Въпрос
Какво се случи по време на Шестдневната война?
Отговор
Шестдневната война, наричана още Юнската война или Третата арабско-израелска война, е международен конфликт, възникнал през юни 1967 г. Тази поредица от сражения изправя Израел срещу няколко арабски държави, включително Египет, Йордания, Сирия, Ирак и Ливан. Ислямските нации получиха разнообразна подкрепа от повече от половин дузина други нации в борбата си срещу Израел. Въпреки че Израел започна пълномащабни военни действия, повечето анализатори са съгласни, че израелците са действали в рамките на законна самозащита. Формално Израел започва войната с изненадващ въздушен удар срещу Египет на 5 юни 1967 г. и е контраатакуван от държави като Сирия и Йордания. До 10 юни Израел завзема обширни територии от враговете си и е подписано прекратяване на огъня.
В навечерието на Шестдневната война съседните арабски държави открито призовават за унищожаването на Израел. Това не бяха погрешно разбрани забележки; две години преди Шестдневната война тогавашният президент на Египет Насар се закле да преследва пълното заличаване на Израел, като заяви: "Няма да влезем в Палестина с почва, покрита с пясък, а с почва, напоена с кръв." Много от ислямските държави също така разрешават партизански набези в еврейските територии. Напрежението по тези въпроси, както и граничните спорове, доведоха до няколко сблъсъка между израелските сили и тези на съседните държави.
В крайна сметка Египет обяви намерението си да блокира всички израелски кораби да използват Тиранския проток - един от основните морски пътища на Израел. Преди това Израел предупреди Египет, че подобна мярка ще се счита за акт на война. Въпреки това Египет обяви пролива за затворен за израелски кораби. Други арабски държави бързо се съюзиха с Египет, като заявиха намерението си да се бият срещу Израел. След това Египет изгони мироопазващите сили на ООН от близкия Синайски полуостров, което му позволи да въведе блокадата.
Няколко дни по-късно Израел отговори с въздушен удар, който завари Египет напълно неподготвен. Използвайки техники за бързо превъоръжаване и изключителна дисциплина, израелските самолети унищожиха почти цялата египетска авиация. Това дава на Израел решително предимство в останалата част от конфликта. След това Израел придвижва сухопътни войски на Синайския полуостров, но се оказва контраатакуван на други фронтове. Сирия и Йордания насочиха артилерийски огън към градове като Тел Авив и военни действия в Йерусалим.
Израел продължава да се сражава на тези три отделни фронта, докато на шестия ден от войната не е подписано окончателно прекратяване на огъня. Целият конфликт от началото до края е разгром в полза на израелците. В резултат на войната територията на Израел почти се утроява. Жертвите от израелска страна са по-малко от 10 % от тези на противниците им. Победата беше толкова съкрушителна, че много арабски страни първоначално твърдяха, че Израел е бил подпомогнат от сили на Съединените щати или друг съюзник; това не беше така. Успехът на Израел в Шестдневната война обикновено се приписва на изключителната военна подготовка и тактика.
В същото време много коментатори отбелязват сравнителната лекота, с която една изключително млада нация, воюваща на три фронта, унищожава обединените сили на няколко утвърдени държави. Поради тези и много други причини някои разглеждат Шестдневната война като пример за Божията закрила на Своя избран народ (вж. Битие 12:3). Точните причини за възникването на войната и дали тя е била оправдана или не, са предмет на интензивни дебати. Повечето историци са съгласни, че Израел е действал в отговор на агресивните действия на арабските народи, особено на Египет, и че самата война е била несполучлива победа за Израел.
English
Какво се случи по време на Шестдневната война?