Klausimas
Kas yra JEDP teorija?
Atsakymas
Trumpai tariant, JEDP teorija teigia, jog pirmos penkios Biblijos knygos (Pradžios, Išėjimo, Kunigų, Skaičių ir Pakartoto Įstatymo) nebuvo parašytos vien tik Mozės, kuris mirė 1400 metų pr. Kr, bet kad po Mozės mirties dar buvo kiti autoriai/sudarytojai. Ši teorija remiasi faktu, kad skirtingose Penkiaknygės dalyse yra naudojami skirtingi Dievo vardai bei yra matomi lingvistinio stiliaus skirtumai. Raidės JEDP teorijoje atstovauja tariamus keturis autorius: autorių, kuris naudojo Dievo vardą Jehovah; autorių, kuris naudojo Dievo vardą Elohim; Pakartoto Įstatymo (anligškai Deuteronomy) autorių ir dvasininką autorių, parašiusį Kunigų knygą (angliškai priestly author). Pagal JEPD teoriją skirtingos Penkiaknygės dalys buvo kartu sudėtos IV amžiuje prieš Kristų, ir sudarytojas tikriausiai buvo Ezra.
Kodėl skirtingi Dievo vardai buvo tariamai parašyti vieno autoriaus? Pavyzdžiui, Pradžios 1 skyriuje panaudotas Dievo vardas Elohim, o 2 skyriuje YHWH (Jehova). Tokia struktūra yra gana dažna Penkiaknygėje. Atsakymas yra paprastas. Mozė naudojo Dievo vardą, kuris geriausiai perteikė tai, ką jis norėjo pasakyti. Pradžios 1 skyriuje Dievas yra Elohim, galingas Dievas Kūrėjas. Pradžios 2 skyriuje, Dievas yra Yahweh, asmeninis Dievas, kuris sukūrė ir artimai bendrauja su žmonija. Tai nereiškia, kad Penkiaknygę parašė skirtingi autoriai. Paprasčiausiai vienas autorius naudojo skirtingus Dievo vardus, kad pabrėžtų, kas yra sakoma, ir geriau apibūdintų skirtingus Dievo charakterio aspektus.
Kalbant apie skirtingus rašymo stilius, nejaugi mes nesitikėtume, kad autorius naudos kitokį lingvistinį stilių rašant istoriją (Pradžios knyga), teisinius įstatus (Išėjimo, Pakartoto Įstatymo knygos) ir užrašant subtilias aukojimo sistemos detales (Kunigų knyga)? JEDP teorijos šalininkai paima paaiškinamus Penkiaknygės skirtumus ir sukuria teoriją, kuri neturi jokio pagrindo nei realybėje, nei istorijoje. Jokie J, E, D ar P dokumentai nebuvo rasti. Jokie senovės žydų ar krikščionių mokslininkai niekada net neužsiminė, kad tokie dokumentai egzistavo.
Pats stipriausias argumentas prieš JEDP teoriją yra pati Biblija. Morkaus 12:26 Jėzus sakė: „O kad mirusieji keliasi,- ar neskaitėte Mozės knygoje, kaip Mozei Dievas pasakė iš krūmo: ‘Aš esu Abraomo Dievas, Izaoko Dievas ir Jokūbo Dievas!’?“ Taigi Jėzus labai aiškiai pasakė, kad Mozė aprašė įvykį su degančiu krūmu, esantį Išėjimo 3:1-3. Apaštalų darbų 3:22 Lukas komentuoja Pakartoto Įstatymo 18:15 ištrauką ir Mozę vadina tos ištraukos autoriumi. Romiečiams 10:5 Paulius kalba apie teisumą, kurį Mozė apibūdina Kunigų 18:5. Taigi Paulius liudija, kad Mozė yra Kunigų knygos autorius. Jėzus parodė, kad Mozė yra Išėjimo knygos autorius, Lukas (Apaštalų darbuose) parodė, kad Mozė parašė Pakartoto Įstatymo knygą ir Paulius sakė, kad Mozė parašė Kunigų knygą. Tam, kad JEDP teorija būtų teisinga, Jėzus, Lukas ir Paulius turi arba būti melagiai, arba neteisingai suprasti Senąjį Testamentą. Pasitikėkime Jėzumi ir žmogiškais Šventojo Rašto autoriais, o ne absurdiška ir nepagrįsta JEDP teorija (2 Timotiejui 3:16-17).
English
Kas yra JEDP teorija?