Klausimas
Ką reiškia, jog žmogus yra sukurtas pagal Dievo atvaizdą (Pradžios 1:26-27)?
Atsakymas
Paskutinę sukūrimo dieną Dievas tarė: „Padarykime žmogų pagal mūsų atvaizdą ir panašumą“ (Pradžios 1:26). Dievas suformavo žmogų iš dulkių ir davė Jam gyvybę pasidalindamas savo gyvybės kvapu (Pradžios 2:7). Žmogus yra unikalus ir išsiskiria iš kitų Dievo kūrinių tuo, kad jis turi materialų kūną ir nematerialią sielą/dvasią.
Tai, kad mes esame sukurti pagal Dievo atvaizdą ar panašumą, paprasčiausiai reiškia, jog mes esame panašūs į Dievą. Adomas buvo panašus į Dievą ne tuo, kad jis turėjo kūną ir kraują, nes Šventajame Rašte parašyta, jog Dievas yra dvasia (Jono 4:24) ir egzistuoja be kūno. Adomo kūnas atvaizdavo Dievą tuo, kad jis buvo sukurtas tobulos sveikatos ir nemirtingas.
Žmogus panašus į Dievą savo nematerialia dalimi. Ji išskiria žmogų iš gyvūnų ir pastato jį viršum jų, kad jis juos valdytų (Pradžios 1:28). Nemateriali žmogaus dalis taip pat leidžia žmogui bendrauti su Kūrėju. Tuo žmogus panašus į Dievą protiškai, morališkai ir socialogiškai.
Protiškai/psichiškai žmogus buvo sukurtas kaip išmintingas ir turintis valią. Kitaip tariant, žmogus gali mąstyti ir pasirinkti. Tai atvaizduoja Dievo intelektą ir laisvę. Kiekvieną kartą, kai kas nors išranda naują aparatą, parašo knygą, nutapo paveikslą, mėgaujasi simfonija, isprendžia uždavinį, duoda vardą augintiniui, jis/ji skelbia, jog mes esame sukurti pagal Dievo atvaizdą.
Morališkai žmogus buvo sukurtas teisus ir tobulai nekaltas, tuo atspindėdamas Dievo šventumą. Dievas matė visa, ką buvo padaręs (įskaitant žmoniją) ir sakė, jog tai yra „labai gerai“ (Pradžios 1:31). Mūsų sąžinė, „dorovės kompasas“, yra to originalaus teisumo likutis. Kai kas nors parašo įstatymą, atsitraukia nuo blogio, giria teisingą elgesį ar jaučiasi kaltas, jis tuo patvirtina, jog mes esame sukurti pagal Dievo atvaizdą.
Socialogiškai žmogus buvo sukurtas bendravimui. Tai atspindi Dievo Trejybę ir Jo meilę. Edeno sode pagrindiniai žmogaus santykiai buvo su Dievu (Pradžios 3:8), tačiau Dievas taip pat sukūrė moterį, nes „Negerai žmogui būti vienam“ (Pradžios 2:18). Kiekvieną kartą, kai kas nors tuokiasi, susidraugauja, apkabina vaiką ar eina į bažnyčią, jis parodo, jog mes esame sukurti pagal Dievo atvaizdą.
Tai, kad Adomas galėjo laisvai pasirinkti yra vienas iš mūsų panašumų į Dievą. Nors Adomas turėjo teisią prigimtį, jis pasirinko blogį ir maištavo prieš savo Kūrėją. Tuo jis sugadino Dievo atvaizdą, ir tai buvo perduota jo palikuonims (Romiečiams 5:12). Šiandien mes vis dar esame Dievo atvaizdai, bet mes taip pat turime nuodėmės randus. Protiškai/psichiškai, morališkai, socialogiškai ir fiziškai mumyse matoma nuodėmė.
Gera žinia yra tai, jog, kai Dievas atperka žmogų, Jis pradeda atkurti originalų Dievo atvaizdą. Jis kuria naują žmogų, sutvertą pagal Dievą teisume ir tiesos šventume (Efeziečiams 4:24). Šis atpirkimas prieinamas tik per Dievo malonę tikėjimu Jėzumi Kristumi, kuris mus gelbsti iš nuodėmių, kurios mus skiria nuo Dievo (Efeziečiams 2:8-9). Kristuje mes esame nauji kūriniai pagal Dievo panašumą (2 Korintiečiams 5:17).
English
Ką reiškia, jog žmogus yra sukurtas pagal Dievo atvaizdą (Pradžios 1:26-27)?