усіх поколінь після Христа існував залишок віруючих, які йдуть «вузькою дорогою», що веде до вічного життя (Матвія 7:13–14). Цей залишок буде збережений силою Святого Духа, Який запечатав їх і звільнить в останній день (2 Коринтянам 1:22; Ефесянам 4:30).

Практичне застосування: Книга Ездри є хронікою надії та відновлення. Для християн, життя яких травмоване гріхом і непокорою Богові, це – прекрасна надія, адже наш Бог – Бог прощення, Бог, Який не відвернеться від нас, коли ми шукаємо Його, каючись і визнаючи свої гріхи (1 Івана 1:9). Повернення ізраїльтян до Єрусалиму та відновлення храму повторюється в житті кожного християнина, який повертається з полону гріха та непослуху Богу й знаходить у Нього люблячий прийом. Незалежно від того, як довго ми були в цьому полоні, Він готовий пробачити нас і прийняти у Свою сім’ю. Він готовий навчити нас, як відновити наше життя та відродити серця, в яких знаходитиметься храм Святого Духа. Як і у випадку відновлення храму в Єрусалимі, Бог керуватиме роботою з відновлення посвячення нашого життя на служіння Йому.

Опір відновленню храму з боку ворогів Бога відображає картину, типову для ворога нашої душі. Сатана використовує тих, хто, здавалося би, дотримується Божих цілей, аби ввести нас в оману і спробувати перешкодити Його планам. Ездри 4:2 описує облудливі промови тих, хто стверджував, що поклоняється Богові, але чиї реальні наміри полягали в знищенні, а не у відновленні. Ми повинні остерігатися таких обманщиків, реагувати на них так, як реагували ізраїльтяни, і не дозволяти їм зводити нас своїми приємними словами та сповіданням хибної віри.

English


Повернутися на стартову українську сторінку

Книга Ездри

Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries