Въпрос
Какво представляват християнските катакомби?
Отговор
В Древен Рим на хората е било забранено да погребват мъртвите си в границите на града. Това правило е довело до създаването на катакомбите - мрежа от подземни проходи, използвани като гробище. Езичниците в Рим използвали предимно кремация, но някои езичници и евреи използвали катакомбите, за да погребват близките си. Следвайки практиката на еврейската общност, християните започват да използват катакомбите, за да погребват своите мъртви около II век.
Християните използват катакомбите, за да погребват мъртвите си до времето на Константин и Миланския едикт през 313 г. По това време използването на катакомбите намалява, тъй като християните могат да погребват мъртвите си в границите на града. Някои християни продължават да посещават катакомбите заради присъствието на погребаните там мъченици и през IV в. върху определени части от катакомбите са построени няколко параклиса и светилища в чест на мъчениците светци. През VIII в. църквата премества част от останките от катакомбите заради вестготското нашествие в Рим. След това историята забравя катакомбите. Едва през XVI в., с разкопките на катакомбите от Антонио Босио (наричан "Колумб на катакомбите"), катакомбите отново стават обект на християнски интерес. Оттогава изследователите са открили около четиридесет християнски катакомби в близост до пътища, които някога са водели към Рим. Днес християнските катакомби в Рим са основна туристическа атракция, въпреки че само пет участъка са отворени за посетители. Католическият орден на Салезианите на Дон Боско се грижи за тях.
Сред катакомбите, които са отворени за разглеждане, са катакомбите на Света Агнес, Каликст, Сан Себастиано, Домитила и Присила. Забележително е, че в катакомбите на Каликст се намира "Криптата на папите", където лежат множество папи. В катакомбите се намират останките на различни мъченици; през годините Католическата църква е ексхумирала и други останки, за да ги използва като свети мощи.
Тъй като са изкопани в мека вулканична скала, катакомбите са идеални за погребения, тъй като скалата се втвърдява при излагане на въздух. В лабиринта на катакомбите има пет нива на гробници, свързани със стълбища. Някои по-заможни християни са имали възможност да си издълбаят подобни на стаи сводове.
Голяма историческа ценност на римските катакомби е богатата колекция от християнско изкуство и символи, която те съдържат. В християнските катакомби могат да се намерят най-старите известни примери на "рибата на Исус" или Ихтис (ΙΧΘΥΣ) - символ, който провъзгласява Исус за Син Божи и Спасител (вж. Йоан 1:49). Други забележителни символи в катакомбите включват следните:
- Котва - символ на надеждата на християнина в Исус (Евреи 6:19).
- Феникс - легендарна птица, която възкръсва от собствената си пепел. Фениксът е популярен символ на ранната църква за възкресението, а понякога и за девственото раждане на Исус (вж. Лука 1:26-38).
- Гълъб - символ на Светия дух (Лука 3:22).
- Алфа и Омега - титла на Исус (Откровение 22:13).
- Хи-Ро (☧) - монограм на името на Христос.
- Пастир - символ на Исус като Добрия пастир (Йоан 10:11).
Други забележителни примери за християнско изкуство в катакомбите включват изображения на библейски герои и истории: жената, която докоснала подгъва на дрехата на Исус; Мойсей, който ударил скалата; Седрах, Мисах и Авденаго в пещта; Павел, който поучавал, и др. Популярна рисунка са рибата и хлябовете от разказите за нахранването на петте хиляди и четирите хиляди души от Исус (Матей 14:13-21; 15:29-39).
Навсякъде в катакомбите се вижда надеждата на християните. Ранната църква е очаквала възкресението и е почитала Господ Исус като Спасител. "Който умря за нас, така че, дали сме будни или спим, да живеем заедно с Него" (1 Сол. 5:10).
English
Какво представляват християнските катакомби?