Въпрос
Кои са били зилотите в Библията?
Отговор
В Новия завет един от учениците на Исус Христос се казва Симон Зилот (Матей 10:4; Марк 3:18; Лука 6:15; Деяния 1:13). Какво означава "зилот"?
Зилотите са членове на политическо движение от първи век сред юдейските евреи, които се опитват да свалят окупационната римска власт. Думата "зилот" произлиза от гръцкото zelotes, което означава "подражател или (ревностен) последовател".
Според еврейския историк Йосиф Флавий по времето на Христос са съществували три основни еврейски групи - фарисеите, садукеите и есеите. Той споменава и за четвърта група, наречена зилоти, основана от Юда Галилейски и фарисея Садок. Йосиф Флавий отбелязва, че зилотите "във всичко останало се съгласяват с фарисейските схващания, но са неприкосновено привързани към свободата и казват, че Бог трябва да бъде техен единствен владетел и господар" (Антики 18.1.6).
В новозаветната история зилотите оглавяват въстание, когато Рим въвежда имперски култ. Голямото еврейско въстание започва през 66 г. от н.е. Зилотите успешно превземат Йерусалим, но в крайна сметка бунтът им е неуспешен. През 70 г. от н.е. римляните разрушават град Йерусалим и храма. Остатъкът от зилотите намира убежище в Масада.
Заради често използваната от тях насилствена тактика, зилотите са наричани едни от първите терористи в света. Макар че този етикет е само частично верен (не всички зилоти са били агресивни), репутацията на зилотите като силни, агресивни агитатори е важен урок за нас. Исус избира Симон Зилот, човек, който вероятно е искал да отстрани със сила римската власт, а също така избира и Матей, бирник, работещ за римската власт. И Симон, и Матей, макар и естествени врагове, са част от Дванадесетте. Каква красива илюстрация на мира, който Исус носи! Днес Бог продължава да носи изцеление и да променя живота на хората. Хората с насилствено минало или екстремистки наклонности могат да бъдат преобразени, когато Бог ги използва, за да разпространяват добрата новина за Христовата любов към всички хора.
English
Кои са били зилотите в Библията?