Klausimas
Kalvinizmas ir Arminianizmas- kuris iš jų teisingas?
Atsakymas
Kalvinizmas ir Arminianizmas yra dvi teologijos sistemos, kurios bando paaiškinti santykį tarp Dievo suverenumo ir žmogaus atsakomybės išgelbėjime. Kalvinizmo pavadinimas yra kilęs nuo John Calvin, prancūzų teologo, kuris gyveno 1509-1564. Arminianizmo pavadinimas yra kilęs nuo Jacobus Arminius, olandų teologo, kuris gyveno 1560-1609.
Abi sistemos gali būti sutrauktos į penkis punktus. Kalvinizmas tiki visišku žmogaus sugedimu, o Arminianizmas tiki daliniu sugedimu. Visiškas sugedimas reiškia, kad kiekvienas žmogaus aspektas/dalis yra sugadinta nuodėmės, ir žmonės negali patys ateiti pas Dievą. Dalinis sugedimas- tai įsitikinimas, jog kiekvienas žmogaus aspektas/dalis yra sugadintas nuodėmės, bet ne tiek, kad žmogus nesugebėtų pats įtikėti Dievu.
Kalvinistai tiki, jog Dievas išsirinko tikinčiuosius be jokių sąlygų, o Arminianistai tiki, jog išsirinkimas buvo su sąlygomis. Išsirinkimas be sąlygų reiškia, jog Dievas išsirinko tikinčiuosius remiantis tik savo valia, o ne dėl žmogaus nuopelnų. Išsirinkimas su sąlygomis reiškia, jog Dievas išsirenka žmones išgelbėjimui žinodamas, kurie žmonės patikės Kristumi ir bus išgelbėti. Taigi yra sąlyga, jog žmogus pasirinks Dievą.
Kalvinistai laiko atpirkimą ribotu, o Arminianistai neribotu. Šis punktas sukelia daugiausiai diskusijų. Ribotas atpirkimas reiškia, jog Jėzus numirė tik už išrinktuosius. Neribotas atpirkimas moko, jog Jėzus mirė už visus, bet Jo mirtis nėra veiksminga iki tol, kol žmogus priima Jį tikėjimu.
Kalvinistai taip pat tiki, jog Dievo malonės negalima atsisakyti, o Arminianistai sako, jog žmogus gali jos atsisakyti. Neatsispiriama Dievo malonė tai tikėjimas, jog, kai Dievas pašaukia žmogų išgelbėjimui, tas žmogus neišvengiamai bus išgelbėtas. Tačiau tie, kurie tiki, jog įmanoma atsisakyti Dievo malonės, teigia, kad Dievas kviečia visus, tačiau daug žmonių priešinasi ir nepriima Jo kvietimo išgelbėjimui.
Kalvinizmas laikosi tikinčiųjų išlikimo iki galo tikėjimo, o Arminizmas tiki sąlyginiu išgelbėjimu. Tikinčiųjų ištvėrmingumas reiškia, jog žmogus, kuris yra Dievo išrinktas išgelbėjimui, bus išsaugotas tikėjime ir neatsižadės Kristaus visam laikui bei nenusisuks nuo Jo. Sąlyginis išgelbėjimas teigia, jog tikintysis Jėzumi Kristumi savo laisva valia gali nusisukti nuo Kristaus ir prarasti išgelbėjimą.
Taigi, kuri iš šių tikėjimo sistemų yra teisinga? Įdomu tai, kad Jėzaus Kūne (Bažnyčioje) yra tiek įvairovės, jog yra daug skirtingų Kalvinizmo ir Arminianizmo mišinių. Yra penkių puntų Kalvinistai, ir penkių punktų Arminianistai. Taip pat yra trijų punktų Kalvinistai ir dviejų punktų Arminianistai. Dauguma tikinčiųjų yra kažkur tarp tų dviejų požiūrių. Galų gale, mes tikime, jog abi sistemos bando paaiškinti tai, kas yra nepaaiškinama. Žmonės neturi sugebėjimo suprasti šio dalyko. Taip, Dievas yra suverenus ir viską žinantis. Taip, žmonės yra kviečiami padaryti nuoširdžius sprendimus ir tikėti Jėzumi jų išgelbėjimui. Šie du faktai atrodo prieštaraujantys vienas kitam, but Dievui jie tobulai aiškūs.
English
Kalvinizmas ir Arminianizmas- kuris iš jų teisingas?