Jautājums
Ko saka Bībele par spēju apieties ar naudu
Atbilde
Bībelei ir ļoti daudz kas sakāms par naudas tērēšanu un tās pielietošanu. Attiecībā uz aizņemšanos Bībele pašos pamatos ir pret to. Skat. Sak.gr.6:1-5; 20:16; 22:7,26,27. ”Bagāts pār nabagiem valda, kas aizņemas, paliek devējam kalps....Neesi kā tie, kas līkop līgst, kas galvo par aizdevumu, ja tev nebūs ko aizmaksāt tev no apakšas izraus pēli!” Atkal un atkal Bībele brīdina nekrāt bagātības, bet tā vietā iedrošina vispirms meklēt garīgās bagātības un vērtības. Sak.gr.28:20 saka: Uzticīgam papilnam svētības – kas dzenas tik pēc bagātības, netiks attaisnots.” Skat. arī Sak.gr.10:15; 11:4; 18:11; 23:5.
Sak.gr.6:6-11 piedāvā dzīves gudrības attiecībā uz slinkumu un finansiālo izputēšanu, kas galu galā var piemeklēt ikkatru. Mums ir teikts mācīties no čaklajām skudrām, kas strādā, lai sagādātu sev barību. Panti brīdina, lai neguļam, bet tā vietā, lai darām darbus, kas nākotnē atnesīs labumu. ”Slaists” ir slinka persona, kas vienmēr izvēlēsies atpūsties, bet ne darīt darbu. Viņa liktenis ir drošs – nabadzība, trūkums un vajadzība. Cita galējība ir apmātība ar nebeidzamu naudas krāšanu. Tādam, saskaņā ar Sak.gr.5:10, nekad nav bijis un nebūs gana, jo vajadzība pēc naudas tikai aug. 1. vēstule Tim.6:6-11 arī brīdina pret iekāri un dzīšanos pēc nebeidzamas bagātības.
Tā vietā, lai tikai krātu bagātības priekš sevis, Bībele saka, ka jāattīsta došanas modelis. ”Kas skopi sēj, skopi arī pļaus, un, kas bagātīgi sēj, bagātīgi arī pļaus; katrs lai dod tā, kā iesaka sirds, nevis ar sarūgtinājumu vai piespiedu kārtā; priecīgu devēju Dievs mīl” (2.Kor.9:6-7). Mēs arī esam iedrošināti būt par labiem saimniekiem visam, ko Dievs devis. Lk.ev.16:1-13 Jēzus stāsta līdzību par negodīgu saimnieku tā brīdinot mūs, lai esam uzticīgi visā, ko Dievs mums devis. ”Ja jūs neesat bijuši uzticami netaisnības mamona lietās, kas jums uzticēs patieso” (pants 11). Kā arī mēs esam atbildīgi par savas ģimenes uzturēšanu un to mums Pāvils atgādina 1.vēstulē Tim.5:8: ”Bet, ja kāds par savējiem negādā, sevišķi par mājiniekiem, tas ticību ir atmetis un ir sliktāks par neticīgo.”
Tātad, ko Bībele māca attiecībā uz naudu? Atbilde varētu būt apkopota vienā vārdā – gudrību. Mums jābūt gudriem rīkojoties ar naudu, bet nav tikai jākrāj. Mums jātērē nauda, bet ar apdomību un kontroli pār sevi. Mums jādod Tam Kungam atpakaļ priecīgi un ziedojoši. Mums jātērē nauda palīdzot citiem, bet ar apķērību, sapratni un vadību no Dieva Gara. Nav nekas slikts būt bagātam, bet ir slikti mīlēt naudu. Nav nekas slikts būt nabagam, bet ir slikti izšķērdēt savu naudu banālās, nenozīmīgās lietās. Naudas saimniekošanas lietā Bībele pastāvīgi un nepārtraukti uzstāj, ka jābūt gudriem; un māca kā tādiem būt.
English
Ko saka Bībele par spēju apieties ar naudu