Въпрос
Какво е Таблицата на народите?
Отговор
Глава 10 на Битие, известна като Таблицата на народите, е списък на патриархалните основатели на седемдесет нации, които са произлезли от Ной чрез тримата му синове, Сим, Хам и Яфет. Двадесет и шест от седемдесетте произлизат от Сим, тридесет от Хам и четиринадесет от Яфет. Битие 10:32 резюмира главата накратко: „Тези са племената на Ноевите синове според поколенията им, в народите им; и от тях се пръснаха народите по земята след потопа. “ Глава 11 разказва за тяхното разделение във Вавилон.
Изглежда, че текстът предполага, макар че никога изрично не посочва, че списъкът е предназначен за да бъде изчерпателен . Традиционно се тълкува като такъв. Независимо от това, това тълкуване е спекулативно.
Всички библейски родословия са съкратени. Включени са ключови исторически фигури, докато „по-малките“ или по-малко културно значимите братя и сестри са пропуснати. Възможно е такъв да е случаят и с Таблицата на народите. Съставителят на Таблицата може да е съсредоточил своето изследване върху народи, най-значими за собствената му нация, като същевременно е пренебрегнал основателите на други далечни, може би дори отдавна забравени нации. Докато всяка нация в крайна сметка е свързана с всяка друга нация чрез Ной, тази родова връзка не винаги удължава взаимното културно значение сред неговите потомци.
Докато някои от изброените нации са лесно разпознаваеми, някои остават неясни. Много учени са се опитвали да идентифицират тези непознати нации с различна степен на успех. Поради архаичния характер на изходния материал остава значителна неяснота.
Точността на Таблицата е поставена под въпрос заради факта, че някои от описаните връзки не съвпадат със съвременната сравнителна лингвистика. Например, за еламитите се казва, че произхождат от Сим, но езикът им не е семитски. Казва се, че ханаанците са произлезли от Хам, но езикът им е бил семитски.
Това възражение предполага, че тези езици никога не са претърпели драматична промяна. Историята на региона изглежда предполага, че това е съмнително предположение. Културите в региона са били постоянно обект на миграции и нашествия от чужди сили. Завладяващите империи често налагат своя език и култура на победените.
Елинизирането на Персийската империя след завладяването на Александър Велики е класически пример. Или помислете за израилтяните, които са говорили предимно на древен иврит до вавилонския плен и персийското завоевание. След това те приемат арамейски, официалният език на Персийската империя. Еврейският талмуд е написан на арамейски, както и големи части от книгите на Даниил и Ездра. Смята се, че арамейският е бил роден език на Исус. След завладяването на Александър на Персия евреите приемат гръцкия като втори език. В резултат на което целият Нов завет е написан на гръцки. Езиците в региона не били статични.
Евреите нахлуват и завладяват Ханаан много преди гърците, персите и вавилонците. Изненадващо ли е, че ханаанците от региона приемат семитски език, почти идентичен с древния иврит? Що се отнася до Еламитите, ако искаме да обясним случай от Еламит, трябва да започнем с прото-Еламит. Протоеламитът остава неразшифрован, така че не може да даде основата за полемика по въпроса с таблицата на народите. Няма доказателства, че по-късният несемитски еламит е в основата на протоеламит и ние не знаем какви влияния може да са променяли езика през цялото време.
Друго възражение срещу Таблицата на народите е, че няколко от изброените нации се появяват в исторически текстове чак през първото хилядолетие пр. Н. Е. Това кара някои критични учени да датират таблицата не по-рано от 7 век пр. Н. Е.
Това е повтаряща се критика към Библията. Вместо да придават на Библията ползата от съмнението, когато тя споменава град или култура, които не се срещат никъде другаде в историческия запис, или когато тя поставя култури в епоха, която предшества други сведения, които имаме от други ограничени източници , критиците обикновено приемат, че библейските автори са били нечестни или невежи. Такъв бил случаят с древния мегаполис Ниневия и древната хетска цивилизация на Леванта, които били преоткрити в модерните времена, съответно през 19 и 20 век, и това било забележително доказателство за историческата истинност на Библията. Фактът е, че познанията ни за древните култури са изключително фрагментирани и често зависят от ключови предположения. Следователно е спекулативно да се твърди, че Таблицата на нациите е написана толкова късно, базирайки се единствено на факта, че някои от споменатите народи не се появяват никъде другаде, освен в по-късните исторически записи.
Едно последно възражение се отнася до факта, че се казва, че Нимрод е син на Куш (Битие 10: 8), за когото се смята, че е основал Нубия на юг от Египет. И все пак Нимрод създава няколко града в Месопотамия, които не показват признаци на нубийски произход (Битие 10: 8-12). Означава ли това, както твърдят някои критици, че таблицата е явно погрешна, както по отношение на рода на Нимрод, така и по отношение на ролята му в установяването на месопотамските градове?
Скептиците, които излагат този аргумент, пренебрегват факта, че Куш също е създател на най-малко шест арабски държави (Битие 10: 7), нито една от които не показва признаци на нубийски произход. Това е така, защото Нубия се развива по своя собствен културен път в продължение на много поколения. Нимрод бил син на Куш. Нямаме основание да очакваме от него или от градовете, които той е помогнал да бъдат основани, да показват някакви признаци от нубийски произход.
В обобщение, Таблицата на народите представя библейския, етнологичен възглед, че всички народи произлизат от Ной чрез трима от неговите синове, Сим, Хам и Яфет. Не е известно дали списъкът на седемдесетте е бил предназначен да бъде изчерпателен или е имало някои държави, изоставени умишлено или случайно. Точността на това, което знаем за Таблицата, била поставена под въпрос от скептици, чиито полемични възражения са склонни да бъдат дефектни и несъществени. Поради архаичния характер на изходния материал, достоверността на таблицата в крайна сметка остава неопределима. В крайна сметка тези, които го приемат, го правят с вяра, приемайки го за даденост като част от по-голяма, перспектива. Тези, които го отхвърлят, по същество го правят по същите причини.
English
Какво е Таблицата на народите?