settings icon
share icon
Запитання

Як християнам слід ставитися до генної інженерії?

Відповідь


Оскільки генна інженерія була невідома в часи написання Біблії, складно однозначно визначити, що в ній говориться з цього приводу. Щоб зрозуміти, яким має бути ставлення християн до генної інженерії, нам слід встановити декілька принципів, з позиції яких її необхідно розглядати. Для того, щоб дізнатися, як християни мають ставитися до клонування, див. статтю під назвою «Яким є християнський погляд на клонування людини?».

Найбільше занепокоєння щодо генної інженерії викликає питання, як далеко може зайти людство у реалізації свого обов’язку піклуватися про людське тіло й решту творіння? Немає жодних сумнівів у тому, що Біблія закликає нас ставитися з відповідальністю до власного фізичного здоров’я. У книзі Приповістей описуються певні дії щодо відновлення здоров’я людини (Приповісті 12:18). Апостол Павло говорив, що в нас є певні обов’язки стосовно догляду за тілом (Ефесянам 5:29). Він також закликав свого учня Тимофія лікувати часті недуги (1 Тимофію 5:23). Віруючі відповідають за належне поводження зі своїм тілом, тому що воно – храм Святого Духа (1 Коринтянам 6:19-20). Ми виявляємо свою віру, пропонуючи допомогу тим, хто має фізичні потреби (Якова 2:16). Отже, як християни, ми маємо дбати про фізичний добробут свій та інших людей.

Усе створіння мало перебувати під опікою людини (Буття 1:28; 2:15-20), але в Біблії говориться, що на нього вплинув наш гріх (Буття 3:17-19; Римлянам 8:19-21), і воно очікує викуплення від його наслідків. Можна дійти висновку, що, будучи опікунами творіння, люди зобов’язані «усунути» ефект прокляття гріха та спробувати все налагодити, використовуючи будь-які доступні засоби. Отже, виникає думка, що досягнення наукового прогресу можуть бути використані для вдосконалення творіння. Однак існують побоювання щодо цілей використання генної інженерії.

1. Існують причини для занепокоєння стосовно того, що генна інженерія може вийти за межі тієї ролі, яку Бог доручив нам як розпорядникам над Його творінням. У Біблії говориться, що все було створене через Господа і для Нього (Колосянам 1:16). Бог створив усю живність різних видів, здатну давати потомство (Буття 1:11-25). Надмірні маніпуляції з генетикою (зміною видів) можуть розглядатися як дії, право на здійснення яких належить виключно Творцеві.

2. Є побоювання, що генна інженерія намагається порушити Божий план щодо оновлення створіння. Як вже говорилося, творіння постраждало від подій, описаних у Буття 3 (людство повстало проти Божого плану). Смерть прийшла у світ і в зв’язку з цим у генетичному коді людини й усього іншого творіння почалися зміни. У деяких випадках, генну інженерію можна розглядати як спробу скасувати це прокляття за гріх. Бог сказав, що засіб для цього – викуплення гріхів Ісусом Христом, як описано в посланнях Римлянам 8 і 1 Коринтянам 15. Творіння очікує оновлення, пов’язаного з кульмінацією Божої обітниці: повернути все навіть до кращого стану, ніж було спочатку. Якщо зайти надто далеко в боротьбі з цим процесом, то можна дійти до «конфлікту» з нашим обов’язком покладатися своєю вірою на Христа щодо перетворення наших тіл (Филип’янам 3:21).

3. Крім того є побоювання, що генна інженерія може завадити встановленому Господом життєвому процесу. Із загального дослідження Святого Письма стає очевидним, що Бог має план щодо нашого життя. Наприклад, у Псалмі 139 описується звернення псалмоспівця до свого Творця, Який створив його в утробі матері. Чи загрожуватиме використання генетичних маніпуляцій для створення життя, не запланованого Господом, розвитку душі, що містить Боже дихання життя? Чи може втручання в процес фізичного життя вплинути на перспективи життя духовного? У Римлянам 5:12 сказано, що все людство грішне, бо згрішив Адам. Зрозуміло, що через це гріховна природа передавалася від покоління до покоління, «бо всі згрішили» (Римлянам 3:23). Павло пояснював, що є надія на вічне життя через перемогу над гріхом Адама. Якщо всі, хто походить від Адама (від його сім’я), помирають, а Христос помер за них, то чи буде життя, створене без цього «сім’я», викупленим? (1 Коринтянам 15:22-23).

4. Також є занепокоєння, що наполегливе прагнення досягнень у галузі генної інженерії мотивоване відкиданням Бога. У Буття 11:1-9 показано, що відбувається, коли творіння намагається піднестися над Творцем. Люди в Буття 11 об’єдналися у своїй відмові від Господа, внаслідок чого Він зупинив їхній розвиток. Він, без сумніву, розумів, що деякі напрямки, в яких діяли люди, криють у собі небезпеку. Існує також аналогічне попередження в посланні Римлянам 1:18-32. Там говориться про людей, які були настільки зачаровані творінням, що стали поклонятися йому замість Творця і, зрештою, знайшли погибель. Є побоювання, що генна інженерія може потурати таким же мотивам і призвести до схожих результатів.

Ми розглянули питання, на які в даний час не маємо відповідей, але вони викликають занепокоєння та мають бути ретельно вивчені християнами, що намагаються визначитися з позицією щодо генної інженерії.

English



Повернутися на стартову українську сторінку

Як християнам слід ставитися до генної інженерії?
Поділитися цією сторінкою: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries