settings icon
share icon
Въпрос

Какво е неортодоксалност?

Отговор


Неоортодоксията е религиозно движение, започнало след Първата световна война като реакция срещу провалените идеи на либералния протестантизъм. Разработен е предимно от швейцарските богослови Карл Барт и Емил Брунър. Други го наричат „неортодоксалност“, защото го виждат като възраждане на старата реформаторска теология. Неоортодоксията се различава от „старата“ ортодоксия в своите възгледи за Божието Слово и греха.

Ортодоксалният възглед твърди, че Библията е разкритото Божие Слово, дадено от Божието вдъхновение. Под вдъхновение, както вербално, така и механично, се има предвид, че Святият Дух е имал пълен контрол над писателите на Библията, като или диктува устно всичко, което пише, или използва човека като инструмент за работата. Тази доктрина за вдъхновение стига до логичния извод, че оригиналните ръкописи са без грешка или противоречие. Библията е пълното и достатъчно откровение на Бог. Два пасажа, които подкрепят това схващане, са 2 Тимотей 3: 16-17 и 2 Петър 1: 20-21.

Неоортодоксията определя Божието Слово като Исус (Йоан 1: 1) и казва, че Библията е просто човешката интерпретация на действията на Словото. По този начин Библията не е вдъхновена от Бог и, като човешки документ, различни части от нея може да не са буквално верни. Бог говори през „изкупителната история“ и говори сега, когато хората „срещат“ Исус, но самата Библия не е обективна истина.

Неоортодоксията учи, че Библията е средство за откровение, докато ортодоксията вярва, че е откровение. Това означава, че за неоортодоксалния богослов откровението зависи от опита (или личната интерпретация) на всеки индивид. Библията „става“ Божието Слово само когато Бог използва думите му, за да насочи някого към Христос. Подробностите в Библията не са толкова важни, колкото да имаш промяна в живота с Исус. По този начин истината се превръща в мистично преживяване и не е окончателно посочена в Библията.

Неортодоксалният възглед за греха е, че това е отхвърляне на нашата отговорност да се отнасяме добре към своите ближни. Резултатът от греха е дехуманизация, придружена от немилост, непрошка, самота и безброй обществени болести. Спасението идва за тези, които имат субективна среща с Христос - не е необходимо приемане на набор от истини. Неоортодоксията поставя акцент върху социалната работа и етичната ни отговорност да обичаме другите.

Неоортодоксията е повлияла на по-малко консервативни клонове на презвитерианските и лутеранските църкви в Съединените американски щати, заедно с други деноминации. Въпреки че първоначалната й цел, да осигури по-библейска алтернатива на либерализма, е похвална, неоортодоксалното учение все пак носи някои присъщи опасности. Всеки път, когато истината се определя според това, което е от значение за моя опит, съществува възможност за релативизъм. Всяка доктрина, която вижда Библията като изцяло човешки документ, съдържащ грешки, разяжда самите основи на библейското християнство.

Не можем истински да имаме “животопроменяща среща“ с Исус, без да вярваме и на някои факти, представени в Библията. „И така, вярата е от слушане, а слушането – от Христовото слово. “ (Римляни 10:17). Съдържанието на нашата вяра е смъртта и възкресението на Христос (1 Коринтяни 15: 3-4).

Учениците имахли „среща“ с Исус в Лука 24. Първоначално учениците интерпретираха събитието погрешно: „А те се стреснаха и се уплашиха, като мислеха, че виждат дух “ (стих 37). Едва когато Исус им съобщи за истината (че Той беше телесно възкресен), те разбраха реалността на ситуацията. С други думи, ние се нуждаем от среща с Исус, но също така трябва тази среща да бъде интерпретирана и вдъхновена от истината на Божието Слово. В противен случай опитът може да ни заблуди.

Юда 1: 3 ни казва „Възлюбени, като показвах всяко усърдие да ви пиша за нашето общо спасение, сметнах за нужно да ви пиша и да ви увещая да се подвизавате за вярата, която веднъж завинаги беше предадена на светиите. “. Вярата ни беше поверена чрез Библията, писаното Божие Слово. Не трябва да правим компромис с истината, която Бог е изрекъл безпогрешно и изцяло в Своето Слово.

English



Върнете се обратно на основната българска страница

Какво е неортодоксалност?
Споделете тази страница: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries