Въпрос
Повтарят ли се Десетте заповеди в Новия завет?
Отговор
Девет от Десетте заповеди в Изход 20:1-17 се повтарят многократно в Новия завет по различни начини. Например, като обобщава моралните ни отговорности един към друг, Исус повтаря четири от Десетте заповеди на младия владетел в Марк 10:17-19. Единствената заповед, която не се повтаря в Новия завет, е четвъртата - тази за спазването на съботата.
Павел споменава Декалога многократно в своите послания. Понякога той изрично изброява някои от заповедите, както прави в Римляни 13:9. Друг път той ги споменава имплицитно, както в 1 Тимотей 1:8-10: "А ние знаем, че законът е добър, ако го употребява някой законно, като знае това, че законът не се налага за праведния, а за беззаконните и непокорните, за нечестивите и грешните, за неправедните и скверните, за убийците на бащи и убийците на майки, за човекоубийците, за блудниците, мъжеложниците, търгуващите с хора, лъжците, кълнящите се в лъжа и за всичко друго, което е противно на здравото учение" (NASB).
Ето Десетте заповеди и местата, където те се намират в Новия завет:
1) Не се покланяйте на никакви други богове (1 Коринтяни 8:6; 1 Тимотей 2:5)
2) Не си правете идоли (1 Йоан 5:21)
3) Не злоупотребявай с името на ГОСПОДА (1 Тимотей 6:1)
4) Помнете съботния ден и го освещавайте. (В Новия завет има много препратки към съботния ден, включително и предположението, че евреите под закона по времето на Христос са спазвали съботата. Но няма пряка или непряка заповед за вярващите в църковната епоха да спазват съботата като ден за почивка или за поклонение. Всъщност Колосяни 2:16 освобождава вярващия от съботното правило. Исус, Господ на съботата, е станал за нас нашата съботна почивка, според Евреи 4:1-11).
5) Почитай баща си и майка си (Ефесяни 6:1-2)
6) Не убивай (Римляни 13:9; 1 Петрово 4:15)
7) Не прелюбодействайте (1 Коринтяни 6:9-10)
8) Не кради (Ефесяни 4:28)
9) Не давайте лъжливи свидетелства (Откровение 21:8)
10) Не пожелавайте (Колосяни 3:5)
Десетте заповеди помагат на невярващите във всяка възраст да осъзнаят своите несъвършенства. Тъй като обобщава моралното съдържание на Божия закон, Декалогът може да се използва като огледало, което да покаже на хората техните грехове. Заповедите отразяват неизменния характер на Бога, така че те - подобно на Бога - са вечни, неподвластни на времето, универсално приложими и неизменни.
Някои християни вярват, че Десетте заповеди не са задължителни за вярващите днес. Например в книгата си "Неустоимо": Анди Стенли казва: "Десетте заповеди нямат власт над вас. Няма. За да бъдем ясни: няма да се подчиняваш на Десетте заповеди" (стр. 136). Подобно мислене вероятно не е причинено от антиномистки начин на мислене, а произтича от принципа, че християните не са под закона, а под благодатта (Римляни 6:14). Макар да е вярно, че Христос е изпълнил закона вместо нас (вж. Матей 5:17), Новият завет е ясен, че вярващите не трябва да нарушават Божия морален закон поради положението си в благодатта (Римляни 6:15).
Новозаветните вярващи са освободени от робството на греха, което им позволява да живеят свободно според Десетте заповеди, обобщени от Христос по следния начин: "Да възлюбиш Господа, твоя Бог, с цялото си сърце, с цялата си душа и с всичкия си ум". Това е най-голямата и главна заповед. Втората е подобна на нея: "Да възлюбиш ближния си, както себе си." (Матей 22:36-40, NASB).
English
Повтарят ли се Десетте заповеди в Новия завет?