Въпрос
Какво представлява виночерпецът?
Отговор
В миналото виночерпецът е бил високопоставен служител, отговарящ за обслужването на царя. Основната отговорност на виночерпеца е била да сервира виното на царската трапеза. Тъй като царете са се опасявали от заговори за отравяне, виночерпците е трябвало да пазят внимателно чашата и понякога са опитвали напитката, преди да я сервират, за да се уверят, че е безопасна. Поради отговорностите, свързани с тази длъжност, виночерпецът е трябвало да бъде надежден и лоялен. Той се ползвал с доверието на царя и благодарение на своя характер можел да оказва влияние в царския двор.
Първият виночерпец в Библията е споменат в Битие 40. Фараоновият виночерпец и хлебар са обидили царя и са били хвърлени в затвора. Те са затворени на същото място като Йосиф, който е хвърлен в затвора заради лъжливите твърдения на жената на Потифар (Битие 39). Докато били в затвора, виночерпецът и хлебарят имали сънища. Йосиф забелязал, че са отпаднали, и попитал мъжете за това. Те казали, че настроението им се дължи на сънищата им и на факта, че нямало кой да им ги разтълкува. Йосиф им казал, че тълкуванията принадлежат на Бога, и обяснил значението на сънищата им. Сънят на виночерпеца разкрил, че той ще бъде възстановен на поста си в рамките на три дни - точно това се случило. Йосиф помолил виночерпеца да си спомни за него и да се обърне към фараона от негово име. Йосиф разбирал какво влияние може да има един виночерпец.
Въпреки че тогава виночерпецът забравя за Йосиф, две години по-късно той си спомня за него, когато фараонът също има тревожни сънища (Битие 41). По предложение на виночерпеца фараонът изпратил за Йосиф и, отново признавайки Бога за източник на тълкуване на сънищата, Йосиф обяснил значението на царския сън. В Египет ще има седем години на изобилие, последвани от седем години на глад. Йосиф съветва фараона да постави начело на Египет мъдър човек, който да се подготви за предстоящия глад. Разпознавайки Божия дух в Йосиф, царят го поставя начело. Макар че виночерпецът не успява да използва влиянието си, когато Йосиф за пръв път го иска, Бог е верен на Йосиф. В крайна сметка Йосиф става вторият по ранг в Египет и спасява много хора чрез своите действия.
Чашите се споменават и в 1 Царе 10:4-5 и 2 Летописи 9:4, за да се покаже колко впечатлена е Савската царица от мъдростта на цар Соломон и от великолепието на неговия двор. Виночерпците се споменават заедно с двореца на Соломон, храната, чиновниците, обслужващия персонал и всеизгарянията, които той прави в храма. Виждайки мъдростта на Соломон заедно с всички атрибути на успеха и неговата отдаденост на Господ, царицата е поразена. Носачите на чаши са важна част от царския двор.
Неемия е бил виночерпец на персийския цар Артаксеркс (Неемия 1:11). Той е лоялен към царя и работи с добро, положително отношение. Един ден Неемия поднесе виното с тъга, а царят забеляза това и попита своя виночерпец за причината за тъгата му (Неемия 2:2). Неемия се възползва от възможността да поиска отпуск, за да пътува до Йерусалим и да възстанови стените, които оставали в разруха. В Неемия 2:8 се казва: "И И царят ми разреши всичко, понеже добрата ръка на моя Бог беше над мен.". Неемия беше отличен виночерпец, защото се доверяваше на Бога и го почиташе във всичко, което правеше, и работеше усърдно. В Притчи 22:29 се казва: "Видял ли си човек, трудолюбив в работата си? Той ще стои пред царе, няма да стои пред неизвестни хора." Такъв беше случаят с Неемия.
Работата на Неемия като виночерпец е добро напомняне за нас днес, че Бог се интересува от това как работим. В Колосяни 3:23 ни се казва: "Каквото и да вършите, работете от сърце, като за Господа, а не като за човеци;" Начинът, по който работим, е отражение на нашите взаимоотношения с Бога. Службата на Неемия е напомняне да работим усърдно, вярно и с добро отношение, независимо каква е ролята ни. Когато работим усърдно и показваме, че може да ни се има доверие, Бог е почетен и другите забелязват това.
English
Какво представлява виночерпецът?