Jautājums
Kāpēc ir nepieciešams lasīt/ studēt Bībeli?
Atbilde
Mums jālasa un jāstudē Bībele, jo tas ir Dieva Vārds mums. Burtiski runājot Bībele ir ”Dieva iedvesta” (2. Tim.3:16). Citiem vārdiem sakot- Bībele ir Paša Dieva Vārds runāts uz mums. Svētajos Rakstos Dievs ir atbildējis uz visiem tiem daudzajiem jautājumiem, kādus filozofi nepārtraukti jautā un iztirzā. Kāds ir dzīves mērķis? No kurienes es nāku? Vai pastāv dzīve pēc nāves? Kā es tikšu debesīs? Kāpēc pasaule ir tik ļauna? Kāpēc ir tik grūti darīt labu?
Uz visiem šiem ”lielajiem” jautājumiem Bībele atbild, ar praktiskiem padomiem un norādījumiem, skarot gandrīz visas dzīves sfēras. Pat atbild uz tādiem jautājumiem kā: Kādu dzīvesbiedru izvēlēties? Kā panākt veiksmīgu laulību? Kā būt labam draugam? Kā būt labiem vecākiem? Kas ir panākumi un kā lai tos sasniedz? Kā mainīt savu dabu? Kas ir patiešām svarīgs dzīvē? Kā dzīvot, lai skatoties atpakaļ nebūtu jānožēlo? Kā izturēties pret netaisniem apstākļiem un kā izturēties bēdu laikā?
Mums vajadzētu lasīt un studēt Bībeli, jo tā ir absolūti uzticama un nekļūdīga. Bībele ir unikāla starp tā saucamajām citām ”svētajām” grāmatām ne tikai ar to, ka norāda uz moralitāti un saka: ”tici man,” bet gan sniedz bezgala daudz iespēju pārbaudīt tajā teikto salīdzinot simtiem detalizētu pravietojumu, pārbaudīt vēsturiski dokumentālos ierakstus un zinātniskos faktus, kas attiecas uz to. Visiem, kuri apgalvo, ka Bībelē ir kļūdas jāsaprot, ka viņu ausis un sirdis ir slēgtas patiesībai. Jēzus vienreiz jautāja, ko ir vieglāk pateikt, ”tavi grēki ir tev piedoti” vai ”celies, ņem savu matraci un ej.” Viņš pierādīja, ka Viņam ir vara piedot grēku (kaut kas, ko mēs nevaram saskatīt ar acīm) dziedējot paralizēto (kaut kas, ko klātesošie varēja testēt redzot ar acīm). Līdzīgā veidā mums ir dota garantija par Dieva Vārda patiesumu attiecībā uz garīgo sfēru, ko nevaram pārbaudīt ar saprātu, bet mēs to saprotam saredzot patiesību sfērās, kuras varam pārbaudīt,- kā piem. vēsturisko faktu precizitāte, zinātnisko faktu precizitāte, pareģojumu precizitāte.
Mums jālasa un jāstudē Bībele, jo Dievs nemainās un arī cilvēka daba nemainās. Bībele ir tikpat svarīga un vajadzīga, kā tas bija laikos, kad tā tika uzrakstīta. Tehnoloģijas mainās, bet cilvēka daba un vēlmes nemainās. Lasot Bībeles vēsturi mēs atrodam, ka gan attiecībās vienam ar otru, gan visā sabiedrībā ”...nekā jauna nav zem saules” (Mācītājs 1:9). Un visu laiku, kamēr cilvēce turpina meklēt mīlestību un apmierinājumu neīstajās vietās, Dievs- mūsu labais un žēlīgais Radītājs- stāsta, kā iegūt stabilu un noturīgu prieku. Viņa atklātais Vārds, Bībele, ir tik ļoti svarīgs, ka Jēzus teica: ”cilvēks nedzīvo no maizes vien, bet no ikviena vārda, kas nāk no Dieva mutes” (Mat.ev.4:4). Citiem vārdiem sakot, ja mēs gribam dzīvot laimīgu, piepildītu dzīvi, kā to Dievs ir domājis, mums jāklausās un jāņem vērā Viņa rakstītais vārds.
