settings icon
share icon
Jautājums

Kāpēc Jēzus miršanas brīdī tempļa priekškars pārplīsa uz pusēm?

Atbilde


Jēzus dzīves laikā svētais templis, kas atradās Jeruzalemē, bija galvenais ebreju reliģiskais centrs. Templī tika upurēti dzīvnieki un kalpots Dievam saskaņā ar Mozus likumiem. Vēstulē Ebr.9:1-9 ir teikts, ka tempļa priekškars bija tas, kas nošķīra Vissvētāko no Svētajiem – Dieva uzturēšanās vietu uz zemes – no pārējās tempļa daļas, kurā bija atļauts ieiet cilvēkiem. Tas nozīmē, ka cilvēki bija nošķirti no Dieva grēka dēļ (Jes.59:1-2). Ieiet templī un uzturēties Dieva klātbūtnē bija atļauts tikai augstajam priesterim, un tikai vienreiz gadā (2.Moz.gr.30:10; Ebr.9:7), lai veiktu izpirkšanu par visas Izraēlas grēkiem (3.Moz.gr.16).

Salamana templis bija 30 elkoņus augsts (1.Ķēn.6:2), bet saskaņā ar ebreju vēsturi, kuru rakstīja Josefs, Hērods pacēla tempļa augstumu līdz 40 elkoņiem. Tempļa priekškars varētu būt bijis 18.28800 metrus augsts. Josefs (ebreju vēsturnieks) saka arī to, ka priekškars bija 101.6 milimetrus biezs, tā, ka pat zirgi katrs no savas puses velkot nevarēja to pārplēst. 2.Moz.gr.māca, ka šis priekškars bija darināts no smalki saausta audekla purpursarkanā, zilā un spilgti sarkanā krāsā.

Priekškara lielums un biezums notiekošo Jēzus nāves brīdī pie krusta padara daudz nozīmīgāku. ”Tad Jēzus atkal iekliedzās skaļā balsī un nomira. Un, redzi, tempļa priekškars tika pārplēsts divās daļās.. ” (Mt.ev.27:50-51).

Tātad, kāda nozīme ir tam, ka priekškars tika pārplēsts uz pusēm, kāpēc tas pārplīsa un ko tas nozīmē mums uz šodienu? Galvenokārt priekškara pārplīšana uz pusēm Jēzus nāves mirklī dramatiski attēlo to, ka Viņa upuris, Viņa Paša asiņu izliešana bija absolūti pietiekama atlīdzība par mūsu visu grēkiem. Tas vēstīja to, ka tagad ceļš pie Vissvētākā no Svētākajiem ir atvērts visiem cilvēkiem uz visiem laikiem. Gan ebrejiem, gan ne ebrejiem.

Jēzus miršanas brīdī priekškars pārplīsa un Dievs izgāja no tempļa, lai vairāk nekad nedzīvotu būvē, kas cilvēku roku celta (Ap.d.gr.17:24). Dievs pielika punktu templim un visām reliģiskajām sistēmām. Jeruzaleme un templis tika ”nopostīti” (romiešu iznīcināti) m.ē.70.gados precīzi, kā to Jēzus bija pravietojis (Sk.Lk.ev.13:35). Kamēr vien templis bija saglabāts, tas viennozīmīgi nozīmēja Vecā Testamenta turpinājumu. Vēstulē Ebrejiem 9:8-9 tiek norādīts, ka vecajiem laikiem ir jāiet prom, jo jaunais laiks tika nostiprināts (Ebr.8:13).

Zināmā mērā priekškara pārplīšana simbolizēja Pašu Kristu kā vienīgo ceļu pie Tēva (Jņ.ev.14:6). Šis ir norādīts ar to faktu, ka augstajam priesterim vajadzēja ieiet pie Vissvētākā no Svētākajiem aiz priekškara. Tagad Kristus ir mūsu augstais Priesteris un mēs, kā ticīgie Viņa pabeigtajam darbam piedalāmies Viņa priesterībā. Pie Vissvētākā no Svētākajiem mēs dodamies caur Viņu. Vēstulē Ebrejiem 10:19-20 ir teikts, ka uzticīgais Viņa svētnīcā ieiet caur Jēzus asinīm: ”Tas ir jauns, dzīvs ceļš, ko Viņš mums atvēris caur tempļa priekškaru, tas ir, caur Savu Miesu.” Tas simbolizē Paša Jēzus pārplēsto miesu mūsu labā tieši tāpat, kā priekškars tika pārplēsts uz pusēm mūsu labā.

Priekškara pārplīšana uz pusēm no pašas augšas līdz pat apakšai ir apstiprināts vēsturisks fakts. Šī gadījuma nozīmīguma dziļums ir brīnišķīgi izskaidrots, līdz pat smalkākajām detaļām, vēstulē Ebrejiem. Visas uz templi attiecīgās lietas bija tikai ēna nākošajām lietām un jau no paša sākuma tās visas norādīja uz Jēzu Kristu. Viņš bija priekškars, kas atļāva ieiet pie Vissvētākā no Svētākajiem. Visiem ticīgajiem tagad ir atvērta pieeja Dievam caur Viņa nāvi.

Tempļa priekškars bija pastāvīgs atgādinājums tam, ka cilvēce nav spējīga tuvoties Dievam, jo grēks to ir padarījis par nederīgu un nepiemērotu. Tas, ka upuris par grēkiem tika piedāvāts ik gadu un neskaitāmie citi ikdienas, atkārtojamie upuri grafiski rādīja, ka nav iespējams nomaksāt par grēkiem, tos patiesi izpirkt vai nodzēst ar nevainīgu dzīvnieku upurēšanu. Jēzus Kristus caur Savu nāvi likvidēja barjeru starp Dievu un cilvēku. Tagad mēs esam spējīgi, mums ir atļauts tuvoties Viņam ar pārliecību, pašpaļāvību un drosmi (Ebr.4:14-16).

English



Atpakaļ uz latvisko versiju

Kāpēc Jēzus miršanas brīdī tempļa priekškars pārplīsa uz pusēm?
Kopīgojiet šo lapu: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries