Въпрос
Защо в Десетте Божии заповеди е записано "да нямаш други богове пред мен"?
Отговор
Мойсеевият закон е изграден върху Десетте заповеди, а законът е изграден върху първата заповед: "Аз съм Йехова, твоят Бог, Който те изведох от Египетската земя, от дома на робството. Да нямаш други богове освен Мене" (Второзаконие 5:6-7). Тук виждаме не само Божията забрана за идолопоклонство, но и Неговите причини за тази забрана. Господ Бог беше този, който имаше силата да изведе Своя народ от робството в Египет. Той единствен се е грижил достатъчно за тях, за да ги избере за Свои, и Той единствен ги е избавил и защитил. Заради всичко това Той заявява, че единствено Той заслужава да бъде почитан и почитан. Нито един идол, направен от дърво или камък, не е Бог. Идолите са глухи, неми, слепи и безсилни (Исая 44:18).
В писмото на Павел до римляните се посочва, че поклонението на самите сътворени неща - а не само на техните образи - е погрешно в Божиите очи (Римляни 1:25). Павел също така предупреждава колосяните да не се покланят на други свръхестествени същества: " Никой да не ви отнеме наградата с измама, чрез самоволно смиреномъдрие и поклонение на ангели, като наднича в неща, които не е видял, и напразно се надува с плътския си ум" (Колосяни 2:18). Исус разширява определението за "други богове", за да включи освен образи, живи същества и други свръхестествени същества и понятия. В Матей 6:24 Той предупреждава срещу поклонението на материални неща. "Никой не може да слугува на двама господари, защото или ще намрази единия, а ще обикне другия, или към единия ще се привърже, а другия ще презира. Не можете да слугувате на Бога и на мамона". Гръцката дума mammonas, преведена тук като "пари", не означава парите в джобовете на човека. Тя е олицетворение на богатството или парите (особено на богатството, придобито чрез алчност), любовта към които, според съвременната терминология, е "материализъм". Опасностите от почитането на материалните неща са ясно очертани в историята за богатия млад владетел (Матей 19:16-26), който се отвърнал от Христос, защото не можел да се раздели с богатството си.
Самсон (Съдии 14-16), въпреки че е отделен за Бога като назирит, се покланя на друг бог, който е много по-близо до богатството му, отколкото богаташът. Богът на Самсон беше самият той и неговата гордост и поклонение на себе си доведоха до неговото падение. Той беше толкова уверен в собствените си способности, че вярваше, че вече не се нуждае от Бога, и накрая - победен, ослепен и унизен - Самсон изглежда се интересуваше повече от отмъщението и зрението си, отколкото от Божия план за избрания от Него народ. Той служеше на себе си и на своите приоритети, превръщайки ги в свои идоли.
Онези, които се покланят на "други богове", в крайна сметка ще бъдат изправени пред същата съдба като Вааловите пророци на планината Кармил, където пророк Илия ги предизвиква на двубой. Илия и Вааловите пророци принасят жертви на своите божества, но не ги изгарят. Богът, който откликнел на молбите им и приемал жертвите им, щял да бъде обявен за единствения истински Бог за целия Израил. Вааловите пророци започнаха рано, молеха се и умоляваха Ваал да изгори жертвата им. Междувременно Илия им се подиграваше. "Давид стана и отиде заедно с мъжете си и уби двеста мъже от филистимците. Той донесе краекожията им и ги даде всичките на царя, за да стане царски зет. И Саул му даде дъщеря си Михала за жена" (1 Царе 18:27). В крайна сметка всички Ваалови пророци са убити от израилтяните, след като единственият истински Бог демонстрира силата Си, изгаряйки жертвата, водата, дървата, камъните и почвата на олтара.
Нашият Бог никога не е зает, не спи, не пътува и не се разсейва. Павел описва Божия суверенитет: "Бог, който е направил света и всичко, което е в него, като е Господар на небето и на земята, не обитава в ръкотворни храмове, нито са Му потребни служения от човешки ръце, като че ли има нужда от нещо, понеже Той сам дава на всички и живот, и дишане, и всичко . . . .И така, като сме Божий род, не бива да мислим, че Божеството е подобно на злато или на сребро, или на камък, изработен с човешко изкуство и по човешки замисъл" (Деян. 17:24-25, 29). Бог ни заповядва да не служим на други богове, защото няма други богове освен тези, които сами си създаваме. Давид описва какво очаква човека, който поставя Бога над всичко друго: " Блажен онзи човек, който възлага упованието си на Господа и не е склонил към горделивите, нито към онези, които коварно отстъпват" (Псалм 40:4).
English
Защо в Десетте Божии заповеди е записано "да нямаш други богове пред мен"?