Въпрос
Споменава ли се чакалът в Библията?
Отговор
Чакалите се споменават няколко пъти в Библията (Исая 13:21-22; 35:7; Плач Еремиев 5:18; Еремия 9:11; 49:33; Псалм 44:19; Езекиил 13:4). Думата чакал може да се отнася за няколко вида месоядни животни, обитаващи Африка и Азия. Те са роднини на вълка и кучето и са известни с това, че се хранят с убити други животни. Те са страхливи, действат нощем и се движат на стада, подобно на вълците. Чакалите са известни с провлачения си вой, подобно на койотите (Михей 1:8). Обикновено чакалът символизира опустошение и отчаяние.
В Неемия 2:13 се споменава кладенец на чакала извън град Йерусалим, макар че в някои преводи той се нарича Изворът на смока (РИ). Това е единственото споменаване на такъв кладенец и няма археологически сведения за точното му местоположение. Чакаловият кладенец може да е бил наречен така заради формата си или наличието на изображение до него на дракон или див звяр. Някои учени предполагат, че Чакаловият кладенец е бил естествен извор, който е излизал от изображение на звяр, изработено от дърво, камък или месинг.
В Писанието чакалите често представляват по-дълбока духовна истина. Повечето от споменаванията на чакали в Библията са в изказвания на Бога чрез пророк, който предупреждава народите за това, което ще се случи, ако продължат да се бунтуват. Бог предупреждава Юда със следните думи: "Аз ще превърна Йерусалим в грамади, в жилище на чакали." (Еремия 9:11). Подобни описания са пророкувани срещу Асор (Еремия 49:33), Едом (Исая 34:13; Малахия 1:3) и Вавилон (Еремия 51:37). Да бъде един град или земя дом на чакали означавало, че е изоставен и оставен на разруха. Дивите животни са го превзели.
Псалмопевецът вика към Бога с плач: " макар Ти да си ни съкрушил в пусто място и да си ни покрил с мрачна сянка" (Псалм 44:19), преди да призове Бога да ни "избави заради милосърдието Си" (стих 26). Йов скърби, че е "Станах брат на чакалите и другар на щраусите" (Йов 30:29). Да бъдеш брат на чакалите означава, че в своето нещастие Йов се е чувствал напълно изоставен и оставен да умре.
Всички сме имали периоди, в които сме се чувствали като брат на чакали или като че ли живеем в ловно поле на чакали, но за Божиите деца този период е временен. Имаме Неговото обещание, че Той никога няма да ни остави или изостави (Второзаконие 31:8; Евреи 13:5). И ако Исус е Господ на живота ни, ние никога не сме опустошени или без надежда. Дивите неща не могат да ни завладеят. Бог подготвя за нас място, което обещава любов, радост и мир завинаги (Йоан 14:1-2; Евреи 11:39-40; 2 Коринтяни 4:17). Не се допускат чакали!
English
Споменава ли се чакалът в Библията?