Kérdés
Ki volt Adonibézek?
Válasz
Az Adonibézek név jelentése "Bézek ura", a Bírák 1:5-7 igerészben így szerepel: "És találák Adonibézeket Bézekben, és hadakozának ő ellene, és megverék a Kananeust és a Perizeust. És megfutamodott Adonibézek, de űzőbe vevék, és elfogván őt, elvágták kezeinek és lábainak hüvelykújjait. Ekkor monda Adonibézek: Hetven király szedeget vala asztalom alatt, a kiknek elvágattam kezeik és lábaik hüvelykujjait; a mint én cselekedtem, úgy fizetett nékem az Isten. Azután elvivék őt Jeruzsálembe, és ott meghala.".
Ezt az erőszakos uralkodót, Simeon segítségével, Júda törzse győzte le. Adonibézek fogvatartói levágták a hüvelykujját és a nagylábujját. Ezután fogolyként Jeruzsálembe vitték, ahol később lelte halálát. Isten nem adott külön parancsot Bézek urának megcsonkítására, mégis a király önmaga is megvallotta, hogy mivel más uralkodókkal szintén így bánt, így vele szemben is igazságos volt ez a bánásmód.
Bézek városát ma Khirbet Ibziqnek hívják, és Tubásztól északra, Ciszjordániában található (lásd 1Sámuel 11:8). Annak ténye, hogy Adonibézek 10.000 katonát irányított, és 70 királyt kínzott meg, arra utal, hogy nagyon nagy hatalommal rendelkezett. Bézek, melynek jelentése "villám", kapcsolatban állhatott a kánaáni viharisten, Baál imádatával, akinek ábrázolásain jellemzően egy villámot tartva van leképezve.
Adonibézek megkínzását egyesek gonosz cselekedetként vagy a megtorló igazságszolgáltatás egy aktusaként emelik ki, mégis egyértelmű, hogy az izraeliták e királlyal szembeni bánásmódja az engedetlenség cselekedete volt. Az 5Mózes 7:24-ben ez áll: "Az ő királyaikat is kezedbe adja, hogy eltöröljed az ő nevöket az ég alól; senki ellened nem állhat, míglen elveszted őket.". Ahelyett, hogy megkínozzák a legyőzött királyokat, az izraelitáknak az volt a parancsuk, hogy teljesen kipusztítsák őket.
A Bírák könyvében ismétlődő téma, hogy a nép engedelmesség-deficitje miatt nem képesek teljesen legyőzni az ellenségeiket. A Bírák 1:19 és 21 szerint: "az Úr Júdával ... kiűzé a hegység lakóit; de a völgy lakóit nem lehetett kiűzni, mert vas-szekereik voltak. . . . De a Jebuzeust ... nem űzték el a Benjámin fiai, és ezért lakik a Jebuzeus a Benjámin fiaival Jeruzsálemben még máig is." Az 1. fejezet utolsó igeversei szintén az Ígéret Földjének meghódításának lezáratlan voltát is kiemelik. Ez a bevezető arra készíti fel az olvasót, ami ezután következik - a bűn folyamatos körforgása, amely a nép ellenségeik általi elnyomásához vezet, amelyet aztán az Istenhez való kiáltás követ, majd a nép megmentésére Isten bírát ad feléjük.
Adonibézek egy gonosz kánaáni uralkodó volt, viszont ő csak egy volt a sok közül, akit Izrael népe legyőzött - mégis megengedték neki, hogy Isten parancsát közvetlen figyelmen kívül hagyva éljen. A Bírák könyve sok más példát is hoz az izraeliták engedetlenségére, mint ahogy arra is, hogy ez hogyan vezetett nehéz időkhöz Izráel számára, míg bűnbánattal és engedelmességgel újra meg-meg nem tértek Istenhez.
English
Ki volt Adonibézek?