Mums jālasa un jāstudē Bībele, lai saprastu tik ļoti daudzās nepareizās mācības. Bībele mums dod ”mērāmo nūjiņu” ar ko varam nošķirt patiesību no nepatiesības. Tā stāsta par Dievu un kāds Viņš ir. Pastāvot nepareizam iespaidam un izpratnei par Dievu, nozīmē kalpot elkiem un mākslīgiem dieviem. Tad mēs kalpojam kaut kam, kas nav Viņš. Bībele izskaidro, kā mēs varam nokļūt debesīs un tas nav tāpēc, ka esam labi, krustīti, vai kāda cita iemesla dēļ (Jāņa ev.14:6; Ef.2:1-10; Jesajas gr. 53:6; Rom.3:10-18, 5:8, 6:23, 10:9-13). Līdztekus visam šim, Dieva Vārds mums rāda, cik ļoti Dievs mūs mīl (Rom.5:6-8; Jāņa ev.3:16). Un tikai mācoties visu šo, mēs tiecamies atbildēt uz Viņa mīlestību ar pretmīlestību. (1. Jāņa 4:19).
Bībele sagatavo mūs kalpot Dievam (2. Tim.3:17; Ef.6:17; Ebr.4:12). Tā atklāj to, kā varam būt glābti no grēka un tā bezgalīgajām sekām (2.Tim.3:15). Dieva Vārda apcerēšana, meditēšana un paklausīšana sniegtajām pamācībām dos panākumus dzīvē (Jozuas gr. 1:8; Jēkaba 1:25). Dieva Vārds palīdz saskatīt un atpazīt grēku mūsu dzīvē un atbrīvoties no tā. (Psalmi 119:9,11). Bībele dod vadību un padomu dzīvē, tā darot mūs gudrākus par skolotājiem (Psalmi 32:8, 119:99; Sak.1:6). Bībele pasargā mūs no laika un gadu izšķiešanas, ko veltam lietām, kurām nav ne vērtības un ne turpinājuma (Mateja ev.7:24- 27).
Lasot un studējot Bībeli mēs atrodam spēku redzēt viņpus ”valdzinošajam” grēka vilinājumam un iegūstam sapratni neuzķerties uz tā sāpīgā ”āķa” tā, ka varam mācīties no citu pieļautajām kļūdām tā vietā, lai pieļautu tās paši. Pieredze ir labs skolotājs, bet ja mums jāmācās no izdarītā grēka, mēs saskaramies ar drausmīgi smagu skolotāju. Vienmēr ir labāk mācīties no citu kļūdām. Ir sniegtas daudzas Bībeles personības, kuru pieredze var mums kalpot gan kā negatīvs, gan kā pozitīvs piemēra modelis dažādos mūsu dzīves laika posmos. Piemēram, Dāvida uzvara pār Goliātu māca, ka Dievs ir lielāks par visu, ko Viņš sūta mūsu ceļā un ar ko liek saskarties (1.Samuela gr.17). Turpretim Dāvida paļaušanās kārdinājumam pārkāpjot laulības bausli ar Batšebu atklāj cik ilgstošas un briesmīgas sekas var būt pakļaujoties acumirklīgam grēka vilinājumam (2.Samuela gr. 11).
Bībele ir grāmata, kas nav vienkārši tikai lasāma. Tā ir grāmata, kas jāstudē tā, lai mēs to saprastu un pielietotu praksē. Citādi, tas ir tāpat kā norīt nesakošļātu ēdienu un pēc tam to atkal izspļaut- uzturvērtība ir izšķiesta. Bībele ir Dieva Vārds. Kā tāds, kas ir saistīts ar dabas likumiem. Mēs varam to ignorēt, bet darot to, mēs nodarām kaitējumu paši sev tāpat, kā tas būtu, ja mēs ignorētu gravitācijas likumu. Nav iespējams aprakstīt to, cik ļoti Bībele ir svarīga mūsu dzīvēs. Bībeles studēšanu varētu salīdzināt ar zelta meklēšanu. Ja cenšamies tikai mazliet un ”airējam seklos ūdeņos,” mēs atrodam nedaudz zelta putekļu. Toties sasprindzinot spēkus un ”rokot dziļāk” mūsu atradums jeb atlīdzinājums var būt neizmērojams.
English
Kāpēc ir nepieciešams lasīt/ studēt Bībeli?