Kérdés
Mi az az Akháb-szellem?
Válasz
Az "Akháb-szellem" vagy "Akháb szelleme" a démoni jelenlét egy speciális típusa, már legalább is azok szerint, akik a démonok személyében és aktivitásában vélik minden bűn és szellemi szenvedés elsődleges okát felfedezni. Az úgynevezett "designer démonokban" való hit különösen elterjedt a karizmatikus vallás egyes ágaiban, mint ahogy azok körében is, akik az ún. szabadító szolgálatokat népszerűsítik.
Akháb király Jézabel férje volt, a kettejük történetéről pedig az Ószövetség hasábjain olvashatunk. Akháb Izráel legelvetemültebb királyai közé tartozott, hiszen - több véres és aljas tette mellett - azt is megengedte feleségének, hogy Baál és Ashera imádatát az egész országban meghonosítsa. Azok, akik hisznek az "Akháb szellemében", Akháb valós személyiségjegyeiből kiindulva olyan démonokat kreálnak a semmiből, melyek (állítólag) az övéhez hasonló jellemhibákat bábáskodnak ki a ma élő emberekből. Egyesek szerint "Akháb szelleme" húzódik meg a félelem, a gyávaság, a gonosz iránti közömbösség, valamint az akaratgyengeség mögött. Mások ezen démon jelenlétét a gyermekkori bántalmazással, az elszigeteltség érzésével, vagy az üdvösségbe vetett bizalom hiányával hozzák összefüggésbe. Megint mások "Akháb szellemét" teszik felelőssé azokért a férfiakért, akik meghunyászkodva lemondanak családjuk vezetéséről, és eloldalogva hagyják, hogy a feleségük vegye át az irányítást.
Úgy tűnik tehát, hogy egyes keresztény ágazatok démonológiájában (a bukott angyali lényekkel foglalkozó tanítások gyűjtőneve) az "Akháb szelleme" a legkülönbözőbb problémákhoz van kapcsolva. E problémák némelyike adaptálja a más szellemekhez asszociált problémákat vagy legalább is átfedést mutat azokkal. Ezekhez az egyéb démoni szellemeket olyan nevekkel illetik, mint Jézabel, Absalom, Kundalini, vagy Delila. Az "Akháb szellemének" koncepciójával mégsem ez a fő probléma, hanem csupán annyi, hogy a Biblia egy szót - annyi sok - sem tanít róla. E bizonyos körök által ekképp és hasonlóan megnevezett démonoknak több közük van a leheletvékony bibliai utalások mögé rejtett, keresztény mintás szaloncukor-papírba csomagolt mitológiához, mint a szellemi harc valós mibenlétéhez. Ha egy adott vélekedésnek pedig vajmi kevés köze van a Biblia által kijelentett abszolút igazsághoz, akkor az sem csoda, hogy abból elvadult nézetek ágaznak szét.
A Biblia nem támasztja alá a különböző bűnökhöz rendelt szellemek vagy démonok kusza mitológiájának koncepcióját. Sem az "Akháb-szellem", sem pedig az egyéb démoni szellemektől való állítólagos szabaduláshoz kapcsolt további megnevezések/elképzelések hátterében nincs helytálló bibliai érvelés - azoknak nincs szilárd bibliai alapjuk. A szellemi problémák kezelésének egyetlen helyes módja az Isten iránti engedelmesség, az imádság, és a tanítványi létben való növekedés hármasa.
English
Mi az az Akháb-szellem?