Klausimas
Kas yra krikščioniška etika?
Atsakymas
Krikščioniška etika yra puikiai apibendrinta Kolosiečiams 3:1-6: „Jeigu esate su Kristumi prikelti, siekite to, kas aukštybėse, kur Kristus sėdi Dievo dešinėje. Mąstykite apie tai, kas aukštybėse, o ne apie tai, kas žemėje. Jūs juk esate mirę, ir jūsų gyvenimas su Kristumi yra paslėptas Dieve. Kai pasirodys Kristus- mūsų gyvenimas, tada su Juo ir jūs pasirodysite šlovėje. Todėl marinkite tuos savo narius, kurie yra žemėje: ištvirkavimą, netyrumą, aistringumą, piktą pageidimą, taip pat godumą, kuris yra stabmeldystė. Dėl šių dalykų ateina Dievo rūstybė neklusnumo vaikams“.
Nors Biblija yra daugiau nei tik sąrašas dalykų, kuriuos mes galime ir negalime daryti, tačiau ji taip pat pateikia detalius nurodymus, kaip mes turėtume gyventi. Biblijoje yra viskas, ką mums reikia žinoti apie krikščionišką gyvenimą. Tačiau Biblijoje nėra aiškiai kalbama apie kiekvieną įmanoma situaciją. Kaip tuomet jos gali užtekti susiduriant su visomis etinėmis dilemomis? Būten čia krikščioniška etika tampa svarbi.
Mokslininkai etika apibūdina kaip „moralinių principų rinkinį, moralės mokslą“. Taigi krikčioniška etika yra iš krikščioniško tikėjimo paimti principai, kuriais mes vadovaujamės gyvenime. Nors Dievo Žodis nekalba apie kiekvieną situaciją, su kuria mes susiduriame, Jo principai mums suteikia standartus, kuriais mes turime vadovautis savo gyvenimuose ir situacijose, kurių nėra Biblijoje.
Pavyzdžiui, Biblijoje niekur nerašoma apie nelegalių narkotikų vartojimą, tačiau iš principų, kuriuos randame Rašte, mes žinome, kad tai yra neteisinga. Visų pirma, Biblijoje parašyta, kad mūsų kūnas yra Šventosios Dvasios šventykla, ir kad mes savo kūnu turėtume nešti garbę Dievui (1 Korintiečiams 6:19-20). Žinodami, ką narkotikai daro mūsų kūnams- kenkia įvairiems organams-, juos naudodami mes griautume Šventosios Dvasios šventyklą. Tai tikrai neatneštų Dievui garbės. Biblijoje taip pat parašyta, kad mums reikia paklusti autoritetams, kuriuos Dievas pastatė virš mūsų (Romiečiams 13:1). Kadangi narkotikai yra nelegalūs, juos naudodami mes nepaklustume valdžiai ir prieš ją maištautume. Ar tai reiškia, kad, jeigu narkotikai taptų legalūs, mes galėtume juos vartoti? Ne, nes juos vartojant mes vis tiek pažeistume pirmą principą.
Naudojant Šventajame Rašte esančius principus, krikščionys gali nustatyti etikos taisykles bet kokiai situacijai. Kai kuriose situacijose tai padaryti bus labai lengva, pvz.: krikščioniško gyvenimo taisyklės Kolosiečiams 3 skyriuje. Kitais atvejais reikės giliau pasikasti. Geriausias būdas tai daryti yra melstis skaitant Dievo Žodį. Šventoji Dvasia apsigyveno kiekviename tikinčiajame, ir viena iš Jos pareigų yra mus mokyti, kaip gyventi: „o Guodėjas- Šventoji Dvasia, kurią mano vardu Tėvas atsiųs,- mokys jus visko ir viską primins, ką jums sakiau“ (Jono 14:26). „Bet patepimas, kurį iš Jo gavote, pasilieka jumyse, ir nereikia, kad jus kas nors mokytų, nes pats Jo patepimas moko jus visko, ir jis yra tiesa, o ne melas. Ir kadangi jis jus pamokė, jūs Jame pasiliksite“ (1 Jono 2:27). Taigi, kai mes meldžiamės skaitydami Raštą, Dvasia mus moko ir nukreipia. Ji mums parodys principus, kurių turime laikytis bet kokioje situacijoje.
Nors Dievo Žodis neapima kiekvienos situacijos, su kuria susidursime savo gyvenimuose, Jis yra viskas, ko mums reikia krikščioniškam gyvenimui. Dažniausiai mes galime matyti, ką Biblija apie tai sako, ir pagal tai elgtis. Etikos dilemose, kur Raštas nepateikia aiškių nurodymų, mums reikia ieškoti principų, kuriuos galėtume pritaikyti konkrečioje situacijoje. Mums reikia melstis skaitant Dievo Žodį, ir leisti Šventajai Dvasiai veikti. Per Bibliją Dvasia mus pamokys ir nukreips, padės rasti principus, kurių mums reikia, kad gyventume taip, kaip dera krikščionims.
English
Kas yra krikščioniška etika?