Въпрос
Кои са някои от загадките в Библията?
Отговор
Загадките са били вид главоблъсканица, широко използвана в древността, както за забавление, така и за проверка на мъдростта. Загадките позволявали на говорещия да скрие ценна информация от недостойните и същевременно да разкрие важна истина на достойните слушатели. Обикновено езикът на гатанката е функционирал на две нива: той е предавал пряк смисъл и символичен или алегоричен смисъл, който е бил разбираем само за проницателни хора.
Вероятно най-известната гатанка в Библията е тази, която Самсон разказва на сватбеното си тържество. Загадката на Самсон е от типа забавни гатанки, които често се използват на сватби, банкети, пиршества и интелектуални събирания в древния свят. Младоженецът Самсон забавлявал и предизвиквал тридесетте си гости мъже филистимци, като ги помолил да решат една загадка в рамките на седем дни. Наградата, която Самсон предложил, била тридесет ленени дрехи и тридесет смени на дрехите на заслужилия гост. Ако никой не разгадаеше загадката, гостите трябваше да дадат на Самсон идентична награда. Загадката на Самсон се състояла от поетично двустишие: "От ядещия излезе ястие и от силния излезе сладост" (Съдии 14:12-14). Неспособни да разрешат загадката, тридесетте мъже заплашват филистимската невеста на Самсон за отговора, който също е под формата на гатанка: "Кое е по-сладко от мед? И кое е по-силно от лъв?" (стих 18). Гневът на Самсон заради тяхната "измама" довежда до избиването на тридесетте филистимски мъже (стих 19), което на свой ред води до ескалация на насилието и смъртта на Самсоновата невеста (Съдии 15:6).
Същата дума, използвана за загадката на Самсон, ḥīdhāh, се превежда като "трудни въпроси", които Савската царица задава на цар Соломон: "Савската царица, като чу, че Соломон се прочува като служител на Господнето име, дойде да го изпита с трудни за нея въпроси. Дойде в Йерусалим с много голяма свита, с камили, натоварени с аромати и с твърде много злато и скъпоценни камъни. Като дойде при Соломон, говорѝ с него за всичко, което имаше на сърцето си. И Соломон отговори на всичките ѝ въпроси. Нямаше нищо скрито за царя, което да не можа да ѝ обясни" (3 Царе 10:1-3). Човек, който можел да решава загадки, се смятал за мъдър и проницателен. Подобно на Соломон, Даниил е умел тълкувател на гатанки (Даниил 5:11-12).
Някои притчи, като тези в Притчи 30:15-31, първоначално са били смятани за гатанки. В тези притчи гатанките са използвани като начин за преподаване и проверка на мъдростта (Притчи 1:6), както и за разобличаване на пороци. В Езекиил 17:1-10 една символична гатанка сравнява вавилонския цар Навуходоносор с орел. А в Новия завет математическа загадка се появява в мистериозното число на звяра - 666 (Откровение 13:18).
Понякога Исус използва гатанки, за да надхитри опонентите си, като например в случая, когато пита: "Как може Сатана да изгонва Сатана?" в Марк 3:23. В друг пасаж Исус използва гатанка, за да накара религиозните водачи да замълчат, когато те оспорват властта Му в Матей 21:23-27.
Основната причина за използването на гатанки в Библията е била да се скрие информация от коравосърдечните хора, които отхвърлят истината, докато тя се разкрива на истински вярващите. В Матей 13:10 учениците питат Исус защо Той говори на хората с притчи. Исус отговаря: "Защото на вас е дадено да знаете тайните на небесното царство, а на тях не е дадено" (стих 11). Тогава Исус посочва книгата на Исая: "Защото сърцето на тези хора е закоравяло. И с ушите си трудно чуват, и очите си затвориха; да не би да видят с очите си и да чуят с ушите си, и да разберат със сърцето си, и да се обърнат, и Аз да ги изцеля." (стих 15, цитат от Исая 6:10).
Заради състоянието на сърцата си хората, които нямаха вяра, не можеха да разберат смисъла на притчите. Хората с вяра обаче бяха получили Божията благодатна милост и способността да разбират тайните на небесното царство. Неверието ще накара човек да чуе истината и въпреки това да се забулва все повече и повече заради избора си да не вярва. Обаче онези, които приемат и откликват на Божието слово с отворено сърце, ще откриват все по-широко прозрение и откровение за духовната истина.
В Притчи 25:2 се казва: " Слава за Бога е да скрива всяко нещо, а слава е на царете да издирват работите" Бог се прославя, като крие информация, защото определено ниво на тайнственост по отношение на духовните въпроси засилва чувството ни на удивление и стремежа ни към открития. Бог скрива някои истини, така че ние трябва да ги открием. Подобно на търсенето на мидички или ровенето за злато, рядко намираме най-ценните съкровища, разпръснати на повърхността на Божието слово. Бог включва загадки в Библията, защото ценната истина трябва да бъде търсена, докато разчитаме на Божия Дух.
English
Кои са някои от загадките в Библията?