Въпрос
Какво казва Библията за остаряването?
Отговор
Библията представя остаряването като нормална, естествена част от живота в този свят. В процеса на стареене има чест, тъй като остаряването обикновено е съпроводено с повишена мъдрост и опит. „Белите коси са венец на слава, когато се намират по пътя на правдата. ”(Притчи 16:31; вж. също Притчи 20:29). Бог иска да помним, че животът е кратък (Яков 4:14) и че красотата на младостта скоро изчезва (Притчи 31:30; 1 Петър 1:24).
В крайна сметка въпросът за остаряването не може да бъде отделен от въпроса за смисъла на живота и концепцията за наследството, което оставяме. В книгата Екклесиаст Соломон дава проницателен поглед върху стареенето и свързаните с него проблеми.
Ние сме родени с естествена склонност да живеем за момента, но крайната безполезност на този подход е предмет на Еклисиаст 1—7. Докато хората стареят и започват да усещат нарастващото въздействие на смъртността си, те обикновено се опитват да инвестират намаляващите си ресурси в проекти, които за тях изглежда имат повече траен смисъл в живота, особено надеждата да увековечат своето „име“ в трайно наследство (Еклисиаст 2). За съжаление никой не може да предскаже кои проекти ще имат трайна стойност и значение (Еклисиаст 3: 1–15) и това обикновено води до различни нива на разочарование и дори отчаяние от краткостта на живота и очевидната несправедливост „под слънцето“ ( Соломон използва израз, имайки предвид за живота на тази земя) (Еклисиаст 3: 16—7: 29).
С нарастващото осъзнаване, че удовлетворението от такива дейности е неизменно мимолетно, надеждата на Соломон е хората да станат по-мъдри при използването на дадената им от Бога „част“ или разпределение, преди да умрат (Еклисиаст 8—12; вж. Също Псалм 90:12) . Тази мъдрост нараства във връзка с нашето осъзнаване на „времето и съда“ - ние се нуждаем от божествена перспектива пред краткостта на живота и очевидната несправедливост (Еклисиаст 3: 15c – 17; 8: 5b – 8, 12b – 15; 9:11 –12; 11: 9; 12:14). Еврейското понятие за време в тези пасажи съчетава понятията за възможност (подходящото време да се действа целесъобразно, когато възникне поводът) и ограничена продължителност на живота (само толкова време, преди да изчезне всяка възможност). Еврейската идея за присъда в същите тези текстове предполага пълна свобода в използването на дадената ни от Бога „част“ в живота, докато нашите желания ни водят, но със съпътстваща отчетност пред Този, който е разпределил отредените ни части. Новозаветният еквивалент на тези понятия може да бъде представен живо в притчите на Исус за десетте девици и талантите (Матей 25), двамата синове (Матей 21: 28–32) и несправедливия управител (Лука 16: 1– 13).
Авторът на Еклесиаст признава трудностите и предизвикателствата на остаряването, включително физически и психически упадък. Еклесиаст се справя с тези трудности от човешка гледна точка (Еклисиаст 7: 15–18; 8: 14–9: 3), но все пак предлага мъдрост, която да ни помогне да се справим със застаряването чрез Божията перспектива, включваща понятията „време и съд“. С неизбежното ни разочарование от човешкото състояние - нашата универсална развратеност, несигурност и смъртност - е разумно да помним, че „Защото за онзи, който общува с всички живи, има надежда;
понеже живо куче струва повече от мъртъв лъв. Защото живите поне знаят, че ще умрат; а мъртвите не знаят нищо, нито вече придобиват, понеже споменът за тях е забравен;
също и любовта им, и омразата им, и завистта им са вече изгубени, нито ще имат вече някога дял в нещо, което става под слънцето. ”(Еклисиаст 9: 4–6). Знаейки, че те са отговорни за дадената им от Бога „част“, хората трябва да се възползват радостно от всичките си дарби, таланти, мъдрост и възможности в живота по-скоро, отколкото по-късно - преди всяка възможност за това да отпадне (9: 7– 10; 11: 9—12: 7).
Насоката на това размишление от Еклесиаст за остаряването е, че смисълът в живота се изпълнява в дадената ни от Бога цел и нашата цел се изпълнява само когато се възползваме от дадената ни от Бога част в Христос, обещаният от Бога Спасител. Макар че тази част може да изглежда по-малко справедлива за някои, отколкото за други, смисълът на живота ще бъде постигнат само при окончателния съд, когато получим наследството си (Еклисиаст 7:11) за начина, по който инвестираме своята част, независимо дали е добър или лош (Еклисиаст 12 : 14; сравни 2 Коринтяни 5:10). В този ден ние ще видим Бог като изключително справедлив в Своите награди, независимо колко несправедлива или неравномерно разпределена може да изглежда нашата част в настоящия живот.
English
Какво казва Библията за остаряването?