Klausimas
Kas yra teistinė evoliucija?
Atsakymas
Teistinė evoliucija yra vienas iš trijų pagrindinių gyvybės atsiradimo požiūrių; kiti du yra ateistinė evoliucija (taip pat žinoma kaip Darvino evoliucija arba natūralistinė evoliucija) ir specialusis sukūrimas.
Pasak ateistinės evoliucijos šalininkų, Dievo nėra ir gyvybė galėjo ir išsivystė iš natūralių anksčiau egzistavusių, neturinčių gyvybės statybinių blokų, kuriems įtaką darė gamtos dėsniai (tokie kaip žemės trauka ir pan.), tačiau tų gamtos dėsnių atsiradimas nėra paaiškintas. Specialiojo sukūrimo šalininkai teigia, jog Dievas tiesiogiai sukūrė gyvybę iš nieko arba iš anksčiau egzistavusių medžiagų.
Teistinės evoliucijos šalininkai gali teigti vieną iš dviejų dalykų. Pirmas variantas yra, kad Dievas egzistuoja, tačiau Jis nebuvo tiesiogiai susijęs su gyvybės pradžia. Jis galbūt sukūrė statybos blokus, Jis galbūt sukūrė gamtos dėsnius ir galbūt Jis net visa tai sukūrė turėdamas omenyje vėliau išsivystančią gyvybę, bet kažkuriuo metu proceso pradžioje, Jis atsitraukė ir leido kūrinijai pačiai vystytis. Jis leido kūrinijai pačiai vystytis, kaip tai bevyktų, ir palaipsniui iš gyvybės neturinčios medžiagos atsirado gyvybė. Šis požiūris yra panašus į ateistinę evoliuciją, nes jis daro prielaidą, kad gyvybė atsirado natūralistiniu būdu.
Antra teistinės evoliucijos alternatyva yra pozicija, kad Dievas padarė daugiau nei vieną ar du stebuklus, kuriant gyvybę, kokią mes žinome šiandien. Jo stebuklai buvo pastovūs. Jis žingsnis po žingsnio vedė gyvybę nuo pirmykščio paprastumo iki šiuolaikinio sudėtingumo, panašiai kaip pavaizduota Darvino gyvybės medyje (žuvis atsirado iš amfibijos, iš kurios atsirado ropliai, iš kurių atsirado paukščiai ir žinduoliai ir t.t.). Ten, kur gyvybė negalėjo pati plėtotis (kaip roplio galūnė natūraliai tampa paukščio sparnu?), Dievas įsikišo. Šis požiūris yra panašus į specialųjį sukūrimą, nes jis daro prielaidą, kad Dievas antgamtiniu būdu prisidėjo prie gyvybės tokios, kokią mes ją šiandien žinome, atsiradimo.
Yra daugybė skirtumų tarp biblinio specialaus sukūrimo ir teistinės evoliucijos perspektyvų. Vienas iš svarbių skirtumų yra jų požiūriai apie mirtį. Teistinės evoliucijos šalininkai yra linkę tikėti, kad žemė yra bilijonų metų amžiaus, ir kad geologinės skiltys su fosilijomis žymi ilgus laikotarpius. Kadangi žmogaus fosilijos randamos tik paviršutiniuose sluoksniuose, teistinės evoliucijos šalininkai tiki, kad daugybė tvėrinių gyveno, mirė ir išnyko prieš žmogaus atsiradimą. Tai reiškia, kad mirtis egzistavo prieš Adomą ir jo nuodėmę.
Biblinio kreacionizmo šalininkai tiki, kad žemė yra relatyviai jauna, ir kad iškasenos ten atsidūrė per Nojaus tvaną. Sluoksnių stratifikacija įvyko dėl hidrologinių rūšiavimų ir suskystinimo- abu šie dalykai yra žinomi reiškiniai. Toks paaiškinimas leidžia tikėti, kad fosilijos bei mirtis ir masinis žmonių išmirimas, kuriuos iškasenos atskleidžia, buvo šimtus metų po Adomo nuodėmės.
Kitas aiškus skirtumas tarp šių dviejų perspektyvų yra jų požiūris į Pradžios knygą. Teistinės evoliucijos šalininkai yra linkę tikėti dienos-amžių arba struktūros teorija; abi šios teorijos alegoriškai interpretuoja Pradžios pirmame skyriuje aprašytą sukūrimą. Jaunos žemės kreacionistai, skaitydami Pradžios pirmą skyrių, tiki 24 valandų diena. Žvelgiant iš krikščioniškos perspektyvos, abu teistinės evoliucijos požiūriai turi trūkumų, nes jie nesutampa su Pradžios knygoje aprašytų sukūrimu.
Teistinės evoliucijos šalininkai įsivaizduoja Darvino scenarijų, kuriame įsivystė žvaigždės, tada saulės sistema, tada žemė, tada augalija ir gyvūnai ir galiausiai žmogus. Abiejų teistinių evoliucijų šalininkai nesutaria tarpusavyje, koks buvo Dievo vaidmuo tuose įvykiuose, bet jie dažniausiai sutinka su Darvino laiko juosta. Ši laiko juosta nesutampa su Pradžios knygos sukūrimo aprašymu. Pavyzdžiui, Pradžios knygoje parašyta, kad žemė buvo sukurta pirmą dieną, o saulė, menulis ir žvaigždės nebuvo sukurtos iki ketvirtos dienos. Kai kurie ginčijasi, kad žodžių tvarka Pradžios knygoje siūlo paaiškinimą, kad žvaigždės buvo sukurtos pirmą dieną, tačiau jų nesimatė pro žemės atmosferą iki ketvirtos dienos; taigi dėl to jos priskiriamos ketvirtai dienai. Tačiau tai sunku įrodyti, nes Pradžios knygoje aiškiai matosi, kad žemė neturėjo atmosferos iki antros dienos. Jeigu saulė, mėnulis ir žvaigždės buvo sukurtos pirmą dieną, jos turėjo būti matomos pirmą dieną.
Taip pat Pradžios knygoje aiškiai parašyta, kad paukščiai buvo sukurti kartu su jūros gyviais penktą dieną, o sausumos gyviai nebuvo sukurti iki šeštos dienos. Tai tiesiogiai prieštarauja Darvino požiūriui, pagal kurį paukščiai išsivystė iš sausumos gyvūnų. Pagal biblinį sukūrimo aprašymą, paukščiai buvo sukurti prieš sausumos gyvūnus. Teistinės evoliucijos šalininkai tiki priešingai.
Vienas iš labiausiai apgailėtinų šiuolaikinės krikščionybės tendencijų yra bandymas interpretuoti Pradžios knygą taip, kad ji sutaptų su evoliucinėmis teorijomis. Daug gerai žinomų Biblijos mokytojų ir gynėjų pasirinko evoliucines teorijas ir kažkaip pradėjo tikėti, kad tiesioginė, pažodinė Pradžios knygos interpretacija yra žalinga krikščionybės tikėtinumui. Jeigu kas nors tuo pasiekiama, tai tik evoliucionistų įsitikinimas, kad tikėjimas Biblija yra toks silpnas, jog ja tikintys žmonės yra pasiruošę greitai daryti kompromisus. Nors tikrų mokslininkų, tikinčių kreacionizmu, skaičius mažėja, tačiau yra keletas ištikimų organizacijų- „Atsakymai Pradžios knygoje“, „Sukūrimo tyrimo draugija“, „Sukūrimo tyrimų institutas“- , kurios patvirtino, jog Biblija ne tik sutampa su mokslu, bet taip pat nei vienas Biblijos žodis nebuvo paneigtas mokslo. Biblija yra gyvas Dievo Žodis, mums duotas visatos Kūrėjo. Dievo aprašymas to, kaip Jis sukūrė visatą, nesutampa su evoliucijos teorija, net jei ta teorija yra teistinė.
English
Kas yra teistinė evoliucija?