settings icon
share icon

Giesmių Giesmė Knyga

Autorius: Pagal pirmą eilutę, Giesmių giesmė parašė Saliamonas. Šį giesmė yra viena iš 1005, kurias Saliamonas parašė (1 Karalių 4:32). Knygos pavadinimas reiškia, kad ši giesmė buvo pati geriausia.

Užrašymo data: Saliamonas šią giesmę tikriausiai parašė savo valdymo pradžioje. Tikriausiai šis kūrinys buvo parašytas apie 965 metus.

Užrašymo tikslas: Giesmių giesmė yra lyrinė poema, kurioje išaukštinamos meilės vertybės tarp vyro ir žmonos. Poemoje santuoka yra aiškiai pristatoma, kaip Dievo sukurta. Vyras ir moteris turi gyventi kartu santuokoje, mylėdami vienas kitą dvasiškai, emociškai ir fiziškai.

Svarbios eilutės: „Saikdinu jus, Jeruzalės dukros, laukų stirnomis ir elnėmis, nežadinkite ir nekelkite mano mylimosios, kol ji pati nenorės" (Giesmių giesmė 2:7; 3:5; 8:4).

„Draugai, valgykite ir gerkite, mano mylimieji!" (Giesmių giesmė 5:1)

„Laikyk mane kaip antspaudą prie savo širdies, kaip apyrankę ant rankos. Meilė yra stipri kaip mirtis, pavydas žiaurus kaip mirusiųjų buveinė. Jos karštis yra ugnies karštis, stipriausia liepsna. Daugybė vandenų neužgesins meilės ir srovės nepaskandins jos. Jei žmogus duotų už meilę visus savo turtus, būtų visiškai paniekintas" (Giesmių giesmė 8:6-7).

Trumpas apibendrinimas: Ši poema yra dialogas tarp vyro (karaliaus) ir jo žmonos (šulamietės). Mes galime knygą padalinti į tris dalis: draugystė (1:1-3:5); vestuvės (3:6-5:1) ir bręstanti santuoka (5:2-8:14).

Giesmė prasideda prieš vestuves- būsimoji nuotaka trokšta būti su savo sužadėtiniu ir laukia intymių glamonių. Tačiau ji perspėja, kad meilė turėtų natūraliai išsivystyti. Karalius giria šulamietės grožį, tuo padėdamas jai saugiau jaustis dėl savo išvaizdos. Šulamietė susapnuoja sapną, kuriame jį praranda Saliamoną ir ieško jo po visą miestą. Su miesto sargų pagalba ji randa savo mylimąjį, tvirtai į jį įsikabina ir nuveda jį į saugią vietą. Prabudusi ji vėl pakartoja, kad nereikia skubinti meilės.

Vestuvių naktį vyras vėl giria savo žmonos grožį. Simboline kalba žmona kviečia savo sutuoktinį mėgautis viskuo, ką ji gali pasiūlyti. Jie mylisi ir Dievas laimina jų sąjungą.

Santuokai bręstant, vyras ir žmona patiria sunkumų, kuriuos simbolizuoja kitas sapnas. Antrajame sapne šulamietė atstumia savo vyrą ir jis ją palieka. Jausdamasi labai kalta, ji ieško jo mieste. Tačiau šį kartą vietoje to, kad padėtų jai, sargai ją primuša- tai jos kankinančios sąžinės simbolis. Viskas baigiasi laimingai- mylimieji susitinka ir susitaiko.

Giesmės pabaigoje vyras ir žmona yra saugūs jų meilėje vienas kitam, jie dainuoja apie tikros meilės išliekamumą ir trokšta būti vienas kito būvime.

Ženklai: Kai kurie Biblijos aiškintojai Giesmių giesmę laiko tiesioginiu Kristaus ir Jo bažnyčios vaizdavimu. Kristus yra laikomas karaliumi, o šulamietė atstovauja bažnyčią. Nors mes tikime, kad ši knyga turi būti interpretuojama tiesiogiai kaip santuokos paveikslas, joje yra keletas elementų, kurie pranašiškai vaizduoja bažnyčia ir jos santykius su jos karaliumi, Viešpačiu Jėzumi. Giesmių giesmės 2:4 apibūdina kiekvieno tikinčiojo, kurio siekia Viešpats Jėzus, patirtį. Mes esame labai turtingi dvasiškai ir apgaubti Jo meile. 2 skyriaus 16 eilutėje parašyta: „Mano mylimasis yra mano, o aš jo. Jis gano tarp lelijų". Čia vaizduojamas ne tik tikinčiojo Kristumi saugumas (Jono 10:28-29), tačiau ir Gerasis Ganytojas, kuris pažįsta savo avis- tikinčiuosius- ir guldo savo gyvybę už mus (Jono 10:11). Jo dėka mes nebesame sutepti nuodėmę, nes mūsų „dėmės" buvo apvalytos Jo krauju (Giesmių giesmė 4:7; Efeziečiams 5:27).

Praktinis pritaikymas: Mūsų pasaulyje yra daug sąmyšio apie santuoką. Skyrybų dažnumas ir šiuolaikiniai bandymai iš naujo apibūdinti, kas yra santuoka, yra labai priešingi tam, kas parašyta Giesmių giesmėje. Pasak biblinio poeto, santuoka turi būti švenčiama, gerbiama ir ja turi būti mėgaujamasi. Šioje knygoje pateikiami keli praktiški patarimai, kaip sustiprinti mūsų santuokas:

1) Skirk savo sutuoktiniui dėmesio, kurio jam/jai reikia. Skirk laiko pilnai pažinti savo sutuoktinį.

2) Sėkmingiems santykiams yra būtini padrąsinimai ir pagyrimai, o ne kritika.

3) Mėgaukitės vienas kitu. Suplanuokit išvykų. Būkit išradingi, žaismingi vienas su kitu. Mėgaukitės Dievo dovanota santuokos meile.

4) Darykite viską, ką reikia, kad užtikrintumėte savo įsipareigojimą savo sutuoktiniui. Atnaujinkite įžadus; spręskite problemas ir net nesvarstykite skyrybų kaip vieno iš sprendimų. Dievas siekia, kad jūs abu gyventumėte ramioje ir saugioje meilėje.

English

Grįžti į: Senojo Testamento Apžvalga

Grįžti į: Biblijos Apžvalga



Grįžti į svetainę lietuvių kalba

Giesmių Giesmė Knyga
Bendrinkite šį puslapį: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries