settings icon
share icon
Въпрос

Споменава ли се Зевс в Библията?

Отговор


Зевс наистина се споменава в Библията, в книгата Деяния: "И наричаха Варнава Юпитер, а Павла Меркурий, понеже той беше главният говорител. И жрецът при Юпитеровото <капище>, което беше пред града, приведе юнци и <донесе> венци на портите, и заедно с народа се канеше да принесе жертва." (Деяния 14:12-13). Този инцидент се случва по време на първото мисионерско пътуване на Павел.

Зевс е смятан за най-висшия от дванадесетте основни богове на Олимп в гръцкия Пантеон. Като върховен глава на езическите божества Зевс бил изобразяван като владетел на небето и времето. Често е изобразяван с гръмоотвод, докато се намира на трона на планината Олимп.

Гръцкият поет Омир описва Зевс като "баща на боговете и хората". Други философи и поети изобразяват Зевс като владетел и защитник на всички, източник на универсални закони, защитник на справедливостта, поръчител на победата, пазител на гостоприемството, разкривател на бъдещето, издател на добри и лоши съдби и спасител на човечеството. Популярността на Зевс е вдъхновила значително количество изкуство и литература.

В по-голямата част от древната митология Зевс е женен за Хера (макар че в някои случаи е сгоден за Диона). Чрез поредица от връзки с други богини и човешки жени той става баща на Атина, Персефона, Аполон, Артемида, Арес, Хермес, Музите, Дионисий и много други. Римляните свързват Зевс със своя бог Юпитер.

В град Листра в Мала Азия, където се развива действието в Деяния 14:8-18, имало храм на Зевс. Синът на Зевс - Хермес, когото римляните идентифицират като Меркурий, е главният пратеник на всички митични божества и се смята за бог на красноречието. В митологията е известно, че Хермес и баща му Зевс пътуват заедно.

Когато Павел и Варнава пристигат в Листра, те се сблъскват с една изцяло езическа общност, затънала в езическо идолопоклонство. Когато тръгват да служат на хората, Павел изцелява един куц човек, който бил инвалид от раждането си. Тълпата видяла как куцият човек скача и ходи и естествено заключила, че боговете ги посещават. Те нарекли Варнава Зевс, а Павел - Хермес, тъй като той бил красноречивият говорител на екипа.

Местна легенда в Листра твърди, че Зевс и Хермес, преоблечени в човешки образ, са посетили града веднъж преди това и са гостували в дома на възрастна двойка. Вярвайки, че преживяват подобно посещение, жрецът на Зевс и жителите на Листра започнали да подготвят жертвоприношение, за да се поклонят на двамата апостоли и да ги почетат като свои богове. Когато разбират какво се случва, Павел и Варнава разкъсват дрехите си от отчаяние и се втурват в тълпата, викайки: "О, мъже, защо правите това? И ние сме човеци със същото естество като вас и ви благовестяваме да се обърнете от тези суети към живия Бог, Който е направил небето, земята, морето и всичко, което има в тях;" (Деяния 14:15).

Като се опитва да внесе светлина в помраченото им мислене, Павел продължава да проповядва Евангелието. Той говори за Божията сила в сътворението, за Неговата доброта, милост и снабдяване. Но хората в Листра не разбират. В крайна сметка, когато някои юдеи от Антиохия и Икония пристигнали в града и започнали да говорят срещу Павел и Варнава, езическата тълпа се обърнала срещу тях. Вместо да се поклонят на Павел, сега те се опитват да го убият с камъни. Вярвайки, че са успели, те го изкарват извън града. Когато мисионерските спътници на Павел се събрали наоколо, Бог възкресява Павел. На следващия ден Павел и Варнава напускат Листра и отиват в Дервия, където усилията им за служение ще се окажат по-успешни.

English



Върнете се обратно на основната българска страница

Споменава ли се Зевс в Библията?
Споделете тази страница: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries