settings icon
share icon
Въпрос

Какво е духовен баща?

Отговор


Изразът "духовен баща" не се среща в Библията. Има пасажи, които намекват за форма на духовно бащинство между отделните хора и над църквите. Петър нарича Марк "сина ми" (1 Петрово 5:13). Павел се обръща към Тимотей с думите "истинското ми чедо във вярата", като по този начин посочва близките си отношения с Тимотей (1 Тимотей 1:2). На друго място в писмата си Павел нарича Онисим свой син, с което показва, че е бил духовен баща на бившия роб (Филимон 1:10).

Апостолите също така намекват, че са "духовни бащи" във връзка с различни общности. Апостол Йоан нарича членовете на църквата, която наблюдава, свои деца (1 Йоан 2:1, 12-13). Отношенията на Павел с коринтянската църква са оприличени на отношенията на баща с децата му (2 Коринтяни 12:14-15). На друго място Павел пише: "Не пиша това, за да ви посрамя, но да ви увещая като възлюбени мои чеда. Защото ако бихме имали и десетки хиляди наставници в Христос, пак много бащи нямате; понеже аз ви родих в Христос Исус чрез благовестието" (1 Коринтяни 4:14-15). Във всеки един от случаите може да се окаже, че тези апостоли са довели своите "духовни деца" до вяра в Христос; дори и да не е така, апостолите са обичали, закриляли и водели тези, които са били под тяхната духовна грижа, както един баща води собствените си деца. Обръщаме внимание, че макар Павел да нарича Тимотей свой "син във вярата", никъде никой от апостолите не е наричан "баща" от други вярващи.

Отец (съкратено отец) е титла, използвана от католиците за обозначаване на свещеници и дори на папата, чиято титла означава "баща". Точно както бащата работи за отглеждането на децата си до зрялост, така и католическите свещеници твърдят, че тяхната работа като духовни бащи е да отглеждат своите паства до духовна зрялост. Те сравняват работата си като духовни бащи с тази на физическите бащи, като твърдят, че измиват децата при раждането им с кръщението, хранят ги с Евхаристията и ги напътстват, като тълкуват Библията. Римокатолиците използват стихове като 1 Коринтяни 4:14-15 и 2 Коринтяни 12:14-15 в подкрепа на това, че техните свещеници се наричат "бащи", но никъде в Писанието надзорниците или пасторите не се наричат духовни бащи. По-скоро те се наричат пастири (Йоан 21:15-17; 1 Петрово 5:1-3). Точно както Исус е Добрият пастир (Йоан 10:11), така и пастирите трябва да бъдат пастири на стадото вярващи, което Христос им поверява (1 Петрово 5:2).

Идеята за духовен баща често се използва по-общо за всеки християнин, който наставлява или наставлява по-млад християнин във вярата. Исус е заповядал на Своите последователи да "правят ученици", което включва създаването на духовни взаимоотношения, които по някакъв начин приличат на отношенията баща/син и майка/дъщеря (Матей 28:19). В писмото на Павел до Тит той обсъжда как по-възрастните жени трябва да поучават по-младите християнки във вярата (Тит 2:4).

Като духовен баща на Тимотей, Павел преподава доктрина и дава пример за християнски живот на младия си приятел, като го взема със себе си на мисии (2 Тимотей 1:13; Деяния 16:1-3; 2 Коринтяни 1:19). След известно време Тимотей поема собствена ръководна роля и на свой ред обучава други вярващи в отношения от типа "духовен баща" (1 Солунци 3:2; 1 Тимотей 4:11-16).

В Матей 23 Исус забранява използването на титлата "баща" като знак за превъзходство: "И никого на земята недейте нарича свой отец, защото Един е вашият Отец – Небесният" (стих 9). В същия контекст Исус забранява и титлите равин ("учител") и инструктор ("учител" или "ръководител"). Джон Макартър коментира: "Тук Исус осъжда гордостта и претенцията, а не титлите сами по себе си. . . Христос просто забранява използването на тези имена като духовни титли или в показен смисъл, който придава неправомерна духовна власт на човешко същество, сякаш то е източник на истината, а не Бог" (The MacArthur Study Bible).

English



Върнете се обратно на основната българска страница

Какво е духовен баща?
Споделете тази страница: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries