settings icon
share icon
Въпрос

Какво е библейско настойничество?

Отговор


За да открием какво казва Библията за настойничеството, ние започваме с първия стих: „В началото Бог създаде небето и земята“ (Битие 1: 1). Като Създател Бог има абсолютни права на собственост върху всички неща и ако пропуснем да се съобразим и да започнем оттук е все едно грешно да си закопчаем горното копче на ризата - нищо друго никога няма да се подреди правилно. Нищо друго в Библията, включително доктрината за стопанисване, няма да има някакъв смисъл или да има някакво истинско значение, ако пропуснем факта, че Бог е Създателят и има пълни права на собственост. Чрез способността ни да схванем напълно това и да го вложим в сърцата си, се разбира доктрината за стопанисване.

Библейската доктрина за стопанисване определя връзката на човека с Бог. Тя идентифицира Бог като собственик, а човека като управител. Бог прави човека свой колега при администрирането на всички аспекти на нашия живот. Апостол Павел го обяснява най-добре, като казва: „защото сме съработници на Бога, като вие сте Божия нива, Божие здание. “(1 Коринтяни 3: 9). Започвайки с тази концепция, ние сме в състояние да виждаме и оценяваме правилно не само притежанията си, но по-важното - самия човешки живот. По същество ръководството определя целта ни в този свят, както ни е възложено от самия Бог. Това е нашата божествено дадена възможност да се присъединим към Бог в Неговото световно и вечно изкупително движение (Матей 28: 19-20). Настойничеството не е Бог да взима нещо от нас; това е Неговият метод да раздава най-богатите си дарове на хората.

В Новия завет две гръцки думи олицетворяват значението на нашата английска дума „управление“. Първата дума е epitropos, което означава „управител или бригадир “. От гледна точка на правителството това означава „губернатор или прокурор“. Понякога се използва в Новия Завет, за да означава „пазител“, както е в Галатяни 4: 1-2: „Казвам още: Дотогава, докато наследникът е малолетен, той не се различава по нищо от роб, ако и да е господар на всичко,

но е под надзиратели и настойници до назначения от бащата срок.” Втората дума е oikonomos. Това също означава „управител, или администратор“ и се среща по-често в Новия завет. В зависимост от контекста, той често се превежда като „разпределение, управление, договореност, администрация, заповед, план или обучение“. Отнася най-вече до закона или управлението на домакинството или битовите дела.

Забележително е, че в писанията на Павел думата oikonomos получава най-пълното си значение, тъй като Павел вижда своята отговорност за проповядването на Евангелието като божествено упование (1 Коринтяни 9:17). Павел се позовава на призива си от Бог като управление (настойничество) на Божията благодат за служение в божествената тайна, разкрита в Христос (Ефесяни 3: 2). В този контекст Павел изобразява Бог като господар на голямо домакинство, мъдро го управлява чрез самия Павел като послушен служител на Господ Исус Христос.

Също така важно е това, което казва Павел, че след като бъдем призовани и поставени в тялото на Исус Христос, управлението, което се изисква от нас, не е резултат от собствената ни сила или способности. Силата, вдъхновението и растежът в управлението на нашия живот трябва да идват от Бог чрез Святия Дух в нас; в противен случай нашият труд е напразен, а управлението е просто самоуверен, човешки растеж. Съответно, ние винаги трябва да помним единствения източник на нашата сила в служенето на Бог: „Всичко мога чрез Христос, Който ме укрепва“ (Филипяни 4:13). Павел също каза: „ Но с Божията благодат съм, каквото съм; и дадената ми Негова благодат не беше напразна, но се трудих повече от всички тях – не аз обаче, а Божията благодат, която беше с мен. “(1 Коринтяни 15:10).

По-често, когато мислим за добро стопанисване, ние мислим как управляваме своите финанси и нашата вярност в плащането на Божия десятък и приноси. Но всъщност е много повече от това. Всъщност това е нещо повече от управлението на нашето време, нашето имущество, нашата околна среда или нашето здраве. Настойничеството е нашето послушно свидетелство за Божия суверенитет. Това е, което мотивира последователя на Христос да предприеме действие, като върши дела, които показват неговата вяра в Исус. Настойничеството на Павел включваше провъзгласяването на онова, което му беше поверено - евангелската истина.

Ръководството определя нашето практическо подчинение при администрирането на всичко под наш контрол, всичко, което ни е поверено. Това е посвещаването на себе си и притежанията си в служба на Бог. Настойничеството признава на практика, че ние нямаме правото да контролираме себе си или собствеността си - Бог има този контрол. Това означава, че като управители на Бог ние сме мениджъри на това, което принадлежи на Бог, и ние сме под Неговата постоянна власт, докато администрираме Неговите дела. Правилното управление означава, че ние напълно признаваме, че не сме свои, а принадлежим на Христос, Господ, Който се е отдал за нас.

В крайна сметка въпросът е следният: Господар ли съм на живота си, или Христос е господар на живота ми? По същество стопанисването изразява пълното ни подчинение на Бог и нашия Господ и Спасител, Исус Христос.

English



Върнете се обратно на основната българска страница

Какво е библейско настойничество?
Споделете тази страница: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries