Jautājums
Kāpēc Dievs atļauj notikt dabas katastrofām – zemestrīcēm, viesuļvētrām, cunami u.c.?
Atbilde
Kāpēc Dievs atļauj notikt zemestrīcēm, viesuļvētrām, cunami, cikloniem, dubļu nogruvumiem un citām dažādām dabas katastrofām? Tādas katastrofas kā 2004. gada cunami Āzijā, 2005. gada viesuļvētra Katrīna dienvidaustrumu Amerikā, 2008. gada ciklons Mjanmā (Myanmar) Dienvidaustrumu Āzijā un citas dabas stihijas, katastrofas liek cilvēkiem jautāt– vai Dievs ir labs? Tomēr ir tik bēdīgi un sāpinoši, ka visas dabas katastrofas bieži vien ir attiecinātas uz ”Dieva rīcību,” kamēr tajā pašā laikā neviens nepateicas Dievam par gadiem, desmitgadēm vai pat gadsimtiem, kas pavadīti mierīgos un labvēlīgos laika apstākļos. Dievs radīja visu universu un arī dabas likumus (1.Moz.gr.1:1). Lielākā daļa dabisko katastrofu ir rezultāts tam, ka šie likumi darbojas. Viesuļvētras, taifūni utt. ir atšķirīgu laika apstākļu modeļu sadursmes rezultāti. Zemestrīce notiek zemes plāksnes struktūras maiņas rezultātā. Cunami tiek izraisīti zemūdens zemestrīces rezultātā.
Bībele paziņo, ka Jēzum Kristum ir vara un ietekme pār visu dabu kopā (Kol.1:16-17). Vai Dievs varētu novērst dabas katastrofas? Absolūti droši! Vai Dievs dažreiz ietekmē dabas apstākļus? Jā, kā to varam redzēt 5.Moz.gr.11:17 un Jēkaba vēstulē 5:17. Tālāk, 4.Moz.gr.16:30-34 rāda mums, ka Dievs dažreiz rada dabas katastrofas, lai sodītu par grēku. Jāņa Atklāsmes grāmata apraksta daudzus notikumus, kas noteikti varētu tikt aprakstīti kā dabas katastrofas (Jņ.atkl.gr.6, 8 un 16 nodaļas). Vai katra dabas katastrofa ir Dieva sods? Absolūti un noteikti nē.
Ļoti lielā mērā, tāpat kā Dievs atļauj ļauniem cilvēkiem darīt to ļaunos darbus, tādā pašā veidā Dievs atļauj zemei atspoguļot pār zemi pastāvošā grēka sekas. Vēstulē Rom.8:19-21 ir teikts, ka ”visa radība ilgodamās gaida, kad Dieva dēli atklāsies godībā. Jo radība ir pakļauta nīcībai nevis labprātīgi, bet pēc tās Pakļāvēja gribas, un tai ir cerība, ka tā no iznīcības verdzības tiks atbrīvota Dieva bērnu godības pilnai brīvībai.” Cilvēces grēkā krišana ir iespaidojusi it visu; visu mūsu apdzīvoto pasauli. Pilnīgi viss visā radītajā ir pakļauts sabrukumam un iznīcībai. Grēks ir galvenais dabas katastrofu iemesls tieši tāpat, kā grēks ir iemesls nāvei, slimībām un ciešanām.
Mēs varam saprast kāpēc dabas katastrofas notiek. Bet mēs nevaram saprast kāpēc Dievs atļauj tām notikt. Kāpēc Dievs atļāva cunami katastrofu Āzijā, kas nogalināja pāri par 225,000 cilvēku? Kāpēc Dievs atļāva viesuļvētrai Katrīnai sagraut un izpostīt daudzu tūkstošu cilvēku mītnes? Pirmkārt, šādi notikumi iedragā mūsu pārliecību par šai dzīvē notiekošo un liek domāt par mūžību. Baznīcas pēc katastrofām parasti ir pārpildītas, jo cilvēki pēkšņi aptver cik smalkas un trauslas ir dzīves; un tās var tikt paņemtas prom vienā acumirklī. Bet mēs zinām droši un noteikti - Dievs ir labs! Dabas katastrofu laikā notiek tik pārsteidzoši brīnumi, kas bieži vien novērš vēl lielāku postu un dzīvību zaudējumus. Dabas katastrofu laikā, vai uzreiz pēc tām, miljoniem cilvēku pārvērtē savas prioritātes. Simtiem miljonu dolāru tiek sūtīti uz katastrofu skartajiem apgabaliem palīdzēt cilvēkiem to ciešanās. Kristiešu ministrijām tiek dota iespēja palīdzēt, sniegt padomu, lūgties un vadīt cilvēkus uz glābšanu Kristus ticībā. Dievs var, dara un realizē brīnišķīgas lietas pat šausmīgu traģēdiju laikā (Rom.8:28).
English
Kāpēc Dievs atļauj notikt dabas katastrofām – zemestrīcēm, viesuļvētrām, cunami u.c.?