Въпрос
Кои са семитите?
Отговор
Семитите са група народи от Близкия изток и Африка, произхождащи от Сим. Наричан баща на семитите, Сим е син на Ной. Той и седем други членове на семейството му влезли в ковчега, спасили се от потопа и доживели да населят отново земята. Чрез Шем се предава линията на произхода до Месията, Исус Христос. Правнукът на Сим - Ебер - бил баща на онези, които в крайна сметка били наречени "евреи", включително Аврам (вж. Битие 10 и 11 за повече информация относно линията на Сим).
В Битие 10:22 са записани петимата синове на Сим: Елам, Асур, Арфаксад, Луд и Арам. Следват двадесет и един други потомци на Сим: "А Арамови синове: Уз, Ул, Гетер и Маш. И Арфаксад роди Сала, а Сала роди Евер. И на Евер се родиха двама сина; името на единия беше Фалек, защото по негово време бе разпределена земята; а името на брат му беше Йоктан. Йоктан роди Алмодад, Шалеф, Хацармавет, Ярах,Адорам, Узал, Дикла,Овал, Авимаил, Шева,Офир, Евил и Йовав; всички те бяха Йоктанови синове.Техните заселища бяха от Меша, като се отива за Сефар, източната планина.Тези са Симовите синове в земите си според племената си, според езиците си, според народите си" (Битие 10:23-31).
Известно е, че еламитите, асирийците, лидийците, арамеите и няколко арабски племена са потомци на Сим. В древността редица от тези групи хора са говорели на сродни езици. Това са семитите.
Потомците на Сим се разпространяват географски от Лидия до Сирия, Асирия и Персия. Армения определя северната граница, а Червено море и Персийският залив - южната. Понастоящем членовете на семитските езикови групи са разпръснати в Северна Африка и Близкия изток.
Учените филолози, занимаващи се с изучаване на езика, традиционно класифицират семитското езиково семейство в три топографски раздела. Източносемитският език (понякога класифициран като североизточен) е използван в древен Вавилон и Асирия и включва акадския (или акадския) език. Северозападната класификация включва иврит, арамейски, ханаански, сирийски, финикийски, самарянски, палмиренски, набатейски, еблаитски и угаритски езици. Южносемитските езици включват арабски, сабейски, минейски и етиопски. От повече от 70-те различни познати форми на семитските езици някои съдържат огромни библиотеки с литература, други имат само малка колекция, а трети остават изцяло без писменост. Съвременните семитски езици, които са в обща употреба, включват иврит, арабски, неоарамейски, амхарски и малтийски.
Днес антисемитизмът е термин, който означава "предразсъдъци или враждебност към евреите като религиозна, културна или расова група". Според Енциклопедия Британика думата "антисемитизъм" е въведена през 1879 г. от Вилхелм Марр, немски агитатор, който я използва, за да опише антиеврейските кампании, които се провеждат по това време в Централна Европа. Всъщност терминът е неправилно название, тъй като истинският антисемитизъм предполага дискриминация срещу всеки, който има семитски произход, включително араби, етиопци и други семити.
English
Кои са семитите?