settings icon
share icon
Klausimas

Kas yra sinoptinė problema?

Atsakymas


Kai palyginame pirmas tris evangelijas- Mato, Morkaus ir Luko- aiškiai matome, kad savo turiniu ir išraiška jos yra labai panašios viena į kitą. Dėl to Mato, Morkaus ir Luko evangelijos yra vadinamos „Sinoptinėmis evangelijomis“. Žodis synoptic reiškia „apžvelgti“. Sinoptinių evangelijų panašumai paskatino kai kuriuos žmones spėlioti, ar evangelijų autoriai nesinaudojo tuo pačiu šaltiniu, kažkokiu kitu Kristaus gimimo, gyvenimo, mirties ir prisikėlimo aprašymu, iš kurio jie gavo informaciją savo evangelijoms. Klausimas, kaip paaiškinti sinoptinių evangelijų panašumus ir skirtumus, yra vadinamas sinoptine problema.

Kai kurie ginčijasi, kad Mato, Morkaus ir Luko evangelijos yra tokios panašios, kad jie privalėjo naudoti vienas kito evangelijas ar kitą bendrą informacijos šaltinį. Šis tariamas „šaltinis“ buvo pavadintas “Q“ pagal vokišką žodį „quelle“, kuris reiškia „šaltinis“. Ar yra įrodymų, kad “Q“ dokumentas egzistavo? Ne. Joks ”Q“ fragmentas niekada nebuvo rastas. Nei vienas iš ankstyvųjų bažnyčios tėvų savo raštuose neužsiminė apie evangelijų “šaltinį“. “Q“ yra liberalių mokslininkų, kurie neigia Biblijos įkvėpimą, išradimas. Jie tiki, kad Biblija yra tik literatūrinis darbas, kurį galima kritikuoti, kaip ir bet kokį kitą literatūrinį darbą. Vėlgi, nėra jokių įrodymų, kad “Q“ dokumentas egzistavo- nei biblinių, nei teologinių, nei istorinių įrodymų.

Jeigu Matas, Morkus ir Lukas nenaudojo dokumento “Q”, kodėl tada jų evangelijos tokios panašios? Yra keletas galimų paaškinimų. Gali būti, kad evangelija, kuri buvo pirmiausia parašyta (tikriausiai Morkaus, nors bažnyčios tėvai teigė, kad Mato evangelija buvo parašyta pirmiausia) buvo prieinama kitų evangelijų autoriams. Idėja, kad Matas ir/arba Lukas nukopijavo dalį teksto iš Morkaus evangelijos, nesukelia jokių problemų. Galbūt Lukas turėjo priėjimą prie Morkaus ir Mato evangelijų ir abu tekstus naudojo savo evangelijoje. Luko 1:1-4 parašyta: „Kadangi daugelis rašė pasakojimą apie pas mus buvusius įvykius, kaip mums perdavė nuo pradžios savo akimis mačiusieji ir buvusieji žodžio tarnai, tai ir aš, rūpestingai viską nuo pradžios ištyręs, nusprendžiau surašyti tau, garbingasis Teofiliau, sutvarkytą pasakojimą, kad įsitikintum tikrumu mokymo, kurio buvai išmokytas.“

Galiausiai, sinoptinė „problema“ nėra tokia didelė problema, kaip kai kurie bando ją padaryti. Paaiškinimas, kodėl sinoptinės evangelijos yra tokios panašios yra tas, kad Šventoji Dvasia jas visas įkvėpė, ir jas parašė žmonės, kurie arba patys savo akimis matė tuos įvykius, arba girdėjo kitų pasakojimus. Mato evangeliją parašė apaštalas Matas, vienas iš dvylikos mokinių, kurie sekė Jėzų ir gavo iš Jo pavedimą. Morkaus evangeliją parašė Morkus, artimas Petro, vieno iš dvylikos mokinių, bendradarbis. Evangeliją pagal Luką parašė Lukas, artimas Pauliaus bendradarbis. Kodėl mes neturėtume tikėtis, kad jų pasakojimai bus panašūs? Kiekviena evangelija yra įkvėpta Šventosios Dvasios (2 Timotiejui 3:16-17; 2 Petro 1:20-21). Taigi mes turėtume tikėtis darnumo ir vienybės.

English



Grįžti į svetainę lietuvių kalba

Kas yra sinoptinė problema?
Bendrinkite šį puslapį: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries