Въпрос
Кои са били ханаанците?
Отговор
Ханаанците били група древни хора, които живеели в Ханаанската земя на източния бряг на Средиземно море. Ханаан е описан в Библията като земя, простираща се от Ливан към Египетския поток на юг и долината на река Йордан на изток. В Библията, по-специално в Битие 10 и Числа 34, тази земя е наречена "Ханаанска земя" и заема същата територия, която се заема от съвременните Ливан и Израел, както и части от Йордания и Сирия.
Ханаанците се споменават над 150 пъти в Библията. Те са нечестив, идолопоклоннически народ, произхождащ от внука на Ной - Ханаан, който е син на Хам (Битие 9:18). Ханаан е прокълнат заради своя и на баща си грях срещу Ной (Битие 9:20-25). В някои пасажи ханаанците се отнасят конкретно за хората от низините и равнините на Ханаан (Исус Навин 11:3); в други пасажи ханаанците се използват по-широко, за да се отнесат към всички жители на земята, включително ивитяните, гиргашите, иевусейците, аморейците, хетейците и ферезейците (вж. Съдии 1:9-10).
Ханаанската земя е земята, която Бог е обещал да даде на потомците на Авраам (Битие 12:7). Ханаанците са описани в Библията като голям и свиреп народ, който не се побеждава лесно, така че израилтяните ще се нуждаят от божествена помощ, за да дойдат срещу тях, да ги победят и да им отнемат земята. Бог обещава на Мойсей и Исус Навин тази помощ (Исус Навин 1:3).
След Изхода, когато Господ казва на Мойсей да нахлуе в Ханаан, Мойсей изпраща група шпиони в Ханаанската земя, за да видят какъв е народът. Шпионите се връщат с доклад, който е едновременно окуражаващ и обезсърчаващ. Плодовете на земята бяха огромни - бяха необходими двама мъже, за да пренесат обратно една чепка грозде (Числа 13:23) - и земята беше богата по много други начини. Въпреки това ханаанците бяха силни, а градовете - големи и укрепени. Освен това израилтянските шпиони бяха видели там нещо, което описаха като нефилими и потомци на Анак (Числа 13:28, 33) - в съседство с тези свирепи хора израилтяните се виждаха като "скакалци" (стих 33). В крайна сметка израилтяните толкова се страхуват от ханаанците, че отказват да влязат в земята, която Бог им е обещал. Само Исус Навин и Халев бяха уверени, че Бог ще им помогне да победят ханаанците. Заради нежеланието им да се доверят на Бога на това поколение израилтяни беше отказано да влязат в Ханаан (Числа 14:30-35).
След смъртта на Мойсей Бог призовава Исус Навин да преведе израилтяните през река Йордан и да ги въведе в Обетованата земя. Първият град, до който стигат, е Йерихон - град със здрави стени на ханаанците. Исус Навин повярва на Бога и каза на народа, че Бог ще изгони ханаанците от земята, за да може Израил да завладее Ханаанската земя (Исус Навин 3:10). Падането на Йерихон е свръхестествено събитие, тъй като Бог срива този град (Исус Навин 6). Тази победа беше знак за израилтяните и за ханаанския народ, че Бог е дал ханаанската земя на израилтяните.
Въпреки дългата кампания срещу жителите на Ханаан, след разделянето на земята между дванадесетте племена в Израел остават няколко гнезда на ханаанци (Съдии 1:27-36). Някои от ханаанците, които останали в Израил, били принудени да работят принудително, но в земята останали много крепости. Частичното послушание на Израил, в резултат на което се появиха тези ханаански крепости, причини много неприятности през цялото време на Съдиите.
English
Кои са били ханаанците?