Въпрос
Защо "Не кради" е включено в Десетте Божии заповеди?
Отговор
"Не кради" (Изход 20:15) е една от десетте заповеди, които хората лесно си спомнят, въпреки че е осма в Декалога. И макар да има хора, които се опитват да подкопаят авторитета на Десетте заповеди, като смятат, че те са част само от Стария завет, нашият Господ Исус, говорейки на богатия млад владетел, цитира пет от тях, включително и тази (Матей 19:18). Десетте заповеди са част от моралния закон на Бога и за разлика от церемониалните и жертвените закони на Стария завет, които са били дадени на Израил, те се отнасят за всички хора във всички епохи.
Кражбата се определя като "вземане на чужда собственост без негово разрешение". Съществуват обаче и много други форми на кражба. Например, ако прекарваме по-дълго време в обедната почивка на работното място или закъсняваме и си тръгваме по-рано, това всъщност са форми на кражба от нашите работодатели - кражба на време, за което те са платили. Възползването от работодателите по този начин показва липса на любов към другите. Апостол Павел, когато говори за Божиите заповеди, обобщава целия закон по същия начин, както и нашият Господ Исус, с думите "Обичай ближния си като себе си" (Марк 12:31; Римляни 13:9). И отново като Исус той заявява, че това е изпълнението на "закона" (Матей 22:39-40). И така, от подобни указания знаем, че "Не кради", както и при всички десет заповеди, се отнася до "любовта един към друг" (Йоан 13:34-35).
Жертвите на кражба познават ужасното чувство, което тя предизвиква. Самият акт на отнемане на особено ценен подарък от близък човек наистина пронизва сърцата ни и ни кара да се чувстваме уязвими и несигурни. Кражбите имат огромно въздействие не само върху отделните хора, но и върху обществото като цяло. Кражбата нарушава обществената стабилност, а резултатите от нея са чувство на страх и несигурност и желание за отмъщение. Достатъчно е да погледнем към някои страни от третия свят, където законите срещу кражбата се пренебрегват, за да видим колко вредна е тя за населението. Божиите закони са не само морални и духовни, те са и безкрайно практични.
Християните са получили от Бога огромни физически и духовни дарове и трябва да искаме да Му върнем всичко, което имаме. Когато задържаме нещата, които по право принадлежат на Него - нашето време и таланти, нашите притежания и финанси, а дори и самия ни живот - ние всъщност крадем от Него. Пророк Малахия се обръща към израилтяните по следния начин: "Ще краде ли човек от Бога? Вие, обаче, Ме крадете.
И казвате: В какво Те крадем? В десятъците и в приносите. Вие сте наистина проклети, защото вие – да!, – целият този народ, Ме крадете Донесете всички десятъци в съкровищницата,за да има храна в дома Ми,и Ме опитайте сега за това,казва Господ на Силите,
дали няма да ви разкрия небесните отвори да излея благословение върху вас,така че да не стига място за него." (Малахия 3:8-10). Един ден ще бъдем съдени от Бога и от нас ще се очаква да дадем отчет за това какво сме направили с даровете, които Бог така щедро ни е предоставил (Римляни 14:12; 2 Коринтяни 5:10; Евреи 4:13).
English
Защо "Не кради" е включено в Десетте Божии заповеди?