Въпрос
Кои са били ефратците?
Отговор
Ефратците са хора от Ефрат, за който Библията казва, че е свързан с Витлеем на юг от Йерусалим. Думата Ефрат на иврит означава "плодороден", а Витлеем - "дом на хляба". Повечето учени смятат, че Ефрат и Витлеем всъщност са две имена на едно и също място - мнение, подкрепено от Битие 35:19 и Рут 4:11. Най-вероятно Ефрат е древното име на ханаанския град, а Витлеем е еврейският етикет. Други градове също са били преименувани след завладяването на Ханаан, като Луз (преименуван на Ветил, Исус Навин 18:13) и Евус (преименуван на Йерусалим, 1 Летописи 11:4).
Ефрат се споменава във връзка със смъртта на Рахил, съпруга на Яков и майка на Йосиф. Докато Рахил е бременна, Яков и Рахил започват да пътуват от Ветил до Ефрат, или Витлеем. По пътя Рахил започнала да ражда и "имала големи трудности" (Битие 35:16). След това, за трайна скръб на Яков, Рахил умира при раждането на Вениамин. Яков я погребва "по пътя за Ефрат (т.е. Витлеем)" (Битие 35:19; ср. 48:7).
Ефратците се споменават още два пъти в Писанието. Синовете на Наоми, Маалаон и Хелеон, са "ефратци от Витлеем Юдейски" (Рут 1:2). След като Маалаон и Хелеон умират в Моав, майка им се връща във Витлеем заедно с Рут, вдовицата на Маалаон (стихове 6-22). Така моавката Рут става ефратка. Друг ефратски гражданин е Йесей, бащата на цар Давид, който е "от Витлеем Юдейски" (1 Царе 17:12). В някои преводи като ефратец е посочен и Суфа, прародител на Самуил, в 1 Царе 1:1, но според други преводи той е бил ефремец.
Винаги, когато в Писанието се споменава за ефретците, те се свързват с град Витлеем в Юда. Най-известното споменаване на областта Ефрат е пророчеството от Михей 5:2: "А ти, Витлеем Ефратов, макар и да си твърде малък, за да бъдеш между юдовите хиляди, от теб ще излезе за Мен Един, който ще бъде владетел в Израил, и произходът Му е от наяало, от дните на вечноста". Месията ще се роди сред ефратците във Витлеем. Исус Христос, роден във Витлеем, изпълнява това пророчество (вж. Лука 2:4-7).
English
Кои са били ефратците?