Въпрос
Има ли смисъл в трагедията?
Отговор
Когато се случи трагедия, хората често се питат: "Какво означава това?" Когато станем свидетели на някакво бедствие или масово убийство, естествено е усещането, че случилото се не бива да се случва. Това вродено усещане за "неправилност" е ключът към смисъла на тези събития. Когато търсим да намерим смисъл в трагедията, трябва да имаме правилната перспектива. Трябва да подходим към въпроса по начин, който позволява да се получи последователен отговор, а това е възможно само чрез християнския светоглед. Тъй като Бог влага смисъл във всеки момент и събитие в историята, чрез Него можем да започнем да намираме смисъл в страданието. Природата на този свят предразполага към трагични събития. За щастие Бог ни говори, така че да можем да намерим не само смисъл, но и спасение и облекчение от страданията на света.
При изучаването на физическото движение е изключително важно да се разбере перспективата. Скоростта и ускорението имат значение само по отношение на някакъв друг обект; този обект е отправната точка. Начинът, по който се движи отправната точка, влияе на нашето възприятие. Същото важи и за усещането ни за правилно и неправилно. За да бъдат понятията за добро, лошо, правилно, неправилно или трагедия смислени, те трябва да бъдат прикрепени към отправна точка, която не се променя и не се движи. Единствената валидна отправна точка по тези въпроси е Бог. Самият факт, че смятаме едно масово убийство за неправилно, категорично подкрепя идеята за Бога като отправна точка за нашето усещане за добро и зло. Без Бога дори събитията, които смятаме за най-трагични, не са по-значими от всичко останало. Трябва да разберем природата на този свят и връзката ни с Бога, за да извлечем изобщо някакъв смисъл от нещата, които виждаме.
Бог изпълва със смисъл всеки момент и всяко събитие и ни дава увереност, че Той разбира през какво преминаваме. Когато Исус установява причастието, Той свързва миналото, настоящето и бъдещето. В Първо Коринтяни 11:26 се казва: "Защото всеки път, когато ядете този хляб и пиете тази чаша (настоящето), възвестявате смъртта на Господа (миналото), докато дойде Той(бъдещето)." Познаването на всички събития от Бога означава, че за Него няма нищо незначително. Ако Бог знае кога пада врабче, Той със сигурност знае кога сме изправени пред трагедия (Матей 10:29-31). Всъщност Бог ни уверява, че ще се сблъскаме с неприятности в този свят (Йоан 16:33) и че Той лично е преживял нашите борби (Евреи 2:14-18; Евреи 4:15).
Макар да разбираме, че Бог има върховен контрол над всичко, важно е да помним, че Бог не е източникът на трагедията. Огромното мнозинство от човешкото страдание е причинено от греха, твърде често от греха на други хора. Например едно масово убийство е по вина на убиеца, който не се подчинява на моралния закон на Бога (Изход 20:13; Римляни 1:18-21). Когато търсим да намерим смисъл в подобно събитие, трябва да разберем защо този свят е такъв, какъвто е. Трудностите на този свят първоначално са причинени от греха на човечеството (Римляни 5:12), който винаги е въпрос на избор (1 Коринтяни 10:13). Макар че Бог е напълно способен да спре трагедиите, преди да са започнали, понякога Той решава да не го направи. Макар и да не знаем защо, знаем, че Той е съвършен, справедлив и свят, и такава е Неговата воля. Освен това страданието, което преживяваме в този свят, прави три неща. То ни кара да търсим Бога, развива духовната ни сила и увеличава желанието ни за небето (Римляни 8:18-25; Яков 1:2-3; Тит 2:13; 1 Петрово 1:7).
В Едемската градина Бог говори на Адам и общува с него по ясен и пряк начин, а не с абстрактни понятия. Днес Бог ни говори по същия начин. В някои отношения това е най-важният смисъл, който може да се открие във всяка трагедия. Трагичните събития показват голяма част от значението си в начина, по който реагираме на тях. К. С. Луис казва: "Бог ни шепне в нашите удоволствия, говори в нашата съвест, но крещи в нашите болки. Това е неговият мегафон, за да събуди един глух свят." Това не означава, че Бог причинява трагедията, а че Той използва нашата реакция на трагедията, за да ни говори. Трагичните събития ни напомнят не само, че живеем в несъвършен и паднал свят, но и че има Бог, който ни обича и иска за нас нещо по-добро, отколкото светът може да предложи.
English
Има ли смисъл в трагедията?