settings icon
share icon
Въпрос

Може ли скритото в песента маскиране (бекмаскинг) да бъде духовно опасно?

Отговор


Маскиране на обратното движение е аудиотехника, при която гласово съобщение или серия от звуци се записват наобратно върху аудиопът, предназначен за възпроизвеждане напред. Обратното маскиране е съзнателен процес, извършван от човек с намерението да обърне части от аудиозаписа назад. Обратното маскиране се различава от фонетичното обръщане, при което обърнатата дума звучи като друга дума.

Въпреки че бекмаскингът навлиза в експерименталната си фаза през 50-те години на миналия век, техниката е популяризирана в албума Revolver на Beatles от 1966 г., който включва бекмаскинг инструменти. Оттогава насам много други изпълнители използват бекмаскинг за естетически, комедийни или сатирични ефекти. В "чистите" радиоредакции често се използва бекмаскинг, за да се цензурират ругатни или обидни фрази в публични песни. В епохата на виниловите грамофонни плочи и магнитните аудиоленти възпроизвеждането на аудио записи в обратна посока е сравнително лесно. В цифровата епоха възможността за възпроизвеждане на аудиозаписи в обратна посока става трудна без използването на специално оборудване или софтуер, а интересът към откриването на скрити послания в песните намалява.

Бекмаскингът е спорен въпрос сред християните, особено през 70-те и 80-те години на ХХ в., когато различни християнски групи твърдят, че чрез бекмаскинг в светската музика се вмъкват сатанински послания. Повечето музиканти отричат използването на бекмаскинг за популяризиране на сатанизма. Факт е обаче, че някои групи са използвали бекмаскинга, за да вмъкнат умишлено послания в музиката си. Дали тези послания представляват заплаха за слушателите или не, е въпрос на дискусия.

Противниците на бекмаскинга твърдят, че скритите послания имат подсъзнателен ефект върху слушателя, тъй като подсъзнанието се опитва да разшифрова звуците в обратна посока. Този аргумент има два проблема. Първо, подсъзнателните послания са успешни само ако получателят вече обмисля или планира да направи това, което му се предлага. Освен това проучванията показват, че слуховите подсъзнателни послания имат малък или никакъв ефект върху слушателя.

Второ, човешкият мозък е предразположен към търсене на модели - психологически феномен, наречен парейдолия. Парейдолията е възприемане на познат модел, например език, когато в действителност не съществува такъв. Всички сме се сблъсквали с този феномен, независимо дали става дума за откриване на животно в облаците, за виждане на човек на Луната или за чуване на скрито послание в песен, пусната наобратно или с по-висока или по-ниска скорост от нормалната. Когато една аудиопиеса се възпроизвежда напред или назад, съзнанието на слушателя се опитва да осмисли чутото. Така човек може да възприеме думи, които не са били умишлено вмъкнати.

Някои твърдения за бекмаскинг в песни, при които изпълнителят отрича използването на бекмаскинг, може да са обикновен случай на парейдолия; ако човек търси определени думи в обратния звук на песента, вероятно ще ги намери. В други случаи обратното маскиране определено е било използвано и музикантите са го признали. В крайна сметка животът на християнина няма да бъде повлиян от бекмаскинга в песните, освен ако той или тя не го търси и не позволи на скритото послание да се загнезди в съзнанието.

Въпреки че не е необходимо да се притесняваме за бекмаскинга , все пак трябва да сме наясно с това, каква музика позволяваме да занимава съзнанието ни. Библията учи, че всичко, с което се занимава умът, рано или късно ще се прояви в думите и действията на човека (Филипяни 4:8; Колосяни 3:2, 5). Във 2 Коринтяни 10:5 се казва, че трябва да "пленяваме всеки разум да се покорява на Христос". По-важно от това да разберем дали в дадена песен има бекмаскинг, е да разгледаме текстовете на песните и как музиката ни влияе лично. Ако нещо ни води по път, който не прославя Бога, това нещо трябва да се избягва.

English



Върнете се обратно на основната българска страница

Може ли скритото в песента маскиране (бекмаскинг) да бъде духовно опасно?
Споделете тази страница: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries