settings icon
share icon
Jautājums

Kas notika ar Derības Šķirstu?

Atbilde


Jau gadsimtiem ilgi teologi, Bībeles studenti un arheologi ir pārņemti ar vēlmi uzzināt – kas notika ar Derības Šķirstu? Jūdas ķēniņš savā astoņpadsmitajā valdīšanas gadā pavēlēja atgriezt Derības Šķirstu Jeruzalemes Templī (2.Laiku gr.35:1-6, salīdziniet ar 2.nod.; 2.Ķēniņu gr.23:21-23). Kopš tā laika Derības Šķirsta atrašanās vieta Bībelē nav minēta. Četrdesmit gadus vēlāk Babilonijas ķēniņš Nebūkadnecars iekaroja Jeruzalemi un izlaupīja Templi. Apmēram desmit gadus vēlāk viņš atgriezās, paņēma no Tempļa pārpalikušo un sadedzināja. Arī pilsētu viņš nodedzināja līdz pat zemei. Tātad, kur palika Derības Šķirsts? Vai to paņēma Nebūkadnecars? Vai tas tika iznīcināts kopā ar pilsētu? Vai arī tas tika pārvests un droši noglabāts? Šķiet, ka vienreiz jau līdzīga Šķirsta glābšanas operācija bija notikusi Solomona dēla valdīšanas laikā, kad Ēģiptes faraons Šhišaks iebruka Templī. (mēs sakām ‘’šķiet’’ tāpēc, ka, ja Shišaks būtu paņēmis šķirstu, tad kāpēc Josija pieprasīja to atpakaļ no levitiešiem? Ja šķirsts būtu bijis Ēģiptē, tad tas nevarēja būt bijis pie levitiešiem un Josija negrieztos pie tiem ar šādu lūgumu.

2.Makabeju grāmata, kas nav kanoniska, ziņo, ka tieši pirms Babilonijas iebrukuma Jeremija sekojot ‘’dievišķajai atklāsmei pavēlēja, lai tabernakuls un šķirsts būtu kopā ar viņu nepārtraukti, un... Viņš devās uz vietu kalnā, ko kuras Mozum bija ļauts apskatīt apsolīto zemi (t.i. kalns Nebo, 5,Mozus gr.31:1-4). Atradis alu Jeremija noglabāja tabernakulu, šķirstu un kvēpināmā vīraka altāri; pēc viņš nobloķēja ieeju’’ (Makabeju gr.2:4-5). ‘’Tomēr bija tādi, kas Izsekoja Jeremiju kārtībā, lai iezīmētu ceļu uz alu, bet viņi to nespēja. Jeremija to padzirdējis pārmeta viņiem un teica: ‘’šī vieta paliks nezināma līdz laikam, kad Dievs savāks visus Savus cilvēkus kopā atkal un parādīs viņiem Savu žēlastību. Tad Dievs atklās visas šīs lietas un Kunga godība būs redzama mākonī, tieši tāpat, kā tas notika Mozus laikā un arī tad, kad Solomons lūdzās, lai Tempļa varenība tiktu iesvētīta’’ (Makabeju 2:6-8). Nav zināms vai šis otrās šķiras (sk.2:1) ziņojums ir akurāts. Pat ja tas ir, mēs to nezināsim līdz Kunga atgriešanās brīdim.

Citas teorijas attiecībā uz zudušā šķirsta aptuveno atrašanās vietu iekļauj rabīnu Slomo Gorenu (Shlomo Goren) un Jehudu Getcu (Yehuda Getz) teikto. Viņi apgalvo, ka šķirsts ir noslēpts zem Tempļa kalna. Noglabāts jau pirms Nebūdkadnecara iebrukuma, lai viņš to nenozagtu. Diemžēl uz šodienu Tempļa kalns ir kalnu celtne, Islāma svētā pilsēta un vietējā musulmaņu komiteja noraida visus lūgumus atļaut izdarīt arheoloģiskos meklējumus. Tāpēc šis apgalvojums nav pārbaudāms.

Pētnieks Vendils Džons (Vendyl Jones) un arī daudzi citi tic, ka starp Nāves jūrā atrastajiem artefaktiem (materiālās kultūras pieminekļi), mīklainais ‘’vara rullis’’ no trešajām Kumrānu salām ir ļoti vērtīga karte, kas norāda uz vietām, kurās varētu atrasties no Tempļa paņemtie dārgumi (pirms Babiloniešu ierašanās) un starp tiem atrodas arī pazudušais Derības šķirsts. Neviens nav pārliecināts par šā apgalvojuma pareizību, jo līdz šim vēl nevienam nav izdevies noteikt visas nepieciešamās ģeogrāfiskās robežas, kas redzamas rullī. Daži zinātnieki domā, ka šis Vara Rullis varētu būt tas, ko apraksta 2.Makabeju gr.1:2 un 4 panti. Šie panti apraksta kā Jeremija slēpa Derības Šķirstu. Lai arī šī doma tiešām ir interesanta, tomēr tā ir nepamatota un nav pierādāma.

Bijušais Austrumu Āfrikas avīzes ‘’The Economist’’ korespondents Grahams Hankoks (Graham Hancock) 1992.gadā publicēja grāmatu ar nosaukumu ‘’Zīmes un Zīmogi: Zudušā Derības šķirsta meklējumi,’’ kurā viņš centās pierādīt to, ka zudušais Derības Šķirsts ir nobēdzināts Svētās Marijas Ciānas baznīcā Aksumā, senajā Etiopijas pilsētā. Pētnieks Roberts Kornuks (Robert Cornuke) no B.A.S.E. institūta arī tic, ka Šķirsts atrodas Aksumā. Tomēr, lai arī meklēts, tas nav atrasts. Līdzīgi tam arheologs Miķelis Sanders (Michael Sanders) tic, ka Šķirsts ir noslēpts senajā Eģiptes pilsētā Izraēlas ciemā ar vārdu Darharija (Djaharya). Tomēr arī tur nekad nekas nav bijis atrasts.

Apšaubāmas Īriešu tradīcijas stāsta, ka Šķirsts ir nobēdzināts zem Taras kalna Īrijā. Daži zinātnieki tic, ka šī ir viena no tā saucamajām īriešu zelta leģendām -‘’zelta pods un varavīksnes baigas.’’ Pat vēl mazāk ticami ir Rona Vata un Toma Krotsera (Ron Wyatt un Tom Crotser) ziņojumi, ka tie ir redzējuši Šķirstu Pisgaha kalnā netālu no Nebo kalna. Abi šie vīri nav cienīti arheoloģiskās sabiedrības aprindās un, protams, nav bijuši spējīgi pierādīt savu vārdus kā patiesus esam.

Kopumā, Derības Šķirsts ir pazudis visiem, bet tikai ne Dievam. Tiek piedāvātas dažādas teorijas attiecībā uz šo jautājumu, tomēr Šķirsts nav atrodams. 2.Makabeju grāmatā rakstītais varētu būt taisnība- mēs neatradīsim pazudušo Derības Šķirstu, ne arī, kas ar to ir noticis, līdz mūsu Kunga atgriešanās brīdim.

English



Atpakaļ uz latvisko versiju

Kas notika ar Derības Šķirstu
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries