settings icon
share icon
Въпрос

Какво представлява празникът на седмиците, Шавуот?

Отговор


Празникът на седмиците, описан в Левит 23, е вторият от трите "тържествени празника", на които всички еврейски мъже трябвало да отидат в Йерусалим (Изход 23:14-17; 34:22-23; Второзаконие 16:16). Този важен празник получава името си от факта, че започва цели седем седмици, или точно 50 дни, след празника на първите плодове. Тъй като се провежда точно 50 дни след предишния празник, този празник е известен и като "Петдесетница" (Деяния 2:1), което означава "петдесет".

Всеки от трите "тържествени празника" - Пасха, Празник на седмиците и Празник на скинията - изискваше всички способни еврейски мъже да пътуват до Йерусалим, за да присъстват на празника и да принесат жертви. И за трите празника се изискваше в храма да се принасят жертви от "първи плод", за да се изрази благодарност за Божието снабдяване. Празникът на първите плодове, отбелязван по време на Пасхата, включвал първите плодове от реколтата на ечемика. Празникът на седмиците е бил в чест на първите плодове от реколтата на пшеницата, а Празникът на скинията е включвал приношения на първите плодове от реколтата на маслините и гроздето.

Тъй като Празникът на седмиците е един от "празниците на жътвата", на евреите е заповядано да "принесат на Господа принос от ново жито" (Левит 23:16). Този принос трябваше да бъде "два хляба от две десети от ефата", които бяха направени "от чисто брашно... изпечено с квас". Приносите трябваше да бъдат направени от първите плодове на тази реколта (Левит 23:17). Заедно с "волните приноси" те трябваше да принесат и седем едногодишни агнета, които бяха без недостатък, както и един млад бик и два овена. Допълнителни приноси са предписани и в Левит и в другите пасажи, които описват как да се спазва този празник. Друго важно изискване на този празник е, че когато евреите прибират реколтата от нивите си, те са длъжни да оставят ъглите на полето недокоснати и да не събират " падналите в жътвата ти класове" от реколтата като начин за осигуряване на бедните и чужденците (Левит 23:22).

За евреите това време на празнуване е известно като Шавуот, което е еврейска дума, означаваща "седмици". Това е едно от трите отделни имена, които се използват в Писанието за обозначаване на този важен еврейски празник. Всяко име подчертава важен аспект на празника, както и неговото религиозно и културно значение както за евреите, така и за християните. Освен че е наречен "Празник на седмиците" в Левит 23, това специално празнично честване е наречено "Ден на първите плодове" в Числа 28:26 и "Празник на жътвата" в Изход 23:16.

Празникът на седмиците се провежда точно 50 дни след празника на първите плодове. Обикновено това се случва в края на пролетта, или в последната половина на май, или в началото на юни. За разлика от другите празници, които започват в определен ден от еврейския календар, този се изчислява като "петдесет дни до деня след седмата събота" (Левит 23:15-16; Второзаконие 16:9-10).

Подобно на другите еврейски празници, празникът на седмиците е важен с това, че предвещава идването на Месията и Неговото служение. Всеки един от седемте еврейски празника означава важен аспект от Божия план за изкупление чрез Исус Христос.

Исус е разпънат на кръст като "пасхалното агне" и възкръсва от гроба на празника на първите плодове. След възкресението си Исус прекарва следващите 40 дни в обучение на учениците си, преди да се възнесе на небето (Деяния 1). Петдесет дни след възкресението Си и след като се възкачва на небето, за да седне отдясно на Бога, Исус изпраща Светия Дух, както е обещал (Йоан 14:16-17), за да се всели в учениците и да им даде сили за служение. Обещаният Свети Дух пристигнал в деня на Петдесетница, което е другото име на празника на седмиците.

Духовното значение на Празника на седмиците е многобройно. Някои смятат, че двата хляба с квас, които щели да бъдат възлияние, предвещават времето, когато Месията ще направи така, че и юдеите, и езичниците да бъдат едно в Него (Ефесяни 2:14-15). Това е и единственият празник, на който се използва квасен хляб. Квасът в Писанието често се използва като символ на греха и се смята, че квасеният хляб, използван по време на празника на седмиците, е представителен за факта, че в църквата (тялото на Христос) все още има грях и ще го има, докато Христос не се завърне отново.

В деня на Петдесятница или Празника на седмиците "първите плодове" на Църквата са събрани от Христос, когато около 3000 души чуват как Петър изнася Евангелието, след като Светият Дух дава сила и се вселява в учениците, както е обещано. С обещаното обитаване на Светия Дух започнаха първите плодове на Божията духовна жътва под Новия завет. Днес тази жътва продължава, тъй като хората продължават да се спасяват, но предстои и друга жътва, при която Бог отново ще насочи вниманието Си към Израил, така че "целият Израил ще се спаси" (Римляни 11:26).

English



Върнете се обратно на основната българска страница

Какво представлява празникът на седмиците, Шавуот?
Споделете тази страница: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries