settings icon
share icon
Въпрос

Какво означава, че не трябва да обичаме света?

Отговор


Първо Йоан 2: 15-16 казва: "Не обичайте света, нито каквото е на света. Ако някой обича света, в него няма любов към Отца.Защото всичко, което е в света – желанията на плътта, похотта на очите и надмеността в живота, не е от Отца, но от света;" И все пак Йоан 3:16 започва: „Защото Бог толкова възлюби света ...“ И така, Бог обича света, но ние не трябва да го правим? Защо има очевидно противоречие?

В Библията терминът свят може да се отнася до земята и физическата вселена (Евреи 1: 2; Йоан 13: 1), но най-често се отнася до хуманистичната система, която е в противоречие с Бог (Матей 18: 7; Йоан 15 : 19; 1 Йоан 4: 5). Когато Библията казва, че Бог обича света, това се отнася до човешките същества, които живеят тук (1 Йоан 4: 9). И като Негови деца, ние трябва да обичаме другите хора (Римляни 13: 8; 1 Йоан 4: 7; 1 Петър 1:22). Притчата за добрия самарянин ясно показва, че не можем да избираме кого да обичаме (Лука 10: 30-37).

Когато ни се казва да не обичаме света, Библията има предвид корумпираната ценностна система в света. Сатана е богът на този свят и той има своя собствена ценностна система, противоречаща на Божията (2 Коринтяни 4: 4). Първо Йоан 2:16 описва точно какво насърчава системата на Сатана: похотта на плътта, похотта на очите и гордата гордост на живота. Всеки мислим грях може да бъде обобщен в тези три злини; завистта, прелюбодейството, гордостта, лъжата, егоизмът и други, които произлизат от тези три корена.

Светът е това, което напускаме, когато отидем при Христос. Исая 55: 7 казва, че идването при Бог включва изоставяне на собствените ни пътища и мисли. Джон Бънян, в книгата си „Пътешественика“, представя позицията на вярващия, че „очите му се вдигат към небето“, държи в ръка „най-доброто от книгите“ и стои със „света, захвърлен зад него“ (стр. 34).

Светът често приветства греха. Развлекателните медии ни насърчават да завиждаме на грешниците и да се сравняваме глупаво с „красивите хора“ (вж. Притчи 23:17). Често популярността на „звездите“ се дължи на способността им да предизвикват у нас недоволство от собствения ни живот. Рекламодателите плячкосват въз основа нашата естествена склонност да обичаме този свят и повечето маркетингови кампании апелират по някакъв начин към похотта на очите, похотта на плътта или гордостта на живота.

Да обичаш света означава да си отдаден на световните съкровища, философии и приоритети. Бог казва на децата си да определят приоритетите си според Неговата вечна ценностна система. Ние трябва да „търсим първо” Божието царство и правда (Матей 6:33). Никой не може да служи на двама господари (Матей 6:24) и ние не можем да бъдем отдадени едновременно на Бог и на света.

Когато влезем в Божието семейство чрез вяра в Христос, Бог ни дава способността да излезем от корумпирания начин на живот в света (2 Коринтяни 5:17). Ние ставаме граждани на друго царство (Филипяни 1:27, 3:20). Нашите желания се насочват към небето и ние започваме да събираме вечно съкровище (Лука 12:33; 1 Тимотей 6: 18-19). Осъзнаваме, че това, което е наистина важно, е вечно, а не времево и спираме да обичаме света.

За да продължим да обичаме света така, както невярващите, това би осакатило духовния ни растеж и ще ни направи безплодни за Божието царство (Матей 3: 8; Лука 6: 43-45; Йоан 15: 1-8). В Йоан 12:25 Исус разви тази мисъл с още една стъпка напред, казвайки: Който обича живота[b] си, ще го изгуби; а който мрази живота[c] си на този свят, ще го запази за вечен живот. „ Да не обичаме света се разпростира и върху собствения ни живот. Исус каза, че ако обичаме нещо повече от Него, ние не сме достойни за Него (Матей 10: 37-38).

Като цяло терминът свят в Библията се отнася до злата система, контролирана от Сатана, която ни отвежда от поклонението на Бог. Калвин казва: "Човешкото сърце е фабрика на идоли." Можем да направим идоли от всичко. Всяко страстно желание на нашите сърца, което не е поставено там от Бог за Неговата слава, може да се превърне в идол (1 Коринтяни 10:31). Да обичаш света е идолопоклонство (1 Коринтяни 10: 7, 14). Така че, докато ни е заповядано да обичаме хората по света, ние трябва да бъдем предпазливи към всичко, което се състезава с Бог за нашите най-високи привързаности.

English



Върнете се обратно на основната българска страница

Какво означава, че не трябва да обичаме света?
Споделете тази страница: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries