Jautājums
Kas ir atklātais teisms?
Atbilde
”Atvērtais teisms (Mācība, pēc kuras pastāv Dievs, kas pēc savas gribas radījis pasauli un to vada)” ir zināms arī kā ”teoloģijas atvērtība” jeb ”Dieva atvērtība” un ir viens un tas pats mēģinājums izskaidrot Dieva iepriekšzināšanas attiecībā uz cilvēka brīvo gribu. Atvērtā teisma arguments būtībā ir šāds: - cilvēks patiešām ir brīvs; ja Dievs zinātu nākotni, cilvēks nevarētu būt pa īstam brīvs. Tāpēc Dievs nezina absolūti visu par nākotni. Atvērtais teisms patur uzskatu, ka nav iespējams paredzēt nākotni, tāpēc Dievs zina visu, kas varētu būt zināms, bet Viņš nezina visus nākotnes notikumus.
Šos apgalvojumus atvērtais teisms balsta uz Bībelē teikto, kur varam lasīt, ka Dievs ”pārdomā” vai ”ir pārsteigts,” vai pat ”mācās jeb atklāj” (1.Moz.gr.6:6, 22:12; 2.Moz.gr.32:14; Jon.3:10).
Salīdzinot ar daudziem citiem pantiem, šajos pantos Dievs apraksta Sevi veidā, kas ir vieglāk saprotams mums. Dievs zina it visu par mums. Katru mūsu rīcību un nākotnes izvēli Viņš zina jau iepriekš, bet Viņš patiešām ”maina prātu un pārdomā,” ja mēs mainām savu rīcību vai attieksmi. Tas, ka Dievs jutās vīlies attiecībā uz cilvēku ļaunumu nenozīmē to, ka Viņš nezināja, ka cilvēks varētu izvēlēties būt ļauns.
Pretrunā atklātajam teismam Bībele saka: ”vēl vārds nav nācis man uz mēles – redzi, Kungs, tu visu jau zini (cits tulkojums saka: ”Tu jau zini to, ko es vēl tikai domāju teikt”). Sešpadsmitajā pantā lasām to, ka visas cilvēka dienas jau no laika gala ir ierakstītas Viņa grāmatā (Ps.139:4, 16). Kā Dievs varēja paredzēt komplicētas, sīkas detaļas par Jēzu Kristu, kas ir rakstītas Vecajā Testamentā, ja Viņš nezinātu nākotnes notikumus? Kā Dievs kaut kādā manierē varētu garantēt mūsu pestīšanu, ja Viņš neko nezinātu par nākotni?
Galu galā, atklātais teisms zaudē tajā, ka mēģina izskaidrot neizskaidrojamo –Dieva zināšanas par nākotni un cilvēka brīvo gribu. Tieši tāpat kā galējā Kalvinisma forma zaudē tajā, ka tie nostāda cilvēkus kā iepriekš ieprogrammētus robotus, tāpat arī teisms zaudē tajā, ka noraida Dieva viszinību un suverenitāti, Viņa augstāko varu. Dievu ir jāsaprot caur ticību, ”Bez ticības nav iespējams Dievam patikt. Tam, kas tuvojas Dievam, ir jātic, ka Dievs ir un ka viņš atalgo tos, kas viņu meklē” (Ebr.11:6). Tātad, atklātais teisms nav Bībelisks. Tas ir vienkārši ierobežota cilvēka mēģinājums saprast bezgalīgo, neierobežoto Dievu. Atklātais teisms būtu jānoraida visiem, kas seko Jēzum Kristum. Lai arī teisms mēģina izskaidrot saistību starp Dieva nākotnes zināšanām un cilvēka brīvo gribu, tomēr tas nav Bībelisks izskaidrojums.
English
Kas ir atklātais teisms?