Въпрос
Коя е била Клеопатра? Споменава ли се Клеопатра в Библията?
Отговор
Първо, бърза дисамбигуация, тъй като в историята съществуват двете Клеопатри: Клеопатра Йерусалимска и Клеопатра Египетска. Клеопатра Йерусалимска е петата съпруга на Ирод Велики и е спомената от историка Йосиф Флавий. По-известната Клеопатра Египетска е обект на тази статия. Нито една от двете Клеопатри не се споменава в Библията.
Клеопатра Египетска (около 70-30 г. пр.н.е.), член на гръцката династия на Птолемеите, е кралица на Египет в продължение на 22 години до смъртта си на 39-годишна възраст. Живее в края на междузаветния период - приблизително 400 години между края на Стария и началото на Новия завет. Тя е централна фигура в ранното развитие на Римската империя, която е културният и политически фон на Новия завет.
След смъртта на Александър Велики през 324 г. пр.н.е. гръцката империя е разделена между неговите генерали. Един от неговите генерали, Птолемей, получава територията, която включва Египет. По времето на Клеопатра гърците управляват Египет от почти 300 години. Клеопатра става царица след смъртта на баща си през 51 г. пр.н.е. и управлява с двама от братята си, а след това със сина си.
Малко след смъртта на баща си Клеопатра трябвало да избяга от брат си Птолемей XIII, който вероятно бил и неин съпруг. Тя събрала армия и потърсила подкрепата на Юлий Цезар. В крайна сметка двамата стават любовници. С помощта на Цезар и римските войски тя побеждава Птолемей XIII и се омъжва за друг брат - Птолемей XIV. Двойката управлявала като цар и кралица. Когато ражда син, тя го кръщава Птолемей Цезар (по прякор Цезарион, "Малкия Цезар"), оставяйки някои въпросителни относно това кой е бащата. По-късно, докато Клеопатра посещава Юлий Цезар в Рим, той е убит (44 г. пр. Хр.). Когато се завръща в Александрия, нейният брат/съпруг/сърегент умира и тя става сърегент заедно с малолетния си син.
След убийството на Цезар Марк Антоний, който е лоялен към него, побеждава противниците си и става негов престолонаследник. Той също така се увлича по Клеопатра и напуска съпругата си, за да заживее с нея в Александрия. Според повечето свидетелства двамата водят разгулен живот. По-късно Антоний се завръща в Рим, за да се опита да осигури управлението си срещу племенника на Цезар Октавиан, който също е осиновен син на Цезар. Като част от примирието той се жени за Октавия, сестрата на Октавиан - предишната съпруга на Антоний е починала. Това е нещастен съюз и в крайна сметка Антоний се връща при Клеопатра в Александрия.
В Египет Антоний обявява Цезарион за син и законен наследник на Цезар, за да опровергае претенциите на Октавиан. Тъй като става ясно, че Антоний възнамерява да се опита да контролира цялата римска територия, Октавиан работи, за да обърне общественото мнение срещу Антоний и Клеопатра. (Едно от твърденията му е, че Антоний възнамерява да премести столицата от Рим в Александрия, което може да е вярно, но може и да не е.) Когато Антоний се жени за Клеопатра през 32 г. пр.н.е., без преди това да се е развел с Октавия, римското обществено мнение се обединява срещу двойката. Римският сенат обявява Антоний за обществен враг и след това обявява война на Клеопатра. В морската битка при Акциум (2 септември 31 г. пр. Хр.) на Йонийско море силите на Октавиан побеждават силите на Антоний и Клеопатра. Двойката избягава обратно в Египет.
Малко след това Антоний получава вест, че Клеопатра е мъртва. В отговор на тази невярна новина той се самоубива. В отговор на самоубийството на Антоний (а може би и на настъпващите сили на Октавиан) Клеопатра също се самоубива. Методът, който е използвала, е неизвестен, но се е появило предание, че нарочно е позволила на аспида да я ухапе. Антоний и Клеопатра са погребани заедно. Така Октавиан получава възможност да стане първият истински римски император. По-късно той е известен като Цезар Август (вж. Лука 2:1).
Историята на Антоний и Клеопатра е разказана от Уилям Шекспир в едноименната му пиеса. Голяма част от съвременното увлечение по Клеопатра се дължи на тази творба. Образът на Шекспир е по-героичен от официалната римска версия, в която Клеопатра е чужда злодейка.
Съвременните представи за Клеопатра като неустоима красавица не се потвърждават от съвременните произведения на изкуството или описания. Въпреки това тя е разполагала с голяма власт, която може да бъде съблазнително привличане за мъжете, които се стремят да управляват света. В съвременната загриженост за расата някои приемат Клеопатра като чернокожа африканска кралица; Клеопатра обаче е била гъркиня, а не египтянка по етнически признак, макар че със сигурност е възможно някъде по пътя си да е имала египетски прародител. Тя се идентифицира с египетската култура и религия в по-голяма степен от повечето владетели преди нея. "Малко вероятно е Клеопатра да се е интересувала от расовия си състав, но хората повече от 2000 години по-късно все още са обсебени от него" (Oxford University Press Blog, https://blog.oup.com/2010/12/cleopatra-2, достъпно на 24.02.22 г.).
English
Коя е била Клеопатра? Споменава ли се Клеопатра в Библията?