Въпрос
Какво е значението на Мидо-Персийската империя в библейската история?
Отговор
През юни 539 г. пр. н. е. мидо-персийците, водени от цар Кир II, нахлуват от изток във Вавилония и през юли същата година превземат столицата ѝ Вавилон. Според библейското летоброене това се случва близо до края на вавилонското изгнание. За кратко време Даниил става доверен съветник на новата Мидо-Персийска империя. Това мидийско и персийско царство по-късно е управлявано от Артаксеркс II или Ахасир, който се жени за Естир. Днес Персия по същество е синоним на съвременен Иран, а в древността това не е било толкова различно. Въпреки това Персия като древно царство, особено когато се споменава заедно с Мидия, обхваща Египет на запад до части от Индия на изток и включва Мала Азия от източната граница на Гърция до Таджикистан.
Предсказана е Мидо-Персийската империя.
Исая, Еремия и Даниил пророкуват, че мидийците и персийците ще завладеят Вавилонската империя. Исая цитира Бога да казва: "Ето, ще подбудя против тях мидяните. . . . А с лъковете си ще смажат юношите" (Исая 13:17-18). В друго пророчество се казва, че мидийците ще се разпространят отвъд Вавилония и ще засегнат всички народи (Еремия 51:28). Йеремия посочва и причината за мидо-персийския възход: "да разрушат Вавилон" и да получат "отмъщение за [Божия] храм" (Еремия 51:11). Даниил тълкува сън, който също предсказва падането на Вавилон.
Писаното на стената
Даниил също предупреждава за гибелта на Вавилон в навечерието на падането му, както е записано в Даниил 5. Цар Валтасар, наричан "цар", защото е бил оставен да отговаря за политическите дела, докато баща му е бил на война, използва златните и сребърните съдове от храма като съдове за пиене в нощ на разврат. "В същия час се появиха пръсти на човешка ръка, които пишеха срещу светилника, по мазилката на стената" (Даниил 5:5). Изплашеният цар извиква Даниил в банкетната зала, за да разтълкува написаното. Вдъхновеното тълкуване на Даниил било страшно: Бог е произнесъл присъда над Вавилон и царството ще бъде разделено. До сутринта "В същата нощ царят на халдейците Валтасар беше убит. И мидянинът Дарий, който беше на около шестдесет и две години, превзе царството" (Даниил 5:30-31).
Край на изгнанието
Още преди да започне вавилонското изгнание, Бог казва на Еремия, че Юда "цялата тази земя ще бъде пуста и за учудване; и тези народи ще робуват на вавилонския цар седемдесет години" (Еремия 25:11). Ездра и други записват, че "В първата година на персийския цар Кир, за да се изпълни Господнето слово, изговорено чрез устата на Йеремия, Господ подбуди духа на персийския цар Кир" (Ездра 1:1) и Кир позволява на всички евреи да се върнат в Юда. Кир не само освобождава евреите, но и връща откраднатите храмови предмети и плаща за усилията на евреите за възстановяване от царската хазна (Ездра 6:4-5). Това е монументално време в историята на Израил, тъй като Йерусалим и храмът са възстановени и Законът е възобновен.
Даниел
Даниил е виден представител на Мидо-Персийската империя и доверен съветник на цар Дарий. Въпреки това, след като е поставен начело на сатрапите (своеобразни управители), Даниил е намразен от някои от тях заради бързото си издигане. Те заложили на Даниил законен капан, заради който трябвало да бъде убит, тъй като бил хвърлен в прословутата лъвска яма. Той обаче оцелява благодарение на Божията намеса и продължава да пророкува, да управлява и да дава съвети в тази чужда страна (Даниил 6:28).
Мордохей и Естир
Друго ключово събитие в историята на Израел също се случва в Персия. В книгата "Естир" се описва произходът на празника Пурим и как евреите са пощадени от масово унищожение. Когато Кир освобождава евреите в родината им, не всички от тях избират да се върнат в Юда (Естир 3:8). Цар Артаксеркс (или "Ахасир", както е наречен в Естир) управлява през 404-359 г. пр. н. е. и вероятно е имал малко познания за историята на своето правителство с евреите. Затова, когато неговият главен съветник Аман обвинява евреите, че редовно не се подчиняват на царските закони, Артаксеркс му вярва и се съгласява с плана на Аман за геноцид над евреите. Царица Естир, самата тя еврейка, е избрана за царица на империята, без да разкрива произхода си. В поредица от забележителни събития, ясно свидетелстващи за Божието провидение, Естир успява да разкрие подлите мотиви на Аман. Евреите не само са пощадени от унищожение, но и братовчедът на Естир - Мардохей - получава почетното място на Аман.
Заключение
Бог използва отделни хора и империи, за да изпълни волята си. Разбира се, Мидо-Персийската империя е пример за това. Бог използва тази империя, за да освободи пленения Си народ, да финансира възстановяването на храма и да насърчи децата Си, че никога не са изоставени.
English
Какво е значението на Мидо-Персийската империя в библейската история?