Въпрос
Какво трябва да научим от племето на Юда?
Отговор
Всеки от дванайсетте синове на Израил/Яков получава благословия от баща си точно преди смъртта на Яков. Дванайсетте сина са родоначалниците на дванайсетте израилеви племена и благословията съдържа пророческа информация за бъдещето на всяко племе. В случая с племето на Юда Яков пророкува: "Юда, тебе ще похвалят братята ти;
ръката ти ще бъде на врата на неприятелите ти; синовете на баща ти ще ти се кланят. Млад лъв е Юда; от плячка, сине мой, си се въздигнал; легнал е и се е разпрострял като лъв и като лъвица; кой ще го предизвика? Няма да се отнеме скиптър от Юда, нито управителен жезъл отсред краката му, докато дойде Сило[2]. И на него ще се покоряват племената. Като вързва за лозата оселчето си и за отбраната лоза жребчето на ослицата си, Ще опере с вино дрехата си и с кръвта на гроздето облеклото си. Очите му ще червенеят от вино. И зъбите му ще белеят от мляко. Завулон ще обитава край брега на езерото[" (Битие 49:8-12).
Всяка част от пророчеството на Яков за племето на Юда разкрива нещо за хората от това племе, за тяхната история и за духовното приложение, което можем да извлечем от нея. В стих 8 Яков пророкува, че братята на Юда ще го хвалят. Името на Юда означава похвала и му е дадено от майка му, като сърцето ѝ е било изпълнено с похвали към Бога за него (Битие 29:35). Силата и мощта на племето също са предсказани в стих 8. В стих 9 са използвани образите както на лъв, така и на лъвче, за да се изобрази племето на Юда. Юда е сравним с млад лъв заради силата, смелостта и жизнеността си и със зрял лъв, тъй като в рода на Юда има хора с национално значение и царска власт, включително Давид и Соломон.
Скиптърът, който не се отдалечава от Юда, докато "не дойде Онзи, на когото принадлежи", е месианско пророчество. В този стих в няколко превода се появява името "Силох" - дума, която се отнася до Месията. Коментаторите се различават по отношение на точното значение на този малко неясен пасаж, но всички са съгласни, че Този, Който идва, за да получи послушанието на народите, не може да бъде никой друг освен Христос. Останалата част от пасажа, стихове 11-12, се отнася до голямото изобилие от богатства, което ще принадлежи на Юдовото племе. Те ще бъдат толкова богати и благословени, че ще могат да вържат магаре за най-хубавата лоза и да му позволят да си хапне до насита - показател за изобилието, което ще принадлежи на Юда.
Второто приложение на стихове 11-12 и това, което се отнася за християните днес, е изобилието от духовни богатства, с които разполагаме в Христос, голямото количество духовни благословения, произтичащи от Божията любов, които идват при нас чрез Христос и които са сравними с вино и мляко. Тези богатства включват Неговото слово и Неговите наредби, както и самия Христос, Хляба на живота. Те могат да бъдат отнесени и към Христос и към Неговата човешка природа, която е като дреха, потопена в кръв чрез Неговите страдания и смърт. Исая 63:1-3 съдържа същите образи. Тя може да се отнася и за Неговата църква и Неговия народ, чиито дрехи са изпити и избелени в кръвта на Агнето (Откровение 7:13-14).
English
Какво трябва да научим от племето на Юда?