settings icon
share icon
Въпрос

Какво представлява Евангелието на парцалите/Рагамафин госпъл?

Отговор


Рагамафин госпъл е концепция, популяризирана от едноименния бестселър, публикуван през 1990 г. Авторът Бренън Манинг, бивш католически свещеник, пише книгата "за омачканите, изпочупените и изгорелите" (стр. 14), а не за "свръхдуховните" (стр. 13). Ragamuffin Gospel се оказва популярна сред няколко християнски автори на песни и музиканти, включително Майкъл У. Смит и Рич Мълинс, които през 1993 г. създават Ragamuffin Band.

Книгите на Манинг, сред които и "Ragamuffin Gospel", подчертават благодатта на Исус, който служи на "парцалистите" - овехтелите, недобросъвестни хора от онова време - болните, бирниците и грешниците, жената хваната в прелюбодейство. Исус често служи на тези "парцали", докато религиозните водачи от онова време Му се противопоставят и отказват да си изцапат ръцете с проблемите на обществото.

Тази статия не е рецензия на книгата на Манинг или критика на неговия икуменически, мистичен подход към духовността, а по-скоро дискусия за това как разбирането за Божията благодат се проявява в живота на вярващите. Манинг казва: "Ние не можем да заслужим Божието приемане, както не можем да заслужим и спасението си. И все пак [Той] ни го дава с готовност - без значение кои сме и какво сме направили. Всички ние сме парцали. Всеки от нас идва изпочупен, изгорял, изтъркан и мръсен, за да седне в нозете на нашия Отец. И там Той ни се усмихва - избраните обекти на Неговата "яростна любов". С други думи, Исус приема съкрушените. Той приема онези хора, които знаят, че никога няма да бъдат съвършени. Евангелието на парцалите казва, че можем да дойдем при Бога в греха си и да поискаме прошка. В Исая 1:18 Бог предлага поканата да дойдем, макар че греховете ни са като червено, и Той ще ги направи бели като сняг. Бог желае грешниците да дойдат при Него такива, каквито са, за да може Той да ги очисти.

Исус дойде да спаси грешниците (1 Тимотей 1:15). "Исус идва не за свръхдуховниците, а за колебливите и слабите, които знаят, че не всичко е наред, и които не са твърде горди, за да приемат подадената им невероятна благодат" (The Ragamuffin Gospel, стр. 27). Както и при много други теми в Библията, важно е да разберем деликатния баланс, който Бог представя - Неговата благодат да ни приеме "такива, каквито сме", и нашата доброволна реакция да не останем "такива, каквито сме".

За да разберем напълно благодатта и равновесието, което представя Божието Слово, трябва да помислим кои сме били без Христос и кои сме станали с Христос. Ние сме родени в грях (Псалм 51:5) и сме виновни за нарушаването на Божия закон (Римляни 3:9-20, 23; 1 Йоан 1:8-10). Бяхме врагове на Бога (Римляни 5:6, 10; 8:7; Колосяни 1:21) и заслужавахме смърт (Римляни 6:23а). Не сме имали начин да се спасим (Римляни 3:20). В духовно отношение бяхме лишени от средства, слепи, нечисти и мъртви. Душите ни заслужават вечно наказание. Да се каже, че всички ние сме парцали, е меко казано.

Но след това дойде благодатта. Бог разпространи Своята благосклонност към нас. Благодатта е това, което ни спасява (Ефесяни 2:8). Благодатта е същността на евангелието (Деяния 20:24). Благодатта ни дава победа над греха (Яков 4:6). Благодатта ни дава "вечна утеха и добра надежда" (2 Солунци 2:16).

Библията многократно нарича благодатта "дар" (напр. Ефесяни 4:7). Благодатта е постоянното, благосклонно действие на Бога, което действа в нас и без което ние не можем да направим нищо (Йоан 15:5). Благодатта е по-голяма от нашия грях (Римляни 5:20), по-обилна, отколкото очакваме (1 Тимотей 1:14), и твърде прекрасна за думи (2 Коринтяни 9:15).

И така, как да предпазим тази благодат от това да се превърне в "евтина благодат" - благодат, която обещава всички ползи от християнството без покаяние или послушание? Евтината благодат се опитва да скрие цената на ученичеството, да обезсмисли нашия доброволен отговор на Божия дар на благодат. Макар да вярваме, че Божията благодат покрива всичките ни грехове, можем също така да приемем, че вярата се проявява в покаяние, послушание и преобразено сърце. Вярващите са нови творения.

Ние идваме при Бога като парцали и приемаме Неговата благодат, а Бог ни призовава към обновление. Като приемаме Божията благодат през целия си живот, ние не оставаме в греха. Стремим се да се преобразим в образа на Христос. Той ни приема такива, каквито сме, и след това започва да ни променя, когато Му се подчиняваме в послушание. Да, Евангелието е за безделници. Не, Бог не оставя хората като парцали.

English



Върнете се обратно на основната българска страница

Какво представлява Евангелието на парцалите/Рагамафин госпъл?
Споделете тази страница: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries