settings icon
share icon

Книга Ісаї

Автор: Автором даної книги названий пророк Ісая.

Дата написання: Книга Ісаї була написана між 701 і 681 рр. до н.е.

Мета написання: Пророк Ісая був, насамперед, покликаний пророкувати Юдейському царству. Юдеї переживали часи відродження та повстання. Країна опинилася перед загрозою знищення Ассирією та Єгиптом, але була врятована завдяки Божій милості. Ісая проголосив звістку про покаяння й очікування Божого позбавлення від гріхів у майбутньому.

Ключові вірші: Ісаї 6:8: «І я почув голос Господа, Який промовляв: Кого пошлю, і хто піде до цього народу? І я сказав: Ось я! Пошли мене!» (тут і далі – сучасний переклад Українського Біблійного Товариства).

Ісаї 7:14: «Тому Господь сам дасть вам знак. Ось діва матиме в лоні й породить сина, і даси його ім’я Еммануїл».

Ісаї 9:5: «Адже дитина нам народилася, і нам даний був син, якого влада була на його плечах, і його ім’я буде: Ангел великої поради. Адже Я наведу мир на володарів, мир і здоров’я для нього».

Ісаї 14:12–13: «Як він упав з неба, рання зоря, яка сходить на світанку? Розбитий об землю той, хто посилає до всіх народів. А ти казав у своєму розумі: Піднімуся до неба, вище від Божих зірок поставлю свій престол, сяду на високій горі, на високих горах, що на півночі».

Ісаї 53:5–6: «Він же зранений був через наші беззаконня і терпів хворобу через наші гріхи. На ньому – покарання задля нашого миру, його раною ми зцілилися. Ми всі заблукали, як вівці, кожний збився зі своєї дороги. І Господь його видав за наші гріхи».

Ісаї 65:25: «Тоді вовки і ягнята пастимуться разом, і лев, як віл, їстиме полову, а змія – землю, як хліб. Вони не чинитимуть зла і не чинитимуть шкоди на Моїй святій горі, – говорить Господь».

Коротке резюме: Книга Ісаї відкриває Божий суд і спасіння. Бог «святий, святий, святий» (Ісаї 6:3) і, отже, Він не може залишити гріх безкарним (1:2; 2:11–20; 5:30; 34:1–2; 42:25). Ісая зображує грядущий Божий суд, як вогонь, що палає сіркою (1:31; 30:33).

Водночас Ісая розуміє, що Бог милостивий та щедрий (5:25; 11:16; 14:1–2; 32:2; 40:3; 41:14–16). Народ Ізраїлю (як Юдеї, так і Ізраїлю) був сліпий і глухий до Божих заповідей (6:9–10; 42:7). Юдея порівнюється з виноградником, що буде розтоптаний (5:1–7). Лише зі Своєї милості та через обітниці, дані Ізраїлеві, Бог не допустить цілковитого руйнування Ізраїлю чи Юдеї. Він принесе відновлення, прощення та зцілення (43:2; 43:16–19; 52:10–12).

Книга Ісаї фокусується на спасінні, яке прийде з Месією, більше за будь-яку іншу книгу Старого Завіту. Месія колись правитиме у справедливості та праведності (9:7; 32:1). Царювання Месії принесе мир і безпеку для Ізраїлю (11:6–9). Через Нього Ізраїль стане світлом для всіх народів (42:6; 55:4–5). Царство Месії на землі (розділи 65–66) є метою всієї книги Ісаї. Саме під час Його правління праведність Божа буде повністю відкрита світові.

Це може здаватися парадоксом, але книга пророка Ісаї також показує Месію стражденним. Розділ 53 докладно описує страждання Месії за гріхи. Саме через Його рани досягається зцілення. Саме через Його страждання наші беззаконня прощені. Це уявне протиріччя вирішується в особистості Ісуса Христа. У Своєму Першому приході Ісус був стражденним слугою (з розділу 53). При Другому приході Він буде завойовником і царем, князем світу (9:6).

Передвістя: Як було згадано вище, розділ 53 описує грядущого Месію, а також страждання, які Йому доведеться витерпіти, щоб заплатити за наші гріхи. У своїй владі Бог керував кожною деталлю розп’яття, аби виконати всі пророцтва цього розділу, як і всі інші месіанські пророцтва Старого Завіту. Образи розділу 53 є гострими й пророчими та містять повну картину Євангелія. Ісус був зневажений і збезчещений (в. 3; Луки 13:34; Івана 1:10–11), постраждав від Бога (в. 4; Матвія 27:46) та був заколений за наші гріхи (в. 5; Івана 19:34; 1 Петра 2:24). Своїми стражданнями Він поніс заслужене нами покарання та став заради нас повною й досконалою жертвою (в. 5; Євреям 10:10). Хоча Він був безгрішним, Бог поклав на Нього наші гріхи, і ми здобули в Ньому Божу праведність (2 Коринтянам 5:21).

Практичне застосування: Книга Ісаї зображає нашого Спасителя в незаперечних деталях. Він – єдиний Вхід на небеса, єдиний Засіб отримання Божої благодаті – єдина Дорога, єдина Правда та єдине Життя (Івана 14:6; Дії 4:12). Знаючи, яку ціну Христос заплатив за нас, як ми можемо це ігнорувати чи знехтувати «таким великим спасінням» (Євреям 2:3)? У нас є лише декілька коротких років на землі, аби прийти до Христа й прийняти спасіння, пропоноване лише Ним. Немає другого шансу після смерті, а вічність у пеклі буде насправді дуже довгою.

Чи знаєте ви людей, які стверджують, що вірять в Христа, але є дволикими, лицемірами? Це, мабуть, найкращий приклад того, як Ісая бачив народ Ізраїлю. Ізраїль мав вигляд праведності, але це був усього лиш вигляд. У цій книзі пророк Ісая закликає Ізраїль підкоритися Богові від усього серця, а не лише перед очима інших. Бажання Ісаї полягало в тому, щоби переконати тих, хто чув і читав його слова, навернутися від зла до Бога за прощенням і зціленням.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Книга Ісаї
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